0.9 C
Sandomierz
niedziela, 10 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaInneTrwa wyjaśnienie przyczyn powstania osuwiska w Dziewiątlach w gminie Iwaniska. Wyrwa budzi...

Trwa wyjaśnienie przyczyn powstania osuwiska w Dziewiątlach w gminie Iwaniska. Wyrwa budzi strach 

Służby wyjaśniają dlaczego osunęła się ziemia w pobliżu kopalni Dziewiątle w gminie Iwaniska. Życie na tym terenie powili wraca do normy. Fachowcy podpinają nitkę wodociągu, energetycy robią przyłącze z drugiej strony. Wydobycie ma wznowić kopalnia.

Osuwisko, które ma około 200 metrów długości i kilkanaście metrów głębokości nie powstało od razu. Grunt powoli się dzielił. W miniony czwartek najpierw powstała głęboka, niezbyt szeroka szczelina –opowiada jeden z mieszkańców wsi Dziewiątle, który chce pozostać anonimowy. Po południu systematycznie się powiększał. Aż około 22 z minutami ziemia się rozsunęła niszcząc drogę, wodociąg, światłowód. Jaka była przyczyna tej katastrofy, na razie możemy tylko spekulować. Przyczyny będą znane po zakończeniu prac specjalnie powołanej w tym celu komisji.

REKLAMA
PILKINGTON

Potężna siła oprócz głębokiej wyrwy w gruncie, przesunęła drogę o kilka metrów. Trakt ten łączył Dziewiątle z Łagowicą Nową i był też skrótem do Łagowa. Zdaniem burmistrza Iwanisk droga nie może zostać odbudowana w tym samym miejscu.

Mieszkańcy kilkunastu domostw zostali pozbawieni wody. Samorząd dostarczał ją beczkowozami, a pitną w butelkach. Gmina doprowadziła wodę z drugiej strony.

REKLAMA

Ze skutkami katastrofy na miejscu zapoznali się wojewoda, starosta opatowski. Samorząd Iwanisk liczy na pomoc z ich strony.

Jak zwykle bywa w takich sytuacjach pojawił się problem wypłaty odszkodowań.

Na odpowiedź jakie przyczyny spowodowały osuniecie się ziemi, poczekamy jeszcze trochę. Zapewne nie będzie ona jednoznaczna. Ciekawą teorię przedstawił jeden z mieszkańców Dziewiątli, który przypomniał, że ten teren jest usłany źródłami wody i to może być jedną z przyczyn osunięcia się gruntu.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,855PolubieniaLubię to
148ObserwującyObserwuj
880SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
0.9 ° C
1.2 °
0.9 °
89 %
2.8kmh
100 %
niedz.
1 °
pon.
2 °
wt.
3 °
śr.
2 °
czw.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE