-1.7 C
Sandomierz
środa, 29 listopada, 2023
REKLAMA
Strona głównaKulturaW Sandomierzu debatowali o niematerialnym dziedzictwie kulturowym. Wystawa i sesja naukowa 

W Sandomierzu debatowali o niematerialnym dziedzictwie kulturowym. Wystawa i sesja naukowa 

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu było gospodarzem wojewódzkich obchodów Jubileuszu 20 –lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10 –lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji otwarta została wystawa „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce” przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. 

Było wielu regionalistów, ludowych twórców, samorządowców, ludzi nauki.

REKLAMA
PILKINGTON

Niematerialne dziedzictwo kulturowe to nasze tradycje, zwyczaje, obrzędy czy też umiejętności odziedziczone po przodkach i przekazywane kolejnym pokoleniom. To żywe przejawy kultury, które społeczności uznają za swoje dziedzictwo kulturowe. Na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO znajduje się w pięć polskich wpisów i są to: szopkarstwo krakowskie, kultura bartnicza, sokolnictwo, dywany kwiatowe przygotowywane na procesje Bożego Ciała, oraz tradycje flisackie. Narodowy Instytut Dziedzictwa prowadzi listę krajową na której znajduje się 70 zjawisk.

Wybór Sandomierza na miejsce debaty o niematerialnym dziedzictwie nie był przypadkowy. Zadowoleni z takiej lokalizacji wystawy byli gospodarze miasta i muzeum.

REKLAMA

Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia zdaniem starosty sandomierskiego Marcina Piwnika powinny spełnić wiele zadań.

Jednymi z tych fantastycznych ludzi, o których wspomniał starosta Piwnik była formacja Turki, czyli oddział wielkanocnej straży grobowej z Grodziska Górnego w podkarpackim. Do oddziału należą tylko kawalerowie.

Podobnie jak dla strażników Grobu Pańskiego, ludności Grodziska, kultywowanie tradycji, jest równie ważne dla społeczności Koprzywnicy.

Dziedzictwo niematerialne jest ważne ale dużo trudniejsze do przekazania potomnym, podkreślił Adrian Wołos, dyr. Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie i radny rady powiatu sandomierskiego. 

Czy następne pokolenia będą miały być z czego dumne? Czy współcześni zostawią im zjawiska do kultywowania –zastanawiał się wojewoda Zbigniew Koniusz.

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,808PolubieniaLubię to
147ObserwującyObserwuj
859SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
opady śniegu
-1.7 ° C
0.4 °
-1.9 °
84 %
3.6kmh
57 %
śr.
-3 °
czw.
-0 °
pt.
-0 °
sob.
-1 °
niedz.
-3 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE