23.1 C
Sandomierz
sobota, 22 czerwca, 2024
REKLAMA
Strona głównaInwestycjeGont na opatowskim ratuszu zastąpi blacha. Gmina ogłosiła przetarg na wymianę pokrycia...

Gont na opatowskim ratuszu zastąpi blacha. Gmina ogłosiła przetarg na wymianę pokrycia dachowego

Do tegorocznych wakacji zostanie wymienione pokrycie dachowe budynku opatowskiego magistratu. Zniszczone i przeciekające pokrycie z gontu zastąpi blacha gontopodobna. Zmiana pokrycia na budynku ratusza ma swoją długą historię. Najważniejsze, że konserwator zabytków zgodził się aby budynek został pokryty innym materiałem dekarskim niż gont.

REKLAMA
PILKINGTON

Na części budynku Urzędu Miasta i Gminy w Opatowie zostało wymienione pokrycie dachowe za kadencji burmistrza Andrzeja Chanieckiego. Niestety konserwator zabytków nie wyraził zgody aby na głównej części budynku zastąpić gont dachówką, blachą. Patrząc na budynek ratusza od frontu wydawać się może, że gont nie jest w bardzo kiepskim stanie. Jeśli popatrzymy na dach od strony podwórka zobaczymy, dach połatany, nawet foliami, dach wymagający natychmiastowego remontu.

Burmistrz Grzegorz Gajewski zaznaczył, że udało się dojść do porozumienia z konserwatorem zabytków i zamiast gontu dach zostanie pokryty blachą. Nowe pokrycie nie będzie kontrastowało z tym które już jest na części dachu opatowskiego ratusza.

Mamy dachówkę ceramiczną, która została położona za kadencji pana burmistrza Andrzeja Chanieckiego. Taki sam plan miał pan burmistrz Chaniecki jeżeli chodzi o główną część dachu Urzędu Miasta i Gminy Opatów. Jednak perypetie związane z pozwoleniem ze strony wojewódzkiego konserwatora zabytków i jego blokada na dachówkę spowodowały, że pan burmistrz Chaniecki chciał wymienić gont który jest obecnie na nowy. To się wydawało jedyną drogą. Kiedy objąłem stanowisko burmistrza spróbowaliśmy odświeżyć tę dyskusję z panem konserwatorem i dzięki przychylności pana konserwatora zabytków okazało się, że będziemy mogli wymienić  gont, który jest jak widać nietrwały i wymaga bardzo dużo prac konserwacyjnych aby zachować go w dobrej kondycji. Wyminiemy gont na blachę gontopodobną. Nie będzie widać różnicy pomiędzy nią, a dachówką ceramiczną która została zastosowana na części budynku. Będzie to pokrycie dużo tańsze niż gont, dużo trwalsze i mniej wymagające konserwacji.

REKLAMA -->

Jaki będzie koszt tej inwestycji trudno dziś powiedzieć. Okaże się po ogłoszonym przetargu. Burmistrz Opatowa zapewnia, że gminę na nią stać.

Przewidziane przez burmistrza Chanieckiego kilka lat temu koszty miały oscylować w okolicach 0,5 mln zl za wymianę tego dachu. Myślę, że będą niższe. Biorąc pod uwagę wzrost cen materiałów i kosztów pracy trudno przewidzieć cenę. Myślę że stać nas na to.

Grzegorz Gajewski twierdzi, że jest to konieczna inwestycja, a nie jakaś fanaberia burmistrza. Sądzi, że wymiana pokrycia dachowego powinna zostać zakończona do tegorocznych wakacji.

To jest rzecz która musi być zrobiona ponieważ nie tak dawno zakończyliśmy prace termomodernizacyjne wewnątrz budynku i burza która miała miejsce w miesiącach letnich ubiegłego roku spowodowała, że przeciekły nam sufity. To nie jest tak, że nie mamy na co wydawać, to sobie robimy urząd. Ze względu na konieczność zachowania go w dobrej kondycji musimy to zrobić.
Nie będzie to trwało długo. Myślę, że do miesięcy letnich, do wakacji powinno to być zrobione.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,517PolubieniaLubię to
191ObserwującyObserwuj
1,820SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
23.1 ° C
25.4 °
22.6 °
75 %
2.7kmh
100 %
sob.
25 °
niedz.
23 °
pon.
21 °
wt.
23 °
śr.
29 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE