-4.6 C
Sandomierz
środa, 29 listopada, 2023
REKLAMA
Strona głównaInneStaszów wspomniał twórców Konstytucji 3-go maja. Naukowa konferencja w pałacu w Wiśniowej

Staszów wspomniał twórców Konstytucji 3-go maja. Naukowa konferencja w pałacu w Wiśniowej

W wyjątkowym miejscu na mapie Ziemi Staszowskiej, w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej zorganizowano konferencję naukową poświęconą roli Staszowa w okresie konstytucji 3-go maja. To pierwsze tego typu wydarzenie, które po remoncie pałacu zorganizowano w tej miejscowości.

Wykłady, które poprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach były elementem obchodów 498. rocznicy nadania praw miejskich Staszowowi. Samorząd już teraz przygotowuje się do uroczystości 500-lecia miasta, stąd trwają prace nad stworzeniem monografii Staszowa. W stworzeniu publikacji mają pomóc specjaliści z kieleckiego uniwersytetu.

REKLAMA
PILKINGTON

W przygotowanie monografii Staszowa zaangażowani są także miejscowi historycy i naukowcy. Jak przyznał burmistrz Leszek Kopeć jej stworzenie to duże wyzwanie, ale pomysłów na uczczenie 500-lecia miasta nie brakuje.

Podczas czwartkowej konferencji prelekcję na temat współtwórców Konstytucji 3-go maja wygłosił dr Radosław Kubicki. Przyznał, że warto organizować tego typu spotkania, bo musimy pamiętać o naszej historii, nie tylko tej XX wieku.

REKLAMA

Profesor Jerzy Pająk z UJK w Kielcach mówił o Staszowie już po uchwaleniu Konstytucji 3-go maja. Historyk przypomniał jak wyglądało miasto w tamtym okresie.

Historycy zgodnie podkreślali, że Hugo Kołłątaj, który odegrał istotną rolę w stworzeniu najważniejszego dokumentu jest postacią dość kontrowersyjną, w obecnych czasach odbieraną nawet jako negatywną. Mimo to jest jedną z tych postaci, o których należy pamiętać. Taką pamięć kultywują staszowianie. Jak przypomniał burmistrz Staszowa Leszek Kopeć nieopodal pałacu w Wiśniowej, w miejscowym kościele spoczywa serce Kołłątaja.

Pałac w Wiśniowej, gdzie zorganizowano naukowe spotkanie jest miejscem szczególnym w gminie Staszów. Kiedyś był siedzibą komendy milicji, później szkoły i przedszkola. Teraz to miejsce służy mieszkańcom i turystom. W perspektywie samorządu jest dalszy rozwój pałacu i jego otoczenia. Po remoncie samego budynku, w planach jest teraz modernizacja zabytkowego parku.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany kilka lat, realizujący swój zawód z wielkim zaangażowaniem i pasją.
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,808PolubieniaLubię to
147ObserwującyObserwuj
859SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
pochmurnie
-4.6 ° C
-3.5 °
-5 °
86 %
0.9kmh
13 %
śr.
-5 °
czw.
-0 °
pt.
-0 °
sob.
-1 °
niedz.
-3 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE