Tak jak podkreśliła Martyna Pawłowska, wójt gminy Łoniów, była to piękna lekcja historii, patriotyzmu, odwagi, przywiązania do małej Ojczyzny. Lekcja dla uczniów szkoły w Sulisławicach, która od 20 lat nosi imię oddziału partyzanckiego „Jędrusie” rozpoczęła się w miejscowym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
W zmuszającej do refleksji i przemyśleń homilii ks. Mariusz Mazur nawiązał m.in. do roli szkoły, rodziców w procesie edukacji, podkreślając, że bez ich wzajemnej współpracy nie ma szans na prawidłowy proces edukacyjno-wychowawczy. Odniósł się także do problemów jakie dotykają współczesną szkołę. Były też błogosławieństwo i życzenia
Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze na płycie Mauzoleum tego bohaterskiego oddziału.
Z nekropolii uczestnicy ceremonii prowadzeni przez poczty sztandarowe przemaszerowali do budynku szkoły.
Uczniowie szkoły w Sulisławicach zaprezentowali program artystyczny. Wyjątkowym momentem było przekazanie sztandaru i zaprzysiężenie kolejnego pocztu w obecności poprzednich 20 chorążych i asystentów.
Z zaproszenia skorzystało też liczne grono absolwentów.
Obecnością uroczystość zaszczycili także samorządowcy.
Szczególnym gościem uroczystości była Magdalena Socha, wnuczka Zygmunta Stylskiego, jednego z żołnierzy legendarnego oddziału.

















