0.9 C
Sandomierz
niedziela, 10 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaKulturaPublikacje o muzeum geodezji i korespondencji żydowskiej promowano w opatowskiej bibliotece

Publikacje o muzeum geodezji i korespondencji żydowskiej promowano w opatowskiej bibliotece

Kolejne już spotkanie autorskie; tym razem połączone z promocją dwóch publikacji o tematyce lokalnej zorganizowała Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie. Swoje pozycje prezentowali Agnieszka Gołembiowska i Andrzej Żychowski. Niestety trzeci z autorów, Mateusz Czarnecki nie dojechał do Opatowa. 

Wydarzenie zaszczycili obecnością: Bożena Kornacka, przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego, jej zastępca Adam Rozszczypała, Andrzej Gajek i Kazimierz Żółtek, członkowie zarządu powiatu. 

Wszystkie wydarzenia związane z historią, lokalną historią małej ojczyzny przyciągają. To jest bardzo fajne. Dowodem jest dzisiejsze spotkanie, które zgromadziło masę mieszkańców, przedstawicieli władz, słuchaczy Uniwersytetu III Wieku, regionalistów, historyków, a nawet co nas bardzo cieszy przedstawicieli młodego pokolenia. Była grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2. 

REKLAMA
PILKINGTON

Andrzej Żychowski szczegółowo i co warto podkreślić barwnym językiem omówił dwie nowe pozycje jakie pojawiły się na rynku wydawniczym. 

W pierwszej „15 lat Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie” autorzy zaprezentowali sprzęt jaki znajduje się w opatowskim muzeum. 

Skupiamy się na części geodezyjnej. Prezentujemy eksponaty geodezyjne, teodolity, niwelatory, sprzęt geodezyjny. Pokazujemy geodetów, którzy pracowali w Opatowie.   

REKLAMA

Pozycja o ludziach i sprzęcie geodezyjnym to dla Adama Rozszczypały sentymentalna podróż w czasie. 

Z sentymentem patrzę na Muzeum Geodezji i Kartografii ponieważ kończyłem wydział melioracji tam był taki wiodący przedmiot – geodezja. To znalem wszystko, pracowałem na niwelatorach, teodolitach. 

„Przecież coś po nas pozostanie”, to pozycja rocznicowa. Andrzej Żychowski podkreśla, że jest to książka wyjątkowa, 

Mamy 80. rocznicę wywiezienia ludności żydowskiej do obozu zagłady w Treblince, wywiezienia z Opatowa. Uznaliśmy, że nasza jednostka, Powiatowe Centrum Kultury może przygotować coś nowego, wyjątkowego i to jest właśnie publikacja, która pokazuje korespondencję żydowską z lat 1844 – 1946 „Przecież coś po nas zostanie”, bo przecież dokumenty pozostały, trwają do dziś i dalej pokazują obraz życia ludności żydowskiej w Polsce. 

W książce zaprezentowane jest ponad 100 artefaktów, które są własnością Andrzeja Żychowskiego, Adama Brudkowskiego i Domu Muzealnego. 

Wiceprzewodniczący rady powiatu Adam Rozszczypała uważa, że takie inicjatywy wydawnicze należy ze wszech miar wspierać i doceniać. 

To jest bardzo ważne dla regionu, dla naszej malej ojczyzny, jeśli mamy możliwość wykorzystywania potencjału tych ludzi. Pan Andrzej jest liderem tych przedsięwzięć. Jest doświadczony, z pasją to robi, z zamiłowaniem. Pasje rozwijają ludzi. 

Na polu wydawniczym dla Agnieszki Gołembiowskiej był to debiut, z którego studentka KUL jest zadowolona i ma nadzieję, na kontynuowanie przygody z literaturą. 

Moje pierwsze kroki w literaturze. Dzięki panu Andrzejowi, Powiatowemu Centrum Kultury mogłam rozwijać swoje zainteresowania, pasje. Mam nadzieję, że to nie ostatnia literatura książka. Zobaczymy jak to wszytko się potoczy. 

Książka „15 lat Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie” to wydawać by się mogło pozycja dla osób zajmujących się geodezją, kartografią. Andrzej Żychowski, nie zgadza się na takie jej zaszufladkowanie. 

Według mnie nie. Próbowaliśmy to napisać nie pod kątem fachowców. To jest prezentacja i pokaz dla przeciętnego obywatela, który interesuje się historią różnych narzędzi i historią Polski. Historia Polski to nie są tylko bitwy, to nie są jakieś wielkie wydarzenia, ale to są też ludzie, którzy działają na niszowych polach, również na polu geodezyjnym.

Kolejnym gościem opatowskiej biblioteki będzie Andrzej Nowak-Arczewski. Spotkanie autorskie z reportażystą, pisarzem, regionalistą, dziennikarzem zaplanowane jest na listopad. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,855PolubieniaLubię to
148ObserwującyObserwuj
880SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
0.9 ° C
1.2 °
0.9 °
89 %
2.8kmh
100 %
niedz.
1 °
pon.
2 °
wt.
3 °
śr.
2 °
czw.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE