-2.4 C
Sandomierz
wtorek, 28 listopada, 2023
REKLAMA
Strona głównaAKTUALNOŚCISzczątki ppor. Władysława Żwirka spoczęły na cmentarzu w Łoniowie. Państwowy pogrzeb po...

Szczątki ppor. Władysława Żwirka spoczęły na cmentarzu w Łoniowie. Państwowy pogrzeb po 77 latach

Po 77 latach na rodzinną ziemię, do Łoniowa wróciły szczątki ppor. Władysława Żwirka, żołnierza „niezłomnego” zamordowanego przez aparat bezpieczeństwa w 1946 roku. Pogrzeb bohatera miał państwowy charakter.

Władysław Żwirek, pseudonim „Wysoki” był podporucznikem Wojska Polskiego i kapitanem Narodowych Sił Zbrojnych. Urodził się we Wronowie w powiecie sandomierskim. W czasie II wojny walczył w obronie Lwowa, gdzie został ciężko ranny. W maju 1940 roku po wyjściu ze szpitala został osadzony w obozie jenieckim. W lipcu tego samego roku wrócił w rodzinne strony. Działał w konspiracji na terenie Sandomierszczyzny i Lubelszczyzny. Kapitan Żwirek został aresztowany i w procesie pokazowym skazany na karę śmierci. 24 maja 1946 roku został rozstrzelany. Nie wiadomo gdzie zwłoki „niezłomnego” zostały zakopane. Szczątki odkryte i zidentyfikowane zostały podczas prac prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.

REKLAMA
PILKINGTON

W pięknym, zmuszającym do refleksji kazaniu ks. kan. Bogdan Krempa nawiązał do systemów totalitarnych, polityki światowej, która ukształtowała system jałtański, kultu jednostki i postaw ludzi, którzy nie godzili się na zniewolenie. Wśród tych, którzy się nie zgodzili był ppor. Władysław Żwirek.

Aparat bezpieczeństwa PRL był bezwzględny wobec tych, którzy nie chcieli uznać nowej komunistycznej władzy, i płacili oni najwyższą cenę, cenę życia.

REKLAMA

W ostatniej drodze żołnierzowi „wyklętemu” towarzyszyła rodzina, przedstawiciele samorządów, delegacje szkół i instytucji. 

Żałobnicy bardzo emocjonalnie przeżywali uroczystości pogrzebowe.

Ceremonia miała charakter państwowy o co zadbali żołnierze 3. Batalionu Radiotechnicznego z Sandomierza.

Fot. Jerzy Strzyż | STV.INFO

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,795PolubieniaLubię to
146ObserwującyObserwuj
854SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
słabe opady śniegu
-2.4 ° C
-1.9 °
-2.4 °
95 %
0.9kmh
100 %
wt.
-3 °
śr.
-1 °
czw.
-0 °
pt.
-1 °
sob.
-0 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE