6.5 C
Sandomierz
wtorek, 27 lutego, 2024
REKLAMA
Strona głównaOświata"Cena Wierności" wyjątkowy dokument o działalności Podziemnej Organizacji Wojennej w Chobrzanach. Reportaż...

„Cena Wierności” wyjątkowy dokument o działalności Podziemnej Organizacji Wojennej w Chobrzanach. Reportaż w sobotni wieczór przyciągnął wiele osób

 „Cena Wierności” to reportaż zrealizowany przez TVP3 Kielce w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Chobrzanach w gminie Samborzec, opowiadający o losach działaczy Podziemnej Organizacji Wojskowej w latach 1950 – 1952.  W sobotę jedna ze szkolnych sal zamieniła się w salę kinową zapełnioną praktycznie do ostatniego miejsca. Po dwóch latach od zrealizowania materiału, udało się uroczyście, podczas wieczornicy zaprezentować reportaż, w którego przygotowanie zaangażowali się świadkowie historii tego okresu oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Chobrzanach.

O inicjatywie powstania tego niezwykle interesującego filmu dokumentalnego opowiedział Tomasz Styczeń nauczyciel historii w chobrzańskim liceum, który podjął się zgłębienia szerszej wiedzy na temat dokumentów i akt związanych z działaczami Podziemnej Organizacji Wojskowej stworzonej w 1950 roku przez uczniów wspomnianego liceum.

W 2019 roku wybrałem się do Kielc do delegatury IPN, aby sprawdzić czy są dokumenty związane z tą sprawą. Okazało się, że jest ponad 2000 stron akt. W 2020 roku wiosną padła propozycja zrealizowania materiału. Jesienią 2020 roku udało się zrealizować reportaż dotyczący tych wydarzeń. Nasi uczniowie odegrali role tych chłopaków z lat 50-tych. Ta organizacja działała dwuetapowo. Pierwszy zamysł pojawił się wiosną 1950 roku, później to trochę zanikło i jesienią 1951 roku się odtworzyła. W 52 zostali działacze aresztowani przez UB i skazani, w organizacji działało 10 zaangażowanych.

REKLAMA
PILKINGTON

Z powstania takiego dokumentu cieszy się dyrektor liceum, który przyznał, że oprócz zgłębiania historii reportaż ma jeszcze jedną wartość dodaną. A mianowicie promuje szkołę w terenie.

Wielka promocja szkoły, liceum jednego z niewielu już na terenach wiejskich. Mamy historię zacną, która przewija się w latach … promujemy nasze liceum. Nasza młodzież brała udział w tym reportażu.

W sobotę każdy kto zjawił się w Chobrzanach miał okazję nie tylko zapoznać się z dokumentem, ale także porozmawiać ze świadkami tamtych dni, którzy chętnie podzielili się swoją historią. Takie inicjatywy jak przyznał Adrian Wołos, absolwent szkoły są bardzo cenne.

Historii uczymy się z podręczników, z różnego rodzaju opracowań naukowych, filmów, natomiast dzisiaj mamy okazję posłuchać ludzi, który są żywą historią .To spotkanie uważam, że jest bardzo wyjątkowe. Mamy okazję dotknąć i posłuchać żywej historii. Jest to bardzo cenne i należy docenić wszystkich tych, którzy przyczynili się do powstania tego filmu o konspiracyjnej strukturze

REKLAMA

Po prezentacji filmu zastępca wójta Samborca Ewa Drzazga nie kryjąc wzruszenia podziękowała za zrealizowanie tak wartościowej inicjatywy.

Muszę powiedzieć, że łza się w oku zakręciła i cieszy fakt, że szkoła i pan profesor potrafi korzystać z żywych lekcji historii, że potraficie wykorzystać to, że są jeszcze osoby, z którymi można zrobić wywiad, w którym można pokazać uczniom jak to kiedyś było. Chobrzany, LO to jedna wielka historia. Cieszę się, że przekazujecie ją z pokolenia na pokolenie.

Spotkanie zakończyły liczne rozmowy, w których obecni w szkole bohaterowie tamtych dni dzielili się swoimi wspomnieniami z działalności Podziemnej Organizacji Wojskowej w Chobrzanach.

REKLAMA
NOVIS24PL
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.info
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.infohttps://stv.info/
Redaktor Naczelny STV.INFO. Od kilku lat związana z mediami lokalnymi. Zawsze z pasją realizująca misję dziennikarską i zawsze obecna blisko ludzkich spraw.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMA

OBSERWUJ NAS

8,447PolubieniaLubię to
163ObserwującyObserwuj
1,440SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
6.5 ° C
6.7 °
6.5 °
92 %
0.9kmh
93 %
wt.
17 °
śr.
15 °
czw.
13 °
pt.
15 °
sob.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE