6.5 C
Sandomierz
wtorek, 27 lutego, 2024
REKLAMA
Strona głównaUroczystościPiękna i podniosła uroczystość. Złote gody w Krzyżtoporze

Piękna i podniosła uroczystość. Złote gody w Krzyżtoporze

Kilkanaście par małżeńskich z gminy Iwaniska, które w tym roku obchodzą 50 –lecie pożycia małżeńskiego odebrało medale nadane przez Prezydenta RP. Piękna i podniosła ceremonia odbyła się w urokliwiej scenerii zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Uroczystość uświetnili znamienici goście, którzy skierowali w stronę głównych bohaterów, moc życzeń

Oprócz życzeń burmistrz Iwanisk wręczył jubilatom prezydenckie medale za długoletnie pożycie małżeńskie. W tej podniosłej chwili burmistrzowi towarzyszyli, honorowy obywatel Iwanisk, poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, przedstawiciele rady miejskiej. Oprócz medali, jubilaci otrzymali kwiaty, drobne upominki i pachnące jeszcze drukarską farbą kilkusetstronicowe „Szkice z dziejów miasta i gminy Iwaniska”.

REKLAMA
PILKINGTON

Równie podniosłym momentem jak wręczenie prezydenckich odznaczeń była modlitwa i odnowienie małżeńskiej przysięgi. Małżonkowie tak jak przed 50 laty trzymając się za prawe dłonie powtarzali za ks. Leszkiem Zajezierskim słowa przysięgi składanej wówczas przed ołtarzem.

Uczestnicy uroczystości podkreślali, że obchodzącym złote gody wcale nie było łatwo. Żyli w trudnych czasach komunistycznych i w większości ciężko pracowali, głównie w gospodarstwach rolnych. Paradoksalnie, trudy scalały ich ze sobą jeszcze bardziej.

REKLAMA

Jubilaci to wzór do naśladowania.

Część oficjalną zakończył program artystyczny w wykonaniu utalentowanych uczniów ze szkół prowadzonych przez gminę Iwaniska.

Obchody dla jubilatów to był także czas wspomnień i refleksji.

Zofia i Aleksander Kokosa, mieszkają w miejscowości Tęcza i 50 lat wspólnego życia nazywają tęczowym. Według nich podstawą związku małżeńskiego jest wzajemne zrozumienie.

U państwa Kokosów konflikty rozładowywały tzw. „ciche dni”.

Pan Aleksander z okazji rocznicy ślubu obsypał żonę kwiatami.

Zrozumienie, wybaczanie sobie są najważniejsze dla trwałości związku małżeńskiego, uznali państwo Teresa i Stanisław Urbańscy.

Państwo Urbańscy ślub brali w kościele w Iwaniskach. Po ślubie wspólnie z gośćmi weselnymi bawili się … trzy dni.

Fot. Jerzy Strzyż | STV.INFO

REKLAMA
NOVIS24PL
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMA

OBSERWUJ NAS

8,447PolubieniaLubię to
163ObserwującyObserwuj
1,440SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
6.5 ° C
6.7 °
6.5 °
92 %
0.9kmh
93 %
wt.
17 °
śr.
15 °
czw.
13 °
pt.
15 °
sob.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE