4.9 C
Sandomierz
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
REKLAMA
Strona głównaPROGRAMYRAPORT SŁUŻBRAPORT SŁUŻB: Nielegalne automaty, brawurowa jazda, amunicja na ulicy, pożar w Suchodółce

RAPORT SŁUŻB: Nielegalne automaty, brawurowa jazda, amunicja na ulicy, pożar w Suchodółce

W RAPORCIE SŁUŻB prezentujemy zdarzenia z ostatniego tygodnia o jakich zaalarmowane zostały lokalne służby. Zobacz kolejny odcinek naszego programu.

O dużym braku nieodpowiedzialności możemy mówić w przypadku 41-letniego mężczyzny, kierującego osobową hondą, którego w nocy z 26 na 27 marca w rejonie Obrazowa zatrzymali sandomierscy policjanci. Przeprowadzone badanie za zawartość alkoholu w organizmie mężczyzny wykazało ponad 2,5 promila alkoholu. Chwilę później okazało się także, że wobec kierującego Sąd Rejonowy w Sandomierzu w 2019 roku wydał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Na domiar złego w trakcie dalszych czynności w samochodzie kierującego policjanci znaleźli jeszcze kilka porcji marihuany. Za popełnione czyny mężczyźnie grozi wysoka grzywna i kara pozbawienia wolności do lat 5.

REKLAMA
PILKINGTON

Sześć nielegalnych automatów służących do gier hazardowych i pieniądze w kwocie 23 tysiące złotych, które przeznaczone były na wypłatę wygranych ze wspomnianych urządzeń zabezpieczyli sandomierscy policjanci z wydziału kryminalnego w trakcie działań jakie prowadzone były we wtorek 29 marca na terenie giełdy owocowo-warzywnej w Sandomierzu. W działaniach policjantów wspierali funkcjonariusze 
ze Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach. Za nielegalne prowadzenie tego typu działalności grozi wysoka grzywna i kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W piątek w Lipniku, krótko po godzinie 13 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego opatowskiej komendy zatrzymali do kontroli kierującego Volkswagenem. Okazało się, że 52 – letni mieszkaniec gminy Lipnik wsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna nie powinien był w ogóle decydować się na jazdę samochodem, ponieważ Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu nałożył na niego zakaz prowadzenia pojazdów w związku popełnionym wcześniej przestępstwem kierowania samochodem osobowym pod wpływem alkoholu. 52 – latek ponownie stanie przed Sądem.

REKLAMA -->

W minioną sobotę opatowscy strażacy odnotowali 25 zdarzeń. Wszystkie zdarzenia dotyczyły nadłamanych lub powalonych drzew na terenie powiatu opatowskiego, które stwarzały bezpośrednie zagrożenia dla użytkowników dróg.

W minioną niedzielę, 3 kwietnia w Bilczy w gminie Obrazów doszło do zderzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Jak ustalono 27- letni kierujący samochodem marki BMW nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do czołowego zderzenia z prawidłowo jadącym Mercedesem, kierowanym przez 21-letniego mężczyznę. Uczestnicy zdarzenia zabrani zostali do szpitala, na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Czynności w sprawie art. 86 kodeksu wykroczeń prowadzi jednostka policji w Sandomierzu.

W niedzielę w Maruszowie, na drodze krajowej nr 74 funkcjonariusze opatowskiej drogówki skontrolowali osobową Hondę. Kierujący nią 28 – latek przekroczył dozwoloną w obszarze zabudowanym prędkość o 59 km/h. Mieszkaniec powiatu janowskiego stracił swoje prawo jazdy na 3 miesiące i musi zapłacić 1500 zł mandatu karnego. Na jego koncie znalazło się również 10 punktów karnych.

W niedzielę opatowska straż odnotowała 4 zdarzenia. Trzy zdarzenia dotyczyły nadłamanych lub pochylonych drzewna terenie powiatu opatowskiego, które stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników dróg. 
Jedno zdarzenie dotyczyło dostarczania wody do gospodarstw rolnych z miejscowości Dębno i Maruszów, którzy w wyniku awarii sieci wodociągowej nie byli w stanie zapewnić wody do picia dla zwierząt hodowlanych.

W poniedziałek od rana na świętokrzyskich drogach trwała akcja „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze Policji prowadzili wzmożone kontrole trzeźwości na wszystkich typach dróg. W ramach działań funkcjonariusze opatowskiej drogówki zatrzymali w Wojciechowicach 47 – latka, który kierował osobowym Audi mając w organizmie prawie 1 promil alkoholu. Mieszkaniec powiatu ostrowieckiego stracił już prawo jazdy. Dodatkowo będzie musiał się liczyć z wysoką karą finansową oraz zakazem prowadzenia pojazdów.
Alkohol i brawura za kierownicą to śmiertelne niebezpieczeństwo. Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu bierzesz odpowiedzialność nie tylko za swoje życie ale również innych uczestników ruchu drogowego.

W poniedziałkowy wieczór na terenie powiatu sandomierskiego opatowscy kryminalni zatrzymali 49-latka, który ukrywał się przed organami ścigania. Sąd Rejonowy w Opatowie wydał za mężczyzną list gończy, ponieważ ten nie stawiał się do odbycia zasądzonej kary pozbawienia wolności za dopuszczenie się przestępstwa nie alimentacji. 49-latek w więziennej celi spędzi najbliższe 5 miesięcy.

We wtorek o godz. 13.00 w sali narad Komendy Powiatowej Policji w Opatowie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji powołania na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Opatowie nadkom. Wojciecha Szymczaka, któremu na początku lutego bieżącego roku zostały powierzone obowiązki szefa opatowskich stróżów prawa. W uroczystości udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach nadinsp. dr Jarosław Kaleta oraz zaproszenie goście wśród których, znaleźli się burmistrzowie i wójtowie, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Prokuratury, duchowieństwa oraz kadra kierownicza opatowskiej jednostki.

W środę około godz. 19:30 na drodze krajowej nr 77 w miejscowości Kleczanów sandomierscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 19-letniego kierującego pojazdem marki BMW. Wspomniany kierujący popełnił szereg wykroczeń w ruchu drogowym – na początku rozpoczął manewr wyprzedzania na linii podwójnej ciągłej, który kontynuował omijając wysepkę z przejściem dla pieszych po niewłaściwej stronie. 
Po czym kontynuował jazdę poruszając się w obszarze zabudowanym z prędkością 124km/h. Za popełnione wykroczenia policjanci nałożyli na młodego kierującego mandat karny w kwocie 4450zł i 25 punktów karnych co w konsekwencji poskutkowało zatrzymaniem jego prawa jady. W związku z przekroczeniem dopuszczalnej liczby punktów wobec kierującego policjanci sporządzili wniosek o sprawdzenie kwalifikacji.  

W środę miał miejsce pożar budynku mieszkalnego jednorodzinnego w miejscowości Suchodółka w powiecie opatowskim. Działania straży pożarnej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody z szybkiego natarcia na ognisko pożaru. Równocześnie z działaniami gaśniczymi wynoszono na zewnątrz oraz przelewano palące się zgromadzone na poddaszu przedmioty oraz przewietrzano wszystkie pomieszczenia za pomocą wentylatora oddymiającego. Następnie dokonano niezbędnych prac rozbiórkowych stropu oraz drewnianych ścian działowych. Po ugaszeniu i przewietrzeniu pomieszczeń w budynku całą więźbę wraz z ociepleniem stropu sprawdzono kamerą termowizyjną aby wykluczyć ponowne powstanie pożaru.

W czwartek dyżurny opatowskiej komendy został poinformowany o niecodziennym znalezisku. 42 – letni mieszkaniec gminy Ożarów zawiadomił, że na jednym z chodników w Ożarowie znalazł amunicję. Na miejscu policjanci potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że jest to amunicja do broni palnej myśliwskiej. Naboje zostały zabezpieczone. Trwają ustalenia okoliczności w jakich te niebezpieczne przedmioty pozostały bez nadzoru w miejscu ogólnodostępnym. 

Po godzinie 18 w czwartek policjanci zostali powiadomieni przez pracownika Domu Pomocy Społecznej w Sobowie o tym, że nie mogą odnaleźć jednego z pensjonariuszy. Okazało się, że 56 -latek ostatni raz widziany był na terenie placówki około godziny 16.00. Podjęte czynności poszukiwawcze doprowadziły do odnalezienia mężczyzny w rejonie mostu na rzece Wiśle w Maruszowie. 56 – latek w stanie nie zagrażającym życiu i zdrowiu został przekazany pod opiekę pracowników Domu Pomocy Społecznej. 

W czwartek w miejscowości Przybysławice miało miejsce zderzenie ciągnika rolniczego z samochodem osobowym.
Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji, udzieleniu KPP kierowcy samochodu osobowego (wsparcie psychiczne, opatrzenie ran głowy), odłączeniu akumulatorów w obu pojazdach, usunięciu płynów eksploatacyjnych za pomocą sorbentu oraz pozostałości powypadkowych.

W ostatnim czasie sandomierscy dzielnicowi realizowali spotkania profilaktyczne z uczniami szkół podstawowych w ramach akcji „szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. Akcja ma na celu między innymi upowszechnienie zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu, rozwijanie umiejętności odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych, czy nabycie wiedzy na temat praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych. W tym kontekście warto tez wspomnieć i uczulić wszystkich użytkowników Internetu, aby Ci świadomie korzystali z jego zasobów, z większą uwagą zapoznawali się z zamieszczonymi w nim treściami, a także nie dali się oszukać fałszywym ogłoszeniom. Praktycznie codziennie do naszej jednostki zgłaszają się osoby, które zostały oszukane przez Internet w trakcie zakupów lub przy realizowaniu różnych płatności bankowych. 

Ponadto dzielnicowi z Sandomierza spotkali się z seniorami przebywającymi w Domach Pomocy Społecznej, gdzie mówili o aktualnych zagrożeniach na jakie czyhają na seniorów. To m.in. zagrożenia oszustwami tzw. metodą na wnuczka czy policjanta.

W swoich działaniach policjanci nie zapominają o odwiedzinach uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają na terenie naszego powiatu. Takie spotkania są bardzo ważne, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że takie osoby mogą paść ofiarami przestępstwa handlu ludźmi. 

PROGRAM PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z:
Komendą Powiatową Policji w Sandomierzu
Komendą Powiatową Policji w Opatowie
Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

8,922PolubieniaLubię to
181ObserwującyObserwuj
1,690SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
4.9 ° C
5.6 °
4.8 °
88 %
3.1kmh
100 %
pon.
7 °
wt.
13 °
śr.
9 °
czw.
7 °
pt.
5 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE