20.8 C
Sandomierz
czwartek, 25 lipca, 2024
REKLAMA
Strona głównaCARITAS DIECEZJI SANDOMIERSKIEJCaritas Diecezji Sandomierskiej realizuje projekt „Samodzielność moją przyszłością”. Jest to istotne społecznie...

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizuje projekt „Samodzielność moją przyszłością”. Jest to istotne społecznie zadanie

Zwiększenie samodzielności oraz umożliwienie pełnego uczestnictwa w życiu społecznym to główne cele projektu „Samodzielność moją przyszłością”, jaki jest realizowany przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Pomocą w rozwoju fizycznym, psychicznym i społecznym objętych jest 18 osób z niepełnosprawnościami, ze świętokrzyskiego i podkarpackiego, które nie ukończyły 18 roku życia. Wszystkie formy wsparcia są dostosowane do indywidulanych potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży. Dla każdego uczestnika opracowany jest Indywidulany Plan Działań w ramach projektu. Zadanie jest współfinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Beneficjenci objęci są indywidulaną terapią psychologiczną, logopedyczną, pedagogiczną. Biorą udział w indywidulanych ćwiczeniach usprawniających, integracji sensorycznej. Wszystkie działania odbywają się według Indywidulanego Planu Działania, który pomaga w wytyczeniu dalszej ścieżki rozwoju osobistego adekwatnie do wieku i posiadanych zasobów.  

REKLAMA
PILKINGTON

Zwiększeniu samodzielności oraz ułatwieniu beneficjentom pracy podczas terapii zajęciowych ma służyć Trening Umiejętności Społecznych. Ta umiejętność jest realizowana podczas zajęć teoretycznych i praktycznych. Te drugie to m.in. wyjścia do kawiarni, pizzerii, na pocztę, do urzędów. Edukacyjne wyjścia pozwolą na samodzielne zamawianie posiłków, wysłanie poczty, załatwianie spraw urzędowych.

Terapia zajęciowa – gospodarstwo domowe ma pomóc w rozwijaniu zaradności i samodzielności życiowej. Beneficjenci uczą się przygotowania posiłków, gotowania prostych potraw, obsługi sprzętu kuchennego, utrzymania porządku, zarządzania budżetem, organizacji spotkań, przyjęć rodzinnych oraz dbałości o środowisko naturalne.  

REKLAMA -->

Wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, kreatywność, podstawy elektroniki, logiczne myślenie, posługiwanie się i rozumienie instrukcji, kształtowane są podczas zajęć z robotyki.

W pracowni stolarskiej pod okiem wykwalifikowanej kadry wykonywane są przez uczestników projektu różne dekoracje, ramki, prace artystyczne, karmniki, lampiony. Zajęcia, oprócz poprawy umiejętności manualnych, zręczności, precyzji kształcą u uczestników zaangażowanie i satysfakcję z wykonywanej pracy.

Podobne jest w przypadku zajęć z rękodzieła artystycznego z elementami florystyki.

W kalendarzu projektu „Samodzielność moją przyszłością” istotna częścią są zajęcia z arteterapii, hortiterapii, zooterapii. Ta forma terapii redukuje stres, napięcie, poprawia nastrój, obniża objawy depresji. Rozwija empatię, odpowiedzialność. Wspiera leczenie traumy, redukuje uczucie izolacji.

Wszyscy uczestnicy projektu wezmą udział w aż 10 wyjazdach w ramach zdania „Terapia podróżą”. Wycieczki ułatwią beneficjentom zacieśnienie znajomości, zbudują poczucie przynależności do grupy, przełamią monotonię dnia codziennego oraz tworzą poczucie samodzielności. Z kolei terapeutom pracującym na co dzień z beneficjentami dadzą możliwość obserwacji ich aktywności w warunkach naturalnych. 

Istotne jest, że nie tylko beneficjenci skorzystają z udziału w projekcie ale też ich rodziny i lokalne społeczeństwo.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

9,786PolubieniaLubię to
194ObserwującyObserwuj
1,940SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
20.8 ° C
20.9 °
19.3 °
73 %
2.2kmh
90 %
czw.
20 °
pt.
26 °
sob.
30 °
niedz.
29 °
pon.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE