7 C
Sandomierz
środa, 28 lutego, 2024
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoWspaniała zabawa na dożynkach w Lasocinie. Rolnicy z gminy Ożarów dziękowali za...

Wspaniała zabawa na dożynkach w Lasocinie. Rolnicy z gminy Ożarów dziękowali za plony

W niedzielne popołudnie lasocińskie błonia zapełniły osoby dziękujące rolnikom za tegoroczne zbiory. Uczciwie trzeba przyznać, że to był prawdziwy tłum.

Świętowanie rozpoczęło się od mszy świętej w miejscowym kościele. Następnie barwny korowód prowadzony przez Henryka Wzorka, komendanta Straży Miejskiej i poczty sztandarowe przemaszerował na błonia. Część uczestników tą drogę pokonało na platformach ogrodniczych i wozach konnych. Wszystkich, którzy stawili się na błoniach serdecznie witała Teresa Opałka, która niepodzielnie dzieliła i rządziła sceną.
Starostowie dożynek Małgorzata Stawiarska z Prus i Arkadiusz Praga z Binkowic przekazali na ręce Marcina Majchra okazały bochen chleba z tegorocznych zbiorów, a burmistrz zapewnił, że będzie go tak dzielił aby nikomu go nie zabrakło.
Starosta Arkadiusz Praga stwierdził, że miniony rok dla rolników był niezły, a wysokość plonów uzależniona była od wielu czynników.

Miniony rok wbrew pozorom był dosyć niezły. Przede wszystkim był zróżnicowany. Zapowiadało się kiepsko. Na ogół plony są dobre, a nawet bardzo dobre. To zależy od klasy ziemi, od rejonu, od uprawy. Generalnie jest lepiej niż to się zanosiło na wiosnę.

REKLAMA
PILKINGTON


Paweł Rędziak, zastępca burmistrza Ożarowa powiedział, że z rozmów z rolnikami wynika, że są zadowoleni z plonów i cen jakie uzyskują za zboże.

Rok jest dziwny, ja bym użył takiego określenia. Warunki pogodowe począwszy od zimy przez wiosnę do dni dzisiejszych są różne, dziwne, trudnie. Mieli rolnicy problem począwszy od zasiewu rzepaku gdzie przyszły ulewy na początku września ubiegłego roku i spora część rzepaku była przyorywana. Na same żniwa pogoda rewelacyjna i tak jak rozmawiałem z rolnikami są zadowoleni z plonów, są zadowoleni z cen które na dzisiaj w skupach uzyskują. Niestety koszty produkcji w tym momencie poszły bardzo do góry, ale to jest niezależne od nas.


Burmistrz Ożarowa Marcin Majcher stwierdził, że jest dumny ze swoich rolników. Dodał, że władze gminy starają się na miarę swoich możliwości podziękować rolnikom za ich pracę.

Jestem dumny, bo ciężko pracują. Efekty pracy są widoczne. Jak przyjdzie odpowiednia chwila to trzeba się zabawić. To jest bardzo budujące. Staramy się w każdej chwili wypełniać czas zarówno nam jak i rolnikom. Za ich ciężką pracę należą się im podziękowania. Lubią tą tradycję, lubią święto dożynkowe. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie i spędzi czas w miłym towarzystwie.

REKLAMA


Rolnicy z gminy Ożarów zawsze mogą się zwrócić do samorządu, a ten jak zapewnił burmistrz Majcher, nie pozostanie głuchy na ich problemy. Samorząd Ożarowa podejmując decyzje wpierw wysłuchuje się w opinie zainteresowanych.


Zawsze jestem otwarty i możemy rozmawiać o każdym temacie. Nie ma tematów trudnych. Są tematy, które musimy rozwiązywać i każda podpowiedź, każda opinia jest dla mnie wiążąca. Nie ma człowieka, który sam posiadł wszelką mądrość. Musi słuchać tego co mówią inni.

Uroczystości na lasocińskich błoniach uświetnił Andrzej Kryj. Parlamentarzysta podkreślił wyjątkową atmosferę dożynek.

Jeśli tylko mogę, to zawsze jestem na dożynkach gminy Ożarów w Lasocinie, bo tu panuje wyjątkowa atmosfera. Widać tą więź wspólnotową, widać radość z zebranych plonów. Takie chwile są niezwykle istotne. Wszyscy wiemy jak trudna jest praca polskiego rolnika, a jeśli polskiego to i ożarowskiego. Ożarów to miejsce typowe dla Polski centralnej i Polski rolniczej. Nasza obecność to dowód szacunku, którym darzymy pracę rolnika, bo ona jest niezwykle trudna. Wymaga wiedzy, umiejętności, sprzętu ale wymaga także trochę szczęścia, bo przecież pogoda od której zależy praca rolnika jest nieprzewidywalna. Jeśli pogoda jest niesprzyjająca, to i plony mogą być niskie. Cieszę się, że mogę tutaj być, cieszę się, że mogę podziękować rolnikom, pogratulować władzom, troski o gminę………. Wsparcie samorządu dla mieszkańców wsi ożarowskich jest bardzo wymierne. To naprawdę ważny dzień i cieszmy się nim, bo w mozole pracujemy ale kiedy plony są zbierane to jest ta chwila radości.


Krzysztof Tworek był pod wrażeniem sprawnej i okazałej uroczystości dożynkowej. Wójt Obrazowa na dożynki przybył by się uczyć i podpatrywać.

Zazwyczaj lubię jeździć do sąsiadów, tym bardziej, że Ożarów słynie z dobrych doświadczeń, z dobrych praktyk. Kto uczestniczy, to widzi, że jest co podglądać, jest co ściągać. Jest około 14 wieńców dożynkowych, wspaniałe wystawy. Korzystając z okazji Obrazów zaprasza za dwa tygodnie 10 i 11 września. Bardzo bogaty program. Dwa dni, i na sportowo, i mnóstwo artystów. Zapraszamy wszystkich chętnych.


Wójtowi Obrazowa oprócz wieńców najbardziej przypadły do gustu stoiska kół gospodyń wiejskich z suto zastawionymi stołami.

Mają wspaniałe potrawy, które aż ciągną żeby je wypróbować. Wielkie brawa dla pana burmistrza i całego samorządu gminy. Na pewno w przyszłym roku przyjadę.

Jeden z kilkunastu wieńców przygotowali pracownicy Urzędu Miejskiego w Ożarowie.

Przepiękny wieniec zaprezentowała społeczność Sobótki. Symbol dożynek powstał we współpracy koła gospodyń i miejscowej straży pożarnej. Na ich stoisku królowały regionalne potrawy z bardzo smacznymi: porką i barabulcami.

W części artystycznej wystąpili artyści z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie, zespoły śpiewacze, Martyna Mroczek oraz Pudzian Band. Najmłodsi oblegali wesołe miasteczko. Z kolei dorośli zjadali się pysznościami przygotowanymi przez koła gospodyń.
Zabawa trwała do północy.

REKLAMA
NOVIS24PL
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMA

OBSERWUJ NAS

8,452PolubieniaLubię to
165ObserwującyObserwuj
1,460SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
7 ° C
11.2 °
7 °
91 %
0.9kmh
99 %
śr.
14 °
czw.
12 °
pt.
13 °
sob.
13 °
niedz.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE