0.9 C
Sandomierz
niedziela, 10 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaSesje samorząduMarszałek rządzi dalej. Walka o urnę, puste karty i nerwowe przepychanki podczas...

Marszałek rządzi dalej. Walka o urnę, puste karty i nerwowe przepychanki podczas sesji sejmiku

W głosowaniu nad odwołaniem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego podczas dzisiejszej sesji sejmiku, 14 radnych PiS zagłosowało bez skreśleń i tym samym ich glosy były nieważne. Opozycji nie udało się też odwołanie zarządu województwa. W tym przypadku wynik był dla nich trochę lepszy. 15 radnych zagłosowało za, 1 był przeciw, 2 się wstrzymało, a 11 nie wzięło udziału w głosowaniu. 

Po odczytaniu wyników głosowania marszałek otrzymał brawa i odśpiewano mu sto lat. Andrzej Bętkowski próbę odwołania go ze stanowiska określił działaniem politycznym opozycji. 

REKLAMA
PILKINGTON

Inne zdanie od marszałka mieli radni opozycji. Najczęstszym terminem oceniającym zarząd województwa pod kierownictwem Andrzeja Bętkowskiego było odmieniane na wszystkie możliwe sposoby słowo – nieudolny. 

Opozycja niepowodzenie inicjatywy zmiany władz województwa zrzucała m.in. na karb sposobu przeprowadzenia głosowania.

REKLAMA

Bardzo ciekawą teorię wyjaśniającą przyczyny porażki opozycji zaprezentował Arkadiusz Bąk.

Posiedzenie sejmiku pilnie śledzili parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Swoją obecnością zapewne chcieli zdyscyplinować radnych by przypadkiem nie poparli opozycji. I nie poparli. Wiceminister Anna Krupka nie kryła zadowolenia z decyzji radnych, a próbę odwołania nazwała polityczną hucpą. 

Trochę inne zdanie w tej materii miał przewodniczący sejmiku Arkadiusz Bąk. Wynik głosownia nazwał okrutną słabością rządzących. 

Na pewno długo w pamięci zostanie sytuacja kiedy radny Banaś, odepchnął stojącą przy mównicy radną Tyjas.  

Warto jeszcze przypomnieć o co tak naprawdę najdłużej spierali się radni. Ano o dwie rzeczy. Pierwsza, to gdzie ma stać urna, a druga czy radni muszą wypełnić karty za kotarą. Ostatecznie radni PiS nie dokonywali skreśleń na kartach przed ich wrzuceniem do urny, którą to radny Banaś własnoręcznie ustawił centralnie przed stołem prezydialnym. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,855PolubieniaLubię to
148ObserwującyObserwuj
880SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
0.9 ° C
1.2 °
0.9 °
89 %
2.8kmh
100 %
niedz.
1 °
pon.
2 °
wt.
3 °
śr.
2 °
czw.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE