6.5 C
Sandomierz
wtorek, 27 lutego, 2024
REKLAMA
Strona głównaSesje samorząduGmina Lipnik z ambitnym budżetem na ponad 30 mln zl. Do zrealizowania...

Gmina Lipnik z ambitnym budżetem na ponad 30 mln zl. Do zrealizowania wiele inwestycji

Budżet gminy Lipnik na 2023 rok został przyjęty jednogłośnie. Władze gminy planują wydać ponad 37 mln zł. Dochody zaplanowano na poziomie 31 mln zł. Deficyt zostanie pokryty z różnych źródeł, nie wykluczając pożyczki. Wójt Andrzej Grządziel chce w roku przyszłym skumulować inwestycje i wówczas budżet wzrósłby, aż o 15 mln zł.

Andrzej Grządziel plan wydatków i dochodów gminy nazwał ambitnym.

Oczywiście, że to jest ambitny budżet. My jesteśmy małą gminą. Gmina, która ma 5 tys. 300 mieszkańców. Z dochodów własnych w tym roku doszliśmy do 20 mln oczywiście i z subwencji, dotacji. Jeślibyśmy wykonali inwestycji na 20 mln, to jest to ponad 100 procent budżetu. To jest bardzo ambitny budżet.

Andrzej Grządziel
Wójt Gminy Lipnik
REKLAMA
PILKINGTON

Wójt Lipnika nie ma wątpliwości, że zapisy najważniejszej dla gminy uchwały zostaną zrealizowane, a co ważne, gmina nie będzie się zadłużała.

Planujemy dużo inwestycji i myślę, że jesteśmy w stanie to ogarnąć. Nie ukrywam, że przy takiej dużej liczbie inwestycji niektóre referaty są przeciążone. Nie mniej jednak dajemy sobie radę. Są to bardzo potrzebne inwestycje dla gminy Lipnik. Pomimo tak dużego budżetu nie zadłużamy gminy. Zaciągnęliśmy pożyczkę na farmy fotowoltaiczne w Usarzowie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach. Jeśli będzie potrzeba, będziemy musieli jakieś dalsze kredyty zaciągnąć, ale na razie spłacamy. Na koniec roku spłacimy kolejną ratę 600 tys. zł. Zostaje nam 3,5 mln do spłaty, a inwestycje realizujemy na dziesiątki mln zł. Myślę, że jak weźmiemy 2 3 mln w ciągu roku przy tych inwestycjach, które zrobiliśmy do tej pory i to co robimy, to nie są kwoty, które zrujnowałyby nasz budżet.

Andrzej Grządziel
Wójt Gminy Lipnik

Skarbnik gminy Lipnik Magdalena Zimoląg stwierdziła, że budżet był pracochłonny i trudny ze względu na wielorakość uwarunkowań.

Dość trudny do skonstruowania budżet. Jest dużo zadań inwestycyjnych. Musimy dbać aby nasze dochody rosły, mamy dużo dofinansowań z zewnątrz, z Polskiego Ładu, z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych, a potrzebne są środki aby zapewnić wkład własny do tych projektów.

Magdalena Zimoląg
Skarbnik Gminy Lipnik
REKLAMA

W 2023 roku około 7 mln pochłoną wydatki na oświatę, przy niecałych 5 mln subwencji. Najwięcej samorząd zamierza wydać na przebudowę i modernizację dróg, bo ponad 8 mln zł.

Podobnie jak w wielu innych gminach społeczeństwo uznaje za najważniejsze poprawę infrastruktury drogowej

Dróg jest dużo, ale jeszcze brakuje wiele. Drogi dojazdowe w polu są bardzo ważne. Rolnicy jeszcze nie mają dojazdów. Gdyby wypaliły te drogi, które są zaplanowane to pomogłoby to rolnikom i byliby zadowoleni. Są takie miejscowości w których rolnicy jeżdżą po sąsiednich polach, żeby dojechać do swoich posiadłości, do swoich pól.

Stanisław Mazur
Przewodniczący Rady Gminy Lipnik

Nie było debaty nad uchwałą budżetową, bo jak stwierdzili radni, wszelkie wątpliwości były omawiane podczas obrad komisji.

REKLAMA
NOVIS24PL
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMA

OBSERWUJ NAS

8,447PolubieniaLubię to
163ObserwującyObserwuj
1,440SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
6.5 ° C
6.7 °
6.5 °
92 %
0.9kmh
93 %
wt.
17 °
śr.
15 °
czw.
13 °
pt.
15 °
sob.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE