-4.6 C
Sandomierz
środa, 29 listopada, 2023
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoDla Pamięci o Puławiakach przemaszerowali 22 km.Marszem upamiętnili bohaterów

Dla Pamięci o Puławiakach przemaszerowali 22 km.Marszem upamiętnili bohaterów

Około 300 osób pokonało pieszo 22 km jakie dzieli Słupczę w gminie Dwikozy od Sandomierza. Piechurzy po raz kolejny oddali w ten sposób hołd powstańcom styczniowym poległym w bitwie pod Słupczą.

W Marszu Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych najliczniejszą bo 180 grupę stanowili żołnierze 102. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sandomierzu. Oprócz nich hołd powstańcom oddali mieszkańcy, uczniowie szkół z gminy Dwikozy, radni powiatu sandomierskiego.

REKLAMA
PILKINGTON

Nie mogło zabraknąć strzelców. Dla Tomasza Jamróz-Piłsudskiego ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Sandomierzu, był to kolejny marsz, którym oddał pamięć powstańcom. Sierżant Jamróz-Piłsudski ucieszył się, że w tym akcie patriotyzmu bierze udział wojsko i młodzi ludzie.

W Nowym Kamieniu, piechurzy jak co roku przy ognisku regenerowali siły do dalszej wędrówki.

REKLAMA

Waldemar Maruszczak, radny Rady Powiatu Sandomierskiego powiedział, że początki wspierania maszerujących w Nowym Kamieniu były trudne i mało osób się w tę akcję angażowało. Obecnie wiele podmiotów wspiera piechurów. 

Gmina Dwikozy głównie ze względu na położenie jest nasiąknięta krwią uczestników walk niepodległościowych, ale także żołnierzy z czasów I i II wojny światowej. Wójt Marek Łukaszek przypomniał, że z tego tytułu, pamięć o bohaterach jest bardzo żywa.

Żeby pamięć o bohaterach bitwy pod Słupczą nie zaginęła jeszcze w tym roku zostanie wydane opracowanie na ten temat, autorstwa miejscowego historyka Zbigniewa Tarłowskiego.

Marsz zakończył się na sandomierskiej starówce.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,808PolubieniaLubię to
147ObserwującyObserwuj
859SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
pochmurnie
-4.6 ° C
-3.5 °
-5 °
86 %
0.9kmh
13 %
śr.
-5 °
czw.
-0 °
pt.
-0 °
sob.
-1 °
niedz.
-3 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE