31.1 C
Sandomierz
środa, 19 czerwca, 2024
REKLAMA
Strona głównaInne"Absolutny krajowy TOP". Ile zarobi Michał Rykowski na tworzeniu nowej telewizji w...

„Absolutny krajowy TOP”. Ile zarobi Michał Rykowski na tworzeniu nowej telewizji w Opatowie?

Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa poinformował pod koniec lutego o podjęciu współpracy z byłym prezenterem Telewizji Polskiej, Michałem Rykowskim. Dziennikarz ma uruchomić nową telewizję internetową pod skrzydłami Opatowskiego Ośrodka Kultury. Choć w przestrzeni publicznej mówiono o przekazaniu ośrodkowi kultury 150 000 złotych przez Radę Miasta Opatowa na potrzeby stworzenia nowej telewizji, to do dziś nie wiadomo ile konkretnie zarobią osoby ją tworzące i w niej pracujące. Nasza redakcja rozpoczęła drążenie tematu, na co konkretnie będzie przeznaczone te 150 000 złotych.

26 lutego Grzegorz Gajewski na swoim profilu społecznościowym opublikował post ze zdjęciami, z podpisywania jakichś dokumentów. Galerię opatrzył takim opisem:

Moi drodzy, o tym że Opatów w szybkim tempie wychodzi z zaścianka i że staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem na Ziemi najlepiej świadczy obecność ludzi, którzy decydują się na podjęcie współpracy z samorządem gminnym, którym mam ogromny zaszczyt kierować.
Z wielką radością spieszę Was poinformować, że do zespołu fantastycznych osób, które udało mi się zebrać wokół idei rozwoju Opatowa dołącza postać wyjątkowa; absolutny krajowy TOP jeśli chodzi o rzemiosło dziennikarskie oraz doświadczenie w ogólnopolskich programach telewizyjnych i radiowych, znany w całej Polsce prezenter, twórca, autor i dziennikarz – pan Michał Rykowski.
Pan Michał przyjął moją propozycję współpracy przy budowie naszej opatowskiej telewizji internetowej, która będzie działała przy Opatowskim Ośrodku Kultury pod nazwą OOK TV. Dziś zostałem zasypany pomysłami na rozwój opatowskich mediów, które pomogą nam w budowie wizerunku oraz promocji naszej Gminy 🙂
Michale,
bardzo się cieszę na tę współpracę i życzę Ci wielu sukcesów w Opatowie.

REKLAMA
PILKINGTON

Niedługo po pojawieniu się wpisu w internecie, swoje oświadczenie o tej sprawie, zawierające stanowczy protest, przesłał do wielu redakcji Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji. O tej sprawie pisaliśmy tutaj:

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości wokół tej sprawy, chcieliśmy dowiedzieć się czy i jakiej treści umowę zawarto z Michałem Rykowskim i na co konkretnie zostanie wydane 150 000 złotych. 11 marca 2024 roku przesłaliśmy do Opatowskiego Ośrodka Kultury maila z pytaniami w trybie dostępu do informacji publicznej:

REKLAMA -->
w związku z przygotowywanym materiałem prasowym, w trybie dostępu do informacji publicznej, proszę o: 

- udostępnienie skanów umowy / umów zawartych z Panem Michałem Rykowskim lub przedsiębiorstwami reprezentowanymi przez niego.

- udostępnienie informacji, na jaki cel lub cele konkretnie będą przeznaczone pieniądze w kwocie ok. 150 000 zł, które w tym kwartale roku decyzją Rady Miejskiej w Opatowie przekazano OOK. Co zostanie zakupione z tych środków, jakie materiały lub usługi? Jeśli pieniądze (lub ich jakaś część) mają być przeznaczone na wynagrodzenia, to dla kogo, w jakiej wysokości i w zamian za jakie działania?

25 marca, 14 dni po przesłaniu naszych pytań otrzymaliśmy maila zwrotnego. Dyrektor Opatowskiego Ośrodka Kultury dr Longina Ordon przekazała, że

W związku z otrzymanym mailem w dn. 11 marca 2024 r. dotyczącym udostępnienia informacji publicznej, informuję, że na podstawie artykułu 29 a ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej skierowałam do Pana Michała Rykowskiego zapytanie, czy wobec takiego żądania zgadza się na udostępnienie danych.  

Wyjaśnijmy, że przepisy prawa, na które powołuje się dyrektorka brzmią następująco:

Art. 29a. dział. kult.
Zakaz ujawniania informacji zastrzeżonych
Nie ujawnia się:
1)
wysokości wynagrodzenia podmiotu świadczącego usługi lub realizującego dostawy z zakresu działalności artystycznej lub twórczej,
2)
danych osobowych podmiotu świadczącego usługi lub realizującego dostawy z zakresu działalności kulturalnej, związanych z posiadanymi prawami wyłącznymi
– jeżeli do tych usług lub dostaw nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, a podmiot ten zastrzegł, że powyższe informacje nie mogą być udostępniane.

Dodatkowo dyrektorka OOK skierowała do nas wezwanie o wskazanie, w jakim zakresie występuje szczególna istotność dla interesu publicznego, by dokonać przetworzenia żądanych informacji publicznych. Adresat naszych pytań uznał, że jest to informacja przetworzona, która wymaga właśnie przesłania takiej odpowiedzi z naszej strony. Wobec tego, w obowiązującym terminie administracyjnym, przesłaliśmy nasze stanowisko:

Za informację przetworzoną w orzecznictwie uznaje się wyselekcjonowanie, po analizie posiadanych zbiorów, informacji prostych i przygotowanie ich do udostępnienia, jeżeli wymagają podjęcia działań twórczych i analitycznych, opracowania zestawień, list lub wykazów czy odpowiedniego zredagowania, których efektem końcowym jest jakościowo nowa informacja (dotychczas samoistnie nieistniejąca). Orzecznictwo zwraca też uwagę, że przetworzenie wymaga dokonania stosownych analiz, obliczeń, ekspertyz połączonych z zaangażowaniem w ich pozyskiwanie określonych środków osobowych i finansowych.

W związku z powyższym nie można uznać żądanych informacji za informacje przetworzone.

Czyniąc jednak zadość żądaniu organu wskazuję, że:

1) działanie wnioskodawcy – jako przedstawiciela prasy ma znaczenie dla szerszej grupy osób. Działanie organu realizującego zadania publiczne wywoła skutki dotyczące potencjalnie dużego kręgu adresatów – czytelników prasy.
2) działanie Wnioskodawcy służy społecznie akceptowalnym celom związanym z naprawą istniejących struktur administracyjnych,
3) uzyskana informacja pozwoli na rzeczywistą możliwość wykorzystania informacji w taki sposób, aby miała ona wpływ na określone działania organu władzy publicznej.

Dyrektor Opatowskiego Ośrodka Kultury przekazała jednocześnie, że po uzupełnieniu naszego wniosku, właśnie o powyższe, informacje zostaną nam udostępnione do końca kwietnia 2024 r.

Nasi widzowie i czytelnicy będą niestety musieli uzbroić się w cierpliwość, by poznać dokładne wartości pieniężne, jakie otrzymają osoby tworzące lub pracujące przy nowej telewizji samorządowej. Choć uzyskanie tych informacji nie jest proste i szybkie, to obszerny materiał pojawi się na łamach naszego portalu, w najszybszym możliwym terminie po otrzymaniu konkretnych odpowiedzi z Opatowskiego Ośrodka Kultury.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Pomysłodawca i współtwórca STV.INFO. Dziennikarz, fotoreporter, operator i realizator telewizyjny. Z mediami związany od 2017 roku.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,485PolubieniaLubię to
190ObserwującyObserwuj
1,810SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
pochmurnie
31.1 ° C
32 °
30.4 °
48 %
3.6kmh
22 %
śr.
31 °
czw.
23 °
pt.
28 °
sob.
29 °
niedz.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE