Kolejne rękopisy i inkunabuły ze zbiorów Biblioteki Kapituły Kolegiaty w Opatowie zostały zakonserwowane. Drugie życie otrzymały bardzo cenne i unikalne zabytki piśmiennictwa.
– Wytypowany do konserwacji zestaw obiektów był w bardzo złym stanie zachowania co decydowało wraz z wartością historyczną o tym wyborze. Są to obiekty unikalne. Niezwykle cenną częścią tego zestawu są dwa książkowe manuskrypty średniowieczne z XV w., – jeden z nich z zapisami XIV wiecznymi na pergaminie. Dwa inkunabuły z XV w. w tym biblia z 1479 r. w formacie duo z drukiem dwuszpaltowym i bogatymi kolorowanymi inicjałami, pochodząca z norymberskiej oficyny Antona Kobergera oraz jeden starodruk z XVI w – mówi Wojciech Broda, koordynator projektu „Kontynuacja konserwacji rękopisów i inkunabułów ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiaty w Opatowie”.
Konserwacja prowadzona była w ramach rządowego programu „Wspieranie Działań Muzealnych na rok 2023”. Projekt otrzymał dotację z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 100 tys. zł. Całkowity koszt zadania to ponad 122 tys. zł.
– Dotychczasowe działania konserwatorskie doprowadziły do odzyskania dla kultury naszego kraju 19 niezwykle cennych dla historii miasta i całego regionu dokumentów rękopiśmiennych, sygnowanych przez królów, papieży i książąt –dodaje Wojciech Broda.
Inicjatorem konserwacji zbiorów biblioteki jest ks. Michał Spociński, proboszcz parafii p.w. św. Marcina w Opatowie.
Opatowska kolegiata, a co za tym idzie również biblioteka i archiwum są na liście „Pomnik Historii”, czyli najcenniejszych zabytków.
Efekty pracy konserwatorów można oglądać tylko na stronie Biblioteki Kapitulnej www.bibliotekakapitulna.pl. Umieszczone są tam fotografie stanu zachowania obiektów oraz po konserwacji wraz z dokumentacją konserwatorską.
Konserwację wykonała pracowania konserwatorska Versum Anna Szlasa-Byczek.