29.7 C
Sandomierz
poniedziałek, 22 lipca, 2024
REKLAMA
Strona głównaInneOsiem razy więcej za prąd. Sandomierski szpital i gminne jednostki z horrendalną...

Osiem razy więcej za prąd. Sandomierski szpital i gminne jednostki z horrendalną ofertą na dostawę energii

„Na takie ceny nas nie stać!”, „Jeśli sytuacja się nie zmieni z cenami to w niedalekiej przyszłości grożą nam ciemne ulice, ograniczona działalność urzędów i zimno w placówkach” – takie głosy słychać było wczoraj z ust samorządowców z regionu, którzy wzięli udział w spotkaniu Sandomierskiej Grupy Zakupowej. Spotkanie w sandomierskim Ratuszu było podyktowane bardzo drastycznymi podwyżkami cen prądu.

Samorządy oraz wszystkie jednostki zrzeszone w Sandomierskiej Grupie Zakupowej musiałyby płacić niemal osiem razy więcej niż dotychczas za prąd.  Musiałyby akceptując ofertę przetargową firmy, której propozycja wygrała przeprowadzony przetarg. Jednak wójtowie i burmistrzowie mówią zgodnie, że na taką propozycję zgodzić się nie mogą, ponieważ ich na to nie stać.

REKLAMA
PILKINGTON

Dotychczas cena jednej megawatogodziny wynosiła dla członków Sandomierskiej Grupy Zakupowej 294 złote i 30 groszy. Jedyna oferta złożona w przetargu na dostawę energii elektrycznej, firmy Tauron, zakłada wzrost do 2 265 złotych. W tym roku grupa, czyli dziewięć gmin, starostwo powiatowe i jednostki mu podległe, Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, zapłaci za prąd łącznie 5 milionów złotych. Nowa oferta opiewa natomiast na 34 miliony złotych.

Jak przyznał Artur Pisarczyk, przedstawiciel Sandomierskiej Grupy Zakupowej problem takich cen energii dla samorządów w tej chwili istnieje w całej Polsce. Taka wysoka podwyżka według Pisarczyka podyktowana jest obecną sytuacją na Ukrainie oraz brakiem surowców takich jak węgiel i gaz.

– Cyfry są zatrważające w całej Polsce. To nie jest jednak tylko problem samorządów w tym regionie. Ceny energii wystrzeliły piorunująco i nie widać momentu ich zatrzymania. W trakcie ostatnich dopiero dni ceny odrobinę przystopowały. Zobaczymy jak dzisiaj będzie prezentowała się cena na giełdzie, natomiast w obliczu wojny, która trwa niestety nic nie jest przewidywalne. Brakuje surowców w postaci gazu, węgla. Wszystkie ceny idą do góry, między innymi energia elektryczna – powiedział Artur Pisarczyk z Sandomierskiej Grupy Zakupowej.

REKLAMA -->

Uczestnicy spotkania w Ratuszu bardzo stanowczo mówią, że zaproponowane w ofercie ceny nie są do zaakceptowania. Jak powiedział wiceburmistrz Sandomierza, Janusz Stasiak według nowej propozycji, gmina wraz z jednostkami podległymi, czyli m.in. szkołami miałaby płacić za energię elektryczną 8,6 mln zł więcej. Oprócz tego, w grupie, jako odrębna  jednostka jest PGKiM, czyli miejska spółka, której koszty energii mają wzrosnąć od nowego roku o prawie 7 mln zł.

– Tak duże wydatki musiałyby się odbić negatywnie na mieszkańcach, skutkując wzrostem kosztów dostawy wody, odbioru ścieków, sortowania śmieci – dodał Janusz Stasiak – Można założyć wyłączenie oświetlenia ulicznego, ale w przypadku Sandomierza jest to oszczędność rzędu 2-3 milionów złotych, a mamy do czynienia ze wzrostem na poziomie niemal 9 milionów złotych. Jak zaoszczędzić pieniądze na szkołach i placówkach typu basen czy hale sportowe? Nie wyobrażam sobie tego – powiedział Janusz Stasiak.

Dlatego właśnie samorządowcy z Sandomierskiej Grupy Zakupowej nie chcą się spieszyć z podpisywaniem umów w tym zakresie na kolejny rok. Chcą poczekać i obserwować rynek cen. Wójt gminy Dwikozy, Marek Łukaszek przyznał, że warto poczekać, bo być może w kolejnym przetargu zostanie wyłoniona korzystniejsza oferta.

 – Trzeba poczekać, według mnie ceny spadają w ostatnim czasie. Trzeba obserwować sytuację, nic nie podpisywać. Mamy 90 dni zawsze zdążymy podpisać tą umowę, a być może ceny spadną i ogłosimy nowy przetarg w listopadzie. Na razie sytuacja jest wyjątkowo niejasna – powiedział Marek Łukaszek, wójt gminy Dwikozy.

Zgodnie z założeniem członkowie Sandomierskiej Grupy Zakupowej chcą spotkać się po raz kolejny za miesiąc i wtedy podjąć ostateczną decyzję. W tym czasie chcieliby również zwrócić się o pomoc do rządu o interwencję w sprawie takich podwyżek cen prądu.

– Wójtowie, burmistrzowie nie akceptują tych stawek jakie zostały zaproponowane w wyniku przetargu. Wzrost cen jest o 770 procent. Jest to gigantyczny wzrost cen energii proponowany na przyszły rok. Nie stać samorządów na aż tak duże ceny. Dlatego spotkamy się za miesiąc, będziemy analizować ceny na giełdach jeśli chodzi o ceny energii. Mamy nadzieję, że tu będzie interwencja rządu. I będą takie decyzje i ceny, które będą dla nas bardziej korzystne. Chcemy, aby interwencja rządu polegała głównie na utrzymaniu w przyszłym roku dla samorządów, szpitali, szkół i tego typu instytucji VAT na poziomie 8 – procentowym.  Powinna być również wprowadzona jakaś cena zaporowa, która powstrzymałaby szaleństwo, jakie teraz widzimy – powiedział Marcin Piwnik, starosta sandomierski.

Jeżeli Grupa Zakupowa przystałaby na propozycję firmy Tauron gmina Zawichost od nowego roku płaciłaby za energię elektryczną więcej o 1,3 mln złotych, gmina Dwikozy więcej o 1,2 mln zł, Klimontów o 2,15 mln zł więcej, Koprzywnica o 1,7 mln zł więcej. Dla gminy Łoniów rachunek byłby wyższy o 2,2 mln zł, dla Obrazowa o 1 mln zł, dla Samborca o 1,3 mln zł,  dla gminy Wilczyce  o 440 tys. zł.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.info
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.infohttps://stv.info/
Redaktor Naczelny STV.INFO. Od kilku lat związana z mediami lokalnymi. Zawsze z pasją realizująca misję dziennikarską i zawsze obecna blisko ludzkich spraw.
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

9,775PolubieniaLubię to
194ObserwującyObserwuj
1,940SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
pochmurnie
29.7 ° C
29.9 °
29.3 °
44 %
1.8kmh
20 %
pon.
31 °
wt.
28 °
śr.
27 °
czw.
25 °
pt.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE