29.7 C
Sandomierz
poniedziałek, 22 lipca, 2024
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoBurmistrz Ożarowa Marcin Majcher ponownie wybrany prezesem Powiatowego Zarządu OSP

Burmistrz Ożarowa Marcin Majcher ponownie wybrany prezesem Powiatowego Zarządu OSP

W ubiegłą sobotę w świetlicy Komendy Powiatowej PSP w Opatowie obradował Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Opatowie. Marcin Majcher, burmistrz Ożarowa został ponownie wybrany prezesem Zarządu Powiatowego ZOSP RP na kolejną 5-letnią kadencję 2021-2026.

REKLAMA
PILKINGTON

W świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie 5 lutego br. odbył się Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP. Prezesem Zarządu ponownie został wybrany druh Marcin Majcher. Chwilą milczenia oraz modlitwą poprowadzoną przez kapelana powiatowego OSP, księdza Marka Bieniasza uczczono wszystkich druhów, którzy w ostatnich pięciu latach odeszli na wieczną wartę.

Zjazd otworzył ustępujący prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP, burmistrz Ożarowa, druh Marcin Majcher, który powitał wszystkich gości. Przewodniczącym Zjazdu został wójt Wojciechowic, druh Szymon Sidor, który prowadził obrady sprawnie i z dużym doświadczeniem, protokolantem druhna Monika Gałka.

REKLAMA -->

Prezes Marcin Majcher podsumował kadencję 2016-2021 i określił cele na następną kadencję 2021- 2026. – Stawiamy na uzupełnianie składów jednostek o przedstawicieli młodego pokolenia, by nie rosła nam zanadto średnia wieku – powiedział prezes. –  Popularyzujemy nasze działania wśród dzieci i młodzieży.

Druh prezes poinformował, że na terenie powiatu są 84 jednostki, w tym 14 włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Niektóre z jednostek zawiesiły działalność statutową. Ponadto na terenie powiatu działają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze w gminach Baćkowice, Iwaniska, Lipnik, Ożarów i Wojciechowice oraz Kobiece Drużyny Pożarnicze w gminach Opatów, Ożarów, Wojciechowice.

W poprzedniej kadencji 326 druhów wzięło udział w szkoleniach ratowniczych. Druhowie uczestniczyli w licznych akcjach ratowniczo-gaśniczych, w ostatnich latach często wynikały one z ogłoszonego stanu epidemii. Strażacy-ochotnicy podnosili swoje umiejętności podczas udziału w licznych ćwiczeniach powiatowych. Nabytymi podczas szkoleń i ćwiczeń umiejętnościami i sprawnością fizyczną członkowie OSP oraz Młodzieżowych i Kobiecych Drużyn Pożarniczych wykazują się podczas startów w rozgrywanych Zawodach Sportowo-Pożarniczych OSP, KDP i MDP. W bieżącej kadencji Zarządu Zawody Powiatowe odbyły się dwukrotnie w Ożarowie – w 2017 i 2019 r.

Marcin Majcher podziękował wszystkim, którzy wsparli druhów w pracy, przede wszystkim prezesowi OSP w województwie, druhowi Mirosławowi Pawlakowi, dyrektorowi Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego, druhowi Ryszardowi Januszkowi, komendantowi PSP w Opatowie, starszemu kapitanowi Sylwestrowi Kochanowiczowi i zastępcy komendanta, starszemu kapitanowi Rafałowi Piątkowi.

 – Ważna jest promocja szczepień – podkreślił prezes Marcin Majcher. – Druhowie otrzymali spore środki na ich propagowanie. W tej rywalizacji wyróżniła się jednostka OSP Szymanówka.            Apeluje, by strażacy bardziej otworzyli się na współpracę z Kołami Gospodyń  Wiejskich, Klubami Seniora, udostępniali niezbędne obiekty.

Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej złożył jej przewodniczący, sekretarz Gminy Ożarów, druh Tomasz Sobieraj, który w jej imieniu postawił wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi za okres sprawozdawczy. Obecni na Zjeździe delegaci udzielili go jednogłośnie.

Nowo wybrane Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Opatowie liczy 6 osób – w wyniku wyborów prezesem Zarządu ponownie został wybrany druh Marcin Majcher, wybrano dwóch wiceprezesów – wójta Tarłowa, druha Tomasza Kamińskiego i druha Szymona Sidora, sekretarza – inspektora ds. ochrony przeciwpożarowej Urzędu Miejskiego w Ożarowie, druha Łukasza Adamskiego, skarbnika – druha Stanisława Mazura, członka prezydium – druha Janusza Czerwika. W sumie Zarząd Oddziału Powiatowego liczy w bieżącej kadencji łącznie 25 członków. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej ponownie został druh Tomasz Sobieraj, wiceprzewodniczącym – druh Adam Mazurek, Sekretarzem Komisji – druh Zbigniew Siwielec, a jej członkami druhowie – Krzysztof Forma oraz Tadeusz Kabat.

Delegatami na Zjazd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP zostali wybrani: Adam Mazurek, Marcin Majcher, Szymon Sidor, Stanisław Mazur, a przedstawicielami do Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP druhowie Marcin Majcher, Szymon Sidor i Stanisław Mazur.

O współpracy druhów z PSP mówił komendant powiatowy PSP w Opatowie, starszy kapitan Sylwester Kochanowicz. – Nasz powiat jest jednym z niewielu, gdzie notujemy olbrzymie zaangażowanie jednostek OSP – powiedział. – Uczestniczą one w 85 proc. wszystkich zdarzeń. To pokazuje, że jesteście niezbędni. Ostatnie lata w historii jednostek OSP to fala wznosząca. Trafiły do jednostek olbrzymie środki z budżetu. Każda z nich musiała być jednak zarejestrowana w KRS i musiała posiadać własne konto. Blisko 2 mln zł przekazano do tych jednostek, które znajdują się w KSRG. 45 jednostek otrzymało 5 tys. plus na zakup mundurów, laptopów, sztandarów i innych niezbędnych urządzeń, środków. 51 jednostek w 2021 r. otrzymało wsparcie na promocję szczepień.

W ciepłych słowach do druhów zwrócił się kapelan powiatowy strażaków, ksiądz Marek Bieniasz, który powiedział, że zawsze jest do dyspozycji strażaków. Po wcześniejszym powiadomieniu zawsze chętnie uczestniczy we wszelkich uroczystościach religijnych i patriotycznych.

źródło: www.ozarow.pl

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Pomysłodawca i współtwórca STV.INFO. Dziennikarz, fotoreporter, operator i realizator telewizyjny. Z mediami związany od 2017 roku.
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

9,775PolubieniaLubię to
194ObserwującyObserwuj
1,940SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
pochmurnie
29.7 ° C
29.9 °
29.3 °
44 %
1.8kmh
20 %
pon.
31 °
wt.
28 °
śr.
27 °
czw.
25 °
pt.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE