3.8 C
Sandomierz
sobota, 20 kwietnia, 2024
REKLAMA
Strona głównaInwestycjeZawirowania w gospodarce rujnują plany samorządowych inwestycji. Opatów tylko na 2 inwestycje...

Zawirowania w gospodarce rujnują plany samorządowych inwestycji. Opatów tylko na 2 inwestycje potrzebuje 7 mln zł więcej niż planował

Jeśli gmina Opatów nie zmodernizuje oczyszczalni ścieków musi zwrócić 2,5 mln zł plus odsetki od tej kwoty. Czas wykonania zadania kończy się latem 2023 roku. Na dziś samorządowi brakuje na tę inwestycję 5 mln zł.

REKLAMA
PILKINGTON

Oczyszczalnia nie była modernizowana od 1996 roku. W ciągu ostatnich 10 lat inwestowano w nią jedynie w takim zakresie, by mogła funkcjonować. Gmina na modernizację oszczędzała środki, pozyskała pieniądze z zewnątrz jednak po otwarciu ofert okazało się, że potrzeba o 5 mln zł więcej niż zakładano.

Oczyszczalnia pracuje na przestarzałej technologii – mówi Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa. –Jest bardzo energochłonna. Mój poprzednik starał się zmodernizować oczyszczalnię, niestety nie udało się. Zmieniliśmy koncepcję i modernizacja miała kosztować około 14 mln w pierwotnych założeniach. W związku z rozpoczynającą się inflacją problemami gospodarczymi w roku 2020 i 2021 przyjęliśmy, że zadanie może kosztować 4 ml zł więcej. Byliśmy przygotowani na 18 mln i takie środki mamy zabezpieczone. Na przetarg wpłynęły 3 oferty, z czego najniższa na kwotę 23 mln czyli 5 mln więcej niż to co zakładaliśmy.


Wzrost cen towarów i usług wpędził nie tylko opatowską gminę w kłopoty natury finansowej. Tylko do modernizacji oczyszczalni i budowy basenu „na Kani” gmina musi mieć w budżecie dodatkowych 7 mln zł.

REKLAMA -->

Dla nas nie jest to komfortowa sytuacja – mówi burmistrz Gajewski.- To dramat i wyzwanie. Szukamy dodatkowych pieniędzy, tylko na dwa przetargi w kwocie 7 mln zł. Jak na Opatów to olbrzymie pieniądze. Musimy je znaleźć, bo pojawią się nowe pieniądze na kolejne odcinki kanalizacji i oczyszczalnia musi być przygotowana do tego aby wpinać do systemu oczyszczania ścieków kolejne ulice i kolejne sołectwa.


Ewentualna rezygnacja z modernizacji wiązałoby się ze zwrotem środków, które zostały wykorzystane na poprawę efektywności gospodarki wodno ściekowej za czasów burmistrza Andrzeja Chanieckiego.

To kwota 2,5 mln zł – mówi Gajewski. – Trzeba odpowiedzieć na pytanie -Czy lepiej zwrócić te pieniądze wraz z odsetkami i nie zrobić oczyszczali, czy lepiej spróbować znaleźć finansowanie i ją zrobić? Nie możemy unieważnić tego przetargu i ogłosić nowego bo nie zmieścimy się w terminie do sierpnia 2023 roku, który jest ostatecznym na wykorzystanie unijnego wsparcia –dodał burmistrz Opatowa.


(JAZ)

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

8,866PolubieniaLubię to
178ObserwującyObserwuj
1,680SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
3.8 ° C
6.2 °
3.7 °
81 %
4.5kmh
94 %
sob.
11 °
niedz.
5 °
pon.
7 °
wt.
13 °
śr.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE