16.5 C
Sandomierz
czwartek, 25 lipca, 2024
REKLAMA
Strona głównaCARITAS DIECEZJI SANDOMIERSKIEJ„Samodzielność drogą do niezależności”. Jeden projekt, kilka terapii

„Samodzielność drogą do niezależności”. Jeden projekt, kilka terapii

Caritas Diecezji Sandomierskiej w swojej działalności realizuje przede wszystkim przykazanie miłości wobec bliźniego niosąc wsparcie i nadzieję na godne życie. W tę formę niesienia pomocy, wpisuje się projekt realizowany przez sandomierską placówkę od stycznia tego roku, pod nazwą „Samodzielność drogą do niezależności”. Beneficjantami pomocy współfinansowanej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest 15 osób z niepełnosprawnościami, z dwóch województw: podkarpackiego i świętokrzyskiego. Jednym z warunków udziału jest ukończenie 18 roku życia.

Wszyscy uczestnicy projektu są objęci stałą, wieloaspektową opieką rehabilitacyjną. Poprzez różne formy terapii, zarówno indywidualne jak i grupowe, beneficjenci są przygotowywani do różnych sytuacji życiowych i warunków społecznych.

REKLAMA
PILKINGTON

Indywidulana terapia psychologiczna pomaga jej uczestnikom wyznaczać krótko i długoterminowe cele do osiągnięcia. Zajęcia z terapeutą pozwalają na kształtowanie pozytywnego wizerunku własnej osoby, a zdobywane w trakcie sesji doświadczenia umożliwiają lepsze radzenie sobie z różnymi sytuacjami życiowymi jak również z własnymi lękami i słabościami.

Z kolei logopeda pomaga podczas zajęć usunąć wady wymowy lub dokonać jej korekty. Wspiera w kształtowaniu prawidłowej mowy pod względem gramatycznym, fonetycznym, leksykalnym. Dzięki zajęciom z logopedą uczestnicy programu mają coraz mniejszy problem z porozumiewaniem. Nie bez znaczenia jest też poprawa sposobu połykania i usprawnienia funkcji pokarmowych.

REKLAMA -->

Eliminowanie niepowodzeń edukacyjnych, emocjonalna – społecznych, motywacja do pracy nad rozwojem, nauką, niwelowanie trudności, przyczyn i objawów niepowodzeń, wyrównywanie braków wiedzy, to główne zadania jakie realizowane są podczas indywidulanych zajęć z pedagogiem – terapeutą. `

Integracja sensoryczna i indywidulane ćwiczenia usprawniające, to kolejne formy wsparcia beneficjentów. Te zajęcia uzupełniają rehabilitację.

Realizatorzy projektu dokonali analizy potrzeb uczestników, rozpoznali ich indywidulane trudności, bariery wewnętrzne i zewnętrzne jakie mogą utrudniać realizację planów. Na tej podstawie oraz bilansie mocnych i słabych stron rozwojowych, opracowali każdemu beneficjentowi Indywidulany Plan Działania, który po każdym etapie projektu będzie poddany ewaluacji.

W trzech pięcioosobowych grupach odbywa się trening umiejętności społecznych. Podczas praktycznych i teoretycznych zajęć osoby z niepełnosprawnościami uczą się m.in. współpracy między sobą, wykonywania poleceń i podejmowania samodzielnych decyzji.

Projekt „Samodzielność drogą do niezależności” przygotowuje do samodzielności życiowej. Podczas zajęć w pracowni gospodarstwa domowego uczestnicy uczą gotowania prostych posiłków, ich planowania, obsługi sprzętu kuchennego, robienia zakupów, planowania wydatków i oszczędzania. Ta forma terapii rozwija i kształtuje u beneficjentów cierpliwość, wytrwałość i samodzielność.

Kreatywności, koordynacji ruchów, precyzji, umiejętności obróbki drewna, układania wiązanek i bukietów uczą się beneficjanci podczas terapii zajęciowej z rękodzieła artystycznego i stolarskiej.

Z kolei zajęcia fotograficzne nie tylko rozwijają umiejętności techniczne, ale także inspirują do wyrażania siebie i rozwijania spostrzegawczości wobec świata.

Arteterapia, hortiterapia, zooterapia i wyjazdy studyjne u uczestników programu niwelują poczucie izolacji społecznej, osamotnienia. Wzmacniają wiarę we własne możliwości. Dostarczają przeżyć, wypełniają czas wolny. Redukują stres, poprawiają samopoczucie.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

9,786PolubieniaLubię to
194ObserwującyObserwuj
1,940SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
słabe opady deszczu
16.5 ° C
19.3 °
16.5 °
92 %
2.2kmh
100 %
czw.
23 °
pt.
24 °
sob.
29 °
niedz.
29 °
pon.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE