18.1 C
Sandomierz
poniedziałek, 2 października, 2023
REKLAMA
Strona głównaOświataAndrzej Cebula gościem finału Miesiąca Języka Ojczystego w sandomierskim "Katoliku"

Andrzej Cebula gościem finału Miesiąca Języka Ojczystego w sandomierskim „Katoliku”

Pięknym, tradycyjnym polonezem, prezentacją utworów literackich przez uczniów i spotkaniem z regionalistą, przewodnikiem oraz autorem „Słownika gwary sandomierskiej” Andrzejem Cebulą zakończył się Miesiąc Języka Ojczystego w Katolickiej Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu. 

Spotkanie wieńczące Miesiąc Języka Ojczystego w katolickich szkołach w Sandomierzu odbyło się w miniony piątek i miało uwrażliwić młodzież licznie zebraną w auli na to, aby dbać nie tylko o poprawność stosowanych językowych form, ale również na językowe tradycje, także te regionalne. Jak powiedziała dyrektor szkoły Agata Paluch takie spotkania są bardzo ważne i mają duże znaczenie w wychowaniu młodego pokolenia.

REKLAMA

Podczas finału prezentowane przez uczniów były utwory literatury polskiej. Uczniowie skupili się na klasykach, których autorami byli m.in. Maria Konopnicka i Adam Mickiewicz. W rolę Karusi z ballady „Romantyczność” Adama Mickiewicza wcieliła się Paulina Barańska, uczennica klasy drugiej Katolickiego Liceum. 

REKLAMA
PILKINGTON

Do zgłębiania wiedzy na temat języka polskiego oraz wiedzy o regionalizmach zgromadzonych zachęcał gość specjalny szkolnego wydarzenia regionalista i autor licznych publikacji Andrzej Cebula, który podkreślił, że o język ojczysty trzeba dbać zawsze.

Jak przyznała dyrektor szkoły Agata Paluch spotkania z ciekawymi osobami z regionu to zapoczątkowana już tradycja. Przed regionalistą uczniom towarzyszył m.in. ratownik medyczny i dietetyk.

Na program Miesiąca Języka Ojczystego w sandomierskim Katoliku złożyły się ciekawe wystawy, plakaty oraz zmagania ortograficzne. Uczniowie wybrali również najpiękniejszy wyraz w języku polskim oraz zapoznali się z klasykami literatury polskiej. 


spot_img
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.info
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.infohttps://stv.info/
Redaktor Naczelny STV.INFO. Od kilku lat związana z mediami lokalnymi. Zawsze z pasją realizująca misję dziennikarską i zawsze obecna blisko ludzkich spraw.
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

7,474PolubieniaLubię to
136ObserwującyObserwuj
776SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
18.1 ° C
19 °
18.1 °
74 %
2.2kmh
92 %
pon.
17 °
wt.
25 °
śr.
17 °
czw.
19 °
pt.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE