2 C
Sandomierz
środa, 7 grudnia, 2022
REKLAMA
Strona głównaKulturaRatują rękopisy z opatowskiej biblioteki kolegiackiej 

Ratują rękopisy z opatowskiej biblioteki kolegiackiej 

Dobiegają końca prace konserwacyjne rękopisów z biblioteki kapituły kolegiaty św. Marcina w Opatowie. Konserwacji poddano 10 dokumentów. Konserwacja części zbioru to początek ratowania całego, cennego zasobu bibliotecznego.

„Konserwacja ratująca dokumenty rękopiśmienne ze zbioru Biblioteki i Archiwum Kapituły Kolegiaty św. Marcina w Opatowie” to projekt realizowany na zlecenie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Środki na projekt pochodzą z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

– Konserwacji poddano w sumie dziesięć dokumentów rękopiśmiennych, sześć na pergaminie i cztery na papierze, w tym dwa dokumenty papieskie z bullami, dwa królewskie ze sznurami i puszkami z pieczęciami królewskimi –mówi Wojciech Broda z Opatowa jeden z realizatorów projektu. – Obiekty były zamknięte niemal przez 100 lat metalowymi okuciami między popękanymi szybami, zabrudzone, zawilgocone ze zmianami mikrobiologicznymi w bardzo złym stanie zachowania. Dwa z nich pochodzą z XVI w., pięć z XVII w. a trzy z XVIII w. Zbiór dokumentów niezwykle cenny dla historii Kolegiaty, miasta Opatowa i okolicznych miejscowości. Rękopisy informują o nadaniach królewskich, kolejnych władcach tych ziem i ich decyzjach, życiu kościoła, oraz o rozkwicie handlu i rzemiosła od XVI w –dodaje W. Broda.

REKLAMA

Biblioteka i archiwum kapituły kolegiaty w Opatowie pw. św. Marcina z Tours istnieje już ponad 700 lat. Pierwsze wzmianki z 1325 r. o scholastyku mówią o funkcjonowaniu szkoły przy kolegiacie i wskazują na istnienie biblioteki.

– Konserwacja części zbioru biblioteki – dokumentów rękopiśmiennych – będzie początkiem prac zmierzających do uratowania całego, cennego zasobu bibliotecznego, odrestaurowania funkcji kulturowej i naukowej zaniedbanego zbioru zawierającego wiele cennych obiektów m.in. 26. inkunabułów i 49. druków z XVI w. – zaznacza W. Broda. 

REKLAMA
PILKINGTON

Odrestaurowane dokumenty zostaną przekazane opatowskiej parafii. Najprawdopodobniej będzie można je obejrzeć na wystawie. Na pewno efekty działań ratunkowych zostaną pokazane na stronie internetowej, która powstanie w ramach projektu.

REKLAMA


Opr. J. Strzyż 

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

6,300FaniLubię
96ObserwującyObserwuj
399SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
NOVIS24

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
2 ° C
4.9 °
1.5 °
94 %
3.1kmh
100 %
śr.
2 °
czw.
3 °
pt.
3 °
sob.
1 °
niedz.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE