0.9 C
Sandomierz
niedziela, 10 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoSzacunek do pisarza kontra natura. W Opatowie czyszczenie pomników jest bezcelowe

Szacunek do pisarza kontra natura. W Opatowie czyszczenie pomników jest bezcelowe

Witold Gombrowicz, polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg. Postać wybitna wśród polskich pisarzy XX wieku doczekała się skweru i pomnika w Opatowie. Od lat Gombrowicz pozdrawia kierowców przejeżdzających przez krajową „9” i jest nieodłącznym elementem parku u zbiegu ulic Sienkiewicza i 1 Maja. Problem w tym, że od miesięcy pomnik niechlubnie przyozdabiają ptasie odchody, a władze miasta twierdzą, że jego czyszczenie nie ma sensu.

Latem 2022 roku, w ramach rewitalizacji Opatowa przeprowadzono remont skweru im. Witolda Gombrowicza. Wówczas oprócz prac związanych z przebudową alejek, wymianą oświetlenia czy ławek, zdecydowano o obróceniu pomnika o 90 stopni, w kierunku północy.

REKLAMA
PILKINGTON

W Opatowie pomnik jest otoczony znaczną ilością drzew, a to naturalnie naraża go na zabrudzenia spowodowane ptactwem rezydującym na gałęziach. W przypadku popiersia Witolda Gombrowicza te zabrudzenia od miesięcy, być może i lat nie są usuwane. Jak wyjaśnia burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski żaden z jego poprzedników nigdy nie czynił kroków w tym celu, by pomnik wyczyścić. Dodaje, że przez 5 lat urzędowania na fotelu burmistrza nikt z mieszkańców także nie upominał się o taką czynność.

Nie ma możliwości, by wyeliminować to, żeby ptaki nie zabrudzały tego terenu. Musielibyśmy zlikwidować drzewa, a tego robić nie chcemy. Samo umycie pomnika do niczego nie prowadzi, bo on będzie czysty góra dwa dni. Zatem nie mamy takich planów.

komentuje Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa

Podobny problem, choć niedotyczący pomnika, a przestrzeni rekreacyjnej parku występował w Sandomierzu. Tam podczas remontu Ogrodu Saskiego na drzewach zamontowano głośniki z dźwiękami drapieżnych ptaków. Zabieg choć nie wyeliminował problemu w zupełności, znacznie ograniczył obecność ptactwa tam, gdzie znajdują się miejsca rekreacji i zabaw. Podobną metodę zastosowano przed rokiem w parku zdrojowym w Busku-Zdroju.

Ta metoda jest coraz bardziej popularna i stosowana w wielu miastach w Polsce. Polega na emitowaniu dźwięków ptaków drapieżnych m.in. sokołów, jastrzębi, pustułek oraz płoszonych ptaków. System ten działa od ponad dwóch tygodni i wszystko na to wskazuje, że jest skuteczny. Ptaków na terenie parku jest coraz mniej, łatwiej jest więc utrzymać porządek na tym terenie.

mówił Radiu Kielce, w kwietniu 2022 roku Michał Maroński – zastępca burmistrza Buska-Zdroju
REKLAMA

Jak twierdzi burmistrz Grzegorz Gajewski mieszkańcy Opatowa w tym aspekcie są innego zdania.

Mamy w Opatowie bardzo wiele osób, które bardzo dużą wagę przykładają do tego, by naturę zostawić naturze. Jako burmistrz muszę wyważyć wszystkie za i przeciw. To, że ten pomnik jest zabrudzony, to nie wiem czy to wystarczający powód do tego, żeby działać przeciwko środowisku naturalnemu.

twierdzi burmistrz Gajewski

Choć remont skweru im. Gombrowicza trwał około dwóch miesięcy, to władze Opatowa nie skorzystały z okazji, by w tym czasie doprowadzić pomnik do porządku. Ani przed remontem w 2022 roku, ani od tamtego momentu do dziś nie poczyniono kroków w tym celu. Grzegorz Gajewski wyjaśnia, że z szacunku do postaci Witolda Gombrowicza istnieje możliwość czyszczenia pomnika, ale koniec końców byłoby to „syzyfową pracą”. Burmistrz przyznał, że obecny stan pomnika ładnym nazwać nie można.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Pomysłodawca i współtwórca STV.INFO. Dziennikarz, fotoreporter, operator i realizator telewizyjny. Z mediami związany od 2017 roku.
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,855PolubieniaLubię to
148ObserwującyObserwuj
880SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
0.9 ° C
1.2 °
0.9 °
89 %
2.8kmh
100 %
niedz.
1 °
pon.
2 °
wt.
3 °
śr.
2 °
czw.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE