17 C
Sandomierz
czwartek, 23 maja, 2024
REKLAMA
Strona głównaAKTUALNOŚCIZabytki w powiecie sandomierskim i staszowskim z ministerialnym wsparciem

Zabytki w powiecie sandomierskim i staszowskim z ministerialnym wsparciem

Jak poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ochronę zabytków na terenie dwóch powiatów przeznaczyło sporą kwotę dofinansowania.

Mam świadomość, że otrzymana dotacja nie jest wystarczająca, ale potrzeby są również ogromne, ale nigdy wcześniej województwo świętokrzyskie takich środków finansowych nie otrzymywało, podobnie jak powiat sandomierski. Dziękuję wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu za zrozumienie i pomoc dla sandomierskich zabytków i posłowi Krzysztofowi Lipcowi, który zawsze wspiera moje działania. 

REKLAMA
PILKINGTON

Jak wyjaśnia parlamentarzysta przekazane środki ministerialne zostaną wykorzystane w dużej mierze na działania konserwatorskie oraz kontynuację rozpoczętych wcześniej prac.

– Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Piotr Gliński przeznaczył bardzo dużą kwotę  dofinansowania – 2 mln 103 tys. zł, na zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego zabytków sakralnych znajdujących się w powiecie sandomierskim.  Dotacja przeznaczona zostanie na działania konserwatorskie. W dużej części będzie to kontynuacja rozpoczętych wcześniej prac w przypadku zespołu pocysterskiego w Koprzywnicy, czy klasztoru dominikańskiego w Sandomierzu oraz konieczne są prace ratownicze – osuszanie i izolacja fundamentów w kościele rektoralnym św. Michała Archanioła – wyjaśnia poseł Marek Kwitek – Kontynuowana  będzie  także konserwacja cennego księgozbioru Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu, Nowym pilnym zadaniem jest wymiana pokrycia dachowego na Bazylice Katedralnej, aby ratować freski bizantyjskie. Podobnie wygląda zadanie polegające na remoncie konstrukcji więźby dachowej wraz z wymianą oblachowania oraz orynnowania w zabytkowym kościele w Goźlicach. Wcześniej pozyskane zostały środki finansowe od wojewody i klimontowskiego samorządu – dodaje parlamentarzysta.

 

REKLAMA -->

Szczegółowy zakres prac i wymiar dofinansowania przedstawiamy poniżej:

1. Bazylika Katedralna w Sandomierzu – wymiana pokrycia na południowej połaci dachu z XIV wieku, wraz z rekonstrukcją porażonej korozją biologiczną więźby dachowej w celu ratowania fresków bizantyjskich z XV – 678 tys. zł.

2. Kościół rektoralny św. Michała Archanioła (XVII-XVIII w.) w Sandomierzu, prace ratownicze – osuszanie i izolacje fundamentów – kontynuacja – 375 tys. zł.

3. Koprzywnica, zespół pocysterski p.w. św. Floriana (XIII w.): remont konserwatorski (V etap) w zakresie  romańskiego wątku kamiennego i detalu architektoniczno-rzeźbiarskiego elewacji świątyni – 277 tys. zł.

4. Goźlice, zabytkowy kościół z XII wieku – remont konstrukcji więźby dachowej wraz z wymianą oblachowania oraz orynnowania na nowe z blachy miedzianej – 480 tys. zł.

5. Klasztor oo. Dominikanów pw. św. Jakuba w Sandomierzu z XIII wieku – interwencyjne zabezpieczenie i konserwacja piwnicy romańskiej – etap V –  46 tys. zł.

6. Klasztor oo. Dominikanów pw. św. Jakuba (XIII w.) w Sandomierzu: remont konserwatorski dzwonnicy – etap III – 185 tys. zł.

7. Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu, zbiór inkunabułów, starodruków, rękopisów (XVI-XVII) – prace konserwatorskie nad księgozbiorem, pełna konserwacja rękopisu (sygn. 176) – kontynuacja – 62 tys. zł

Powiat staszowski – 887 tys. zł.

1. Kościół Rektoralny pw. Zwiastowania NMP w Rytwianach (1 poł. XVII w.) – prace konserwatorskie stalli w nawie i chórze zakonnym oraz schodów i drewnianej stolarki wraz z podłogami – 867 tys. zł.

2. Kościół Wniebowzięcia NMP w Kurozwękach – konserwacja techniczna i estetyczna (XV w.) kamienny portal z metalowymi, kutymi drzwiami (XVII w.) między prezbiterium a zakrystią – 20 tys. zł.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.info
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.infohttps://stv.info/
Redaktor Naczelny STV.INFO. Od kilku lat związana z mediami lokalnymi. Zawsze z pasją realizująca misję dziennikarską i zawsze obecna blisko ludzkich spraw.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,206PolubieniaLubię to
185ObserwującyObserwuj
1,760SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
17 ° C
17 °
17 °
94 %
0.2kmh
100 %
czw.
16 °
pt.
25 °
sob.
26 °
niedz.
24 °
pon.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE