22.3 C
Sandomierz
niedziela, 14 lipca, 2024
REKLAMA
Strona głównaCARITAS DIECEZJI SANDOMIERSKIEJWakacje z sandomierskim Caritasem. Dzieci i młodzież z ukraińskiej Żółkwi zwiedzały Sandomierz

Wakacje z sandomierskim Caritasem. Dzieci i młodzież z ukraińskiej Żółkwi zwiedzały Sandomierz

Uczniowie Sobotniej Szkoły Języka Polskiego u sióstr dominikanek z Żółkwi w Ukrainie spędzają wakacje w Bojanowie, ośrodku sandomierskiej Caritas. Niedzielę spędzili w Sandomierzu. Zwiedzali miasto, modlili się w kościele św. Ducha. Koloniści na sandomierskim rynku zaprezentowali piękny taniec z flagami oraz zaśpiewali kilka piosenek w rodzinnym języku, w tym „100 lat” dla księdza biskupa Nitkiewicza, z okazji zbliżających się urodzin.

42 uczniów w wieku od kilku do 18 lat uczęszczających do szkoły języka Polskiego w Żółkwi odpoczywa w ośrodku w Bojanowie od nauki ale i niedogodności jakie niesie ze sobą wojna. 10 dniowy turnus jest zorganizowany przez Caritas Diecezji Sandomierskiej w ramach międzynarodowej akcji Caritas Internationale.

REKLAMA
PILKINGTON

Caritas Diecezji Sandomierskiej od lat pomaga siostrom dominikankom w ich misyjnej działalności na terenie Ukrainy. Po wybuchu wojny siostrom przybyło podopiecznych i wsparcie jest dla nich bardzo cenne.

REKLAMA
SOK

Dzięki zabiegom sandomierskiego Caritas podczas tegorocznych wakacji w Bojanowie odbędzie się 4 turnusy dla dzieci z Ukrainy. Przepustką na odpoczynek w Polsce są dobre wyniki w nauce języka polskiego.

REKLAMA -->

Z potrzeby serca ale, także ze zwykłej ludzkiej solidarności zaproszono do Bojanowa dzieci i młodzież z Żółkwi, niegdyś rodzinnych terenów Jana III Sobieskiego.

Niedzielę koloniści spędzili w Sandomierzu. Jednym z miejsc, w którym gościli był kościół św. Ducha, gdzie pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza odprawiona została dla nich msza święta. Biskup ordynariusz w homilii nauczał, że należy umieć przyjmować ziarno Bożego słowa.

Po nabożeństwie i artystycznych popisach goście zza wschodniej granicy otrzymali z rąk biskupa pluszaki.

Choć w regionie Żółkwi nie ma działań militarnych i zdaniem kolonistów, żyje się tam w miarę normalnie, to wyjazd na kolonie z Caritasu jest dla nich ważny na tyle, że nawet kontuzja i problem z przemieszczaniem się, nie zniechęca ich od przyjazdu do Polski.

Katarzyna w Polsce jest nie pierwszy raz, ale niezmiennie podoba się jej otwartość Polaków.

Mimo młodego wieku Kasia pomaga swojej mamie w przygotowaniu posiłków dla walczących na froncie żołnierzy.

Za patriotyczną postawę Kasia została nagrodzona okolicznościowym pucharem.

Waleria Zazulkiewicz, 9 lat temu jako pierwsza w rodzinie rozpoczęła naukę języka polskiego. Za jej przykładem poszło jej rodzeństwo.

Dla niej ten kilkudniowy pobyt Polsce jest odpoczynkiem od codziennego strachu o siebie i najbliższych. 

Organizatorzy zapewnili gościom z Żółkwi pobyt pełen atrakcji.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,684PolubieniaLubię to
193ObserwującyObserwuj
1,900SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie umiarkowane
22.3 ° C
22.3 °
22.3 °
74 %
3.3kmh
82 %
niedz.
30 °
pon.
30 °
wt.
36 °
śr.
30 °
czw.
29 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE