20.4 C
Sandomierz
wtorek, 3 października, 2023
REKLAMA
Strona głównaUroczystościDwóch diakonów przyjęło święcenia kapłańskie. Młodym księżom towarzyszyły rodziny i przyjaciele

Dwóch diakonów przyjęło święcenia kapłańskie. Młodym księżom towarzyszyły rodziny i przyjaciele

To z pewnością jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego kapłana. Dwóch diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, w poniedziałek 19 czerwca, z rąk biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza przyjęło święcenia prezbiteriatu. Diakoni do niedawna mogli udzielać sakramentu chrztu świętego, małżeństwa, udzielać komunii czy głosić kazania. Po przyjęciu święceń Piotr Żurawski i Mateusz Wermiński już księża, nie diakoni, mogą samodzielnie sprawować Eucharystię, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych.

REKLAMA

Diakoni w obecności rodziny, przyjaciół i parafian z rodzimych parafii przyjęli święcenia kapłańskie w sandomierskiej katedrze. Wyjątkowość mszy świętej podkreśliła obecność biskupa diecezjalnego Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa pomocniczego Edwarda Frankowskiego i duchownych z całej diecezji. Jak przyznali obaj młodzi księża, podczas całej ceremonii towarzyszyły im wielkie emocje, a przyjęcie święceń prezbiteriatu to wspaniałe uczucie.

REKLAMA
PILKINGTON

Data 19 czerwca będzie symboliczną dla dwóch nowych księży. Jest symboliczną także dla biskupa Krzysztofa Nitkiewicza i wielu duchownych, którzy z jego rąk otrzymali święcenia.

Droga do kapłaństwa nie była łatwa. Powołanie, które objawiło się dwóm młodym księżom wiązało się z poświęceniem i wieloma wyrzeczeniami.

Jak przyznał ks. Rafał Kułaga, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu to ważny dzień dla społeczności całej uczelni.

Obecnie w sandomierskim seminarium jest 20 alumnów. Od kilku lat spada ilość powołań, nie tylko w Sandomierzu, ale w całej Polsce. Powołanie to dar, który trzeba wykorzystać, czasem trzeba iść pod prąd.

Nowym księżom, podczas poniedziałkowej uroczystości zostały wręczone nominacje na pierwsze parafie. Ksiądz Piotr Żurawski będzie sprawował posługę wikariusza w parafii pw. Św. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, a ks. Mateusz Wermiński będzie wikariuszem parafii pw. Św. Barbary w Tarnobrzegu.

spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany kilka lat, realizujący swój zawód z wielkim zaangażowaniem i pasją.
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

1 KOMENTARZ

  1. Ksiądz Stanisław (ks. Krzysztof Polewka), znany z doniesień medialnych o zaginionym Robercie Wójtowiczu został teraz przeniesiony z wikarego parafii Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach na proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kobylanach. Bez zmian pozostali związani z zaginięciem Roberta. Ksiądz Adam (ks. Krzysztof Litwa) w parafii Tokarnia a ksiądz Andrzej (ks. Józef Litwa) w parafii NMP Matki Kościoła w Krakowie.
    Proszę ostrzec mieszkańców, szczególnie młodych chłopaków podatnych na manipulację i wykorzystanie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

7,478PolubieniaLubię to
136ObserwującyObserwuj
778SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie małe
20.4 ° C
21.5 °
20.1 °
70 %
6.3kmh
35 %
wt.
20 °
śr.
19 °
czw.
19 °
pt.
18 °
sob.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE