9.8 C
Sandomierz
wtorek, 23 kwietnia, 2024
REKLAMA
Strona głównaUroczystościStaszowianie uczcili patrona miasta. Sala konferencyjna urzędu miasta zyskała imię Jana Pawła...

Staszowianie uczcili patrona miasta. Sala konferencyjna urzędu miasta zyskała imię Jana Pawła II

Uroczystą sesją Rady Miejskiej, mszą świętą, koncertem staszowianie uczcili pierwszą rocznicę ustanowienia św. Jana Pawła II patronem miasta. Sala Konferencyjna magistratu otrzymała imię papieża Polaka.

Staszowianie pamiętali, że od roku ich patronem i opiekunem jest św. Jan Paweł II. Podkreślają wielkość papieża Polaka, a jego działalność uznają godną naśladowania.

Patrząc na inne miasta, inne regiony świata, każde miasto, każdy region, czy każda miejscowość mają swojego patrona. My w historii Staszowa patrona nie mieliśmy nigdy. Oczywiście sprawa patrona „wałkowana” była przez wiele lat i pod uwagę brane były różne osoby. Postać Jana Pawła II jest postacią bardzo neutralną. Jest to i patriota, i człowiek oddany społeczeństwu. Jest również osobą wielkiej wiary. Jest osobą, którą można stawiać za wzór.

– burmistrz Staszowa dr Leszek Kopeć
REKLAMA
PILKINGTON

Rocznicowe obchody zainaugurował koncert muzyczny.

Dzisiaj rano mieliśmy piękny koncert poświęcony papieżowi w wykonaniu dzieci i młodzieży z placówek, które noszą dumnie imię świętego Jana Pawła II. Dla tych dzieci, które wychowywane są w tym duchu jest to bardzo ważne. Dzieci pokazały, że można to pokazywać innym, że ta postać jest bardzo ważna i obecna cały czas wśród nas.

– zastępca burmistrza Staszowa dr Ewa Kondek

Głównym punktem uroczystości była sesja Rady Miejskiej podczas której nadano imię Jana Pawła II Sali Konferencyjnej staszowskiego ratusza.

Z inicjatywą wyszedł pan burmistrz z panią burmistrz. Aprobata była 100 procentowa. Uważam że jest to dobra droga, w dobrym kierunku idziemy. Jest to osoba, która jednoczyła i jednoczy ludzi. To jest osoba, która jednoczy wszystkich bez względu na kolor polityczny, czy na wyznanie.

– przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie Ireneusz Kwiecjasz
REKLAMA -->

Przewodniczący staszowskiej rady miejskiej nie był w stanie zapewnić, że po nadaniu sali konferencyjnej imienia osoby ze wszech miar koncyliacyjnej sesje odbywać się będą w spokoju i wzajemnym poszanowaniu.

Tego to ja już nie mogę zapewnić. Jakieś tarcia, spory są, bo każdy ma swój punkt widzenia, różne poglądy ale konstruktywna rozmowa zawsze prowadzi do jedności. 

– przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie Ireneusz Kwiecjasz

Burmistrz Ewa Kondek, zapewnia, że dzisiejszy świat w swoim działaniu potrzebuje wzorów i punktów odniesienia.

Zdecydowanie bardzo potrzebuje. Pamiętam ze swoich młodych lat kiedy rzeczywiście bez takich wartości, bez osób, bez patronów, które dają nam pewne świadectwo i przede wszystkim przekazują nam odpowiednie wartości jest bardzo trudno. Uważam, że jeżeli nie będziemy dbać o to, aby młode pokolenie miało postacie, których wartości będą przekazywane i będą mogli ich naśladować to naprawdę będzie trudno. Powinniśmy dbać i pamiętać zawsze o tym, żeby młode pokolenie wiedziało, że takie osoby są bardzo ważne, które swoim życiem, działalnością spowodowały, że możemy pamiętać i być tu gdzie jesteśmy.

– zastępca burmistrza Staszowa dr Ewa Kondek

Uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze u stóp pomnika Jana Pawła II. Następnie w Sanktuarium Jana Pawła II odprawiona została msza święta. Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Kopeć, dyrektor wydziału nauki i wychowania katolickiego Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

Gdy po raz pierwszy papież Jan Paweł II przybył do naszej ojczyzny w pierwszej pielgrzymce to wtedy wypowiedział między innymi słowa –że historii naszego narodu, naszej ojczyzny nie można zrozumieć bez Chrystusa. Dzisiaj gdy po raz pierwszy czcimy patrona naszego miasta wydaje mi się, że te słowa również odnoszą się do naszego miasta. Również historii naszego miasta nie można zrozumieć bez Chrystusa.

ks. kan. Szczepan Janas, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie

Z perspektywy roku burmistrz Kondek uznała, że decyzja o wyborze na patrona miasta Jana Pawła II była ze wszech miar dobra i trafna.

Uważam, że ten rok pokazał, że to jest ważne. Dlatego ten kolejny krok i nasze coroczne obchody święta patrona pokazują, że jest to bardzo istotne. 

– zastępca burmistrza Staszowa dr Ewa Kondek

Wartości którymi w życiu kierował się papież Jan Paweł II i które są ponad czasowe, zdaniem Ewy Kondek to:

Patriotyzm, dobro innych ludzi. Musimy pamiętać o drugich osobach, że jesteśmy zawsze równi, nie powinniśmy się wywyższać nad innymi i wiara w nas samych…… Dialog, komunikacja. To jest najważniejsze żeby umieć ze sobą rozmawiać i słuchać innych.

– zastępca burmistrza Staszowa dr Ewa Kondek

Aktywnie w kultywowanie osoby patrona włączyła się staszowska młodzież.

Wspieramy działania naszej społeczności. Staramy się być jak najbliżej Jana Pawła II. Staramy się pokazywać wartości którymi kierował się Jan Paweł II. Podejmujemy różne działania. Uczestniczymy w konkursach, różnego rodzaju uroczystościach. Omawiamy różne zagadnienia związane z Janem Pawłem II. Staramy się przekazywać to co najlepsze płynie z nauki Jana Pawła II.

– Grażyna Kowalska, opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Staszowa

Burmistrz Leszek Kopeć nie ma wątpliwości, że społeczność miasta i gminy może liczyć na swojego patrona.

Będzie dla nas opoką i opieką dla Staszowa i naszych mieszkańców.

– burmistrz Staszowa dr Leszek Kopeć

Rocznicowe obchody zakończył apel jasnogórski.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

8,975PolubieniaLubię to
180ObserwującyObserwuj
1,690SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie małe
9.8 ° C
13.7 °
9.3 °
56 %
2.2kmh
38 %
wt.
12 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
15 °
sob.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE