29.7 C
Sandomierz
poniedziałek, 22 lipca, 2024
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoŚwięto sadowników z gminy Obrazów. Jabłkobranie z mnóstwem pyszności na stoiskach i...

Święto sadowników z gminy Obrazów. Jabłkobranie z mnóstwem pyszności na stoiskach i świetnej zabawy

Mieszkańcy gminy Obrazów już po raz 21. hucznie świętowali w ramach „jabłkowych dożynek”. Razem z nimi bawili się samorządowcy, parlamentarzyści oraz osoby z bliższych i dalszych gmin. 

Drugi dzień Europejskiego Święta Jabłka upłynął zgodnie z sadowniczą i rolniczą tradycją. Najpierw modlono się w miejscowym kościele parafialnym. Po nabożeństwie barwny korowód, prowadzony przez orkiestrę dętą i sztandary przemaszerował na plac przed amfiteatrem.

REKLAMA
PILKINGTON

Wójt Krzysztof Tworek z rąk starostów dożynek otrzymał bochen chleba z tegorocznych zbiorów i zapewnił, że chleb będzie dzielił sprawiedliwie aby go nie zabrakło nikomu. 

Jak co roku po raz 21 spotykamy się w Obrazowie na dożynkach jabłkowych i nie tylko, bo rolników też mamy. Dwa wieńce przepiękne. Klasyczne jabłko bez którego w Obrazowie w każdym gospodarstwie nie da się przeżyć, plus do tego tradycyjny zrobiony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Żurawianki” z Żurawicy.

Gospodarz gminy Obrazów jak wielu innych uczestników uznał jabłkowy sezon za trudny i życzył sadownikom dobrych cen w punktach skupu, bo jak powiedział owoców nie brakuje. 

Rok jest jeszcze trudny, bo owoce nie zostały jeszcze zebrane. Najpierw się cieszymy, a potem martwimy jak to zebrać. Mam nadzieję, że te ceny będą trochę lepsze. Na chwilę obecną wszystko zdrożało niestety. Więc jest bardzo trudny sezon. Owoców nie brakuje. Na scenie widać cały asortyment: zielone, czerwone, prawie czarne. Dla każdego coś można znaleźć. Miejmy nadzieję, że poprawi się i rolnicy będą mieli za co przeżyć, nie tylko godnie żyć, ale mieć pieniądze na start w kolejnym sezonie. 

REKLAMA -->

Marcin Piwnik dziękował sadownikom za całoroczną pracę i życzył im godziwych cen za jabłka. Dla starosty sandomierskiego obecność na Jabłkobraniu w Obrazowie to przyjemność i obowiązek zarazem.

Jest to jedno i drugie. Przede wszystkim jestem mieszkańcem gminy Obrazów. Posiadam sad jabłoniowy. Jest to również moje święto – 21. edycja Jabłkobrania w Obrazowie. Podczas dzisiejszych przemówień dziękujemy sadownikom za całoroczną ciężką pracę. Przed sadownikami zbiory jabłek, które już się rozpoczęły. Główna faza zbiorów w najbliższych dniach. Życzymy im dobrych godziwych cen, choć nastroje dzisiaj nie są najlepsze. Dzisiaj jest dzień zabawy ale też rozmów. Ja życzyłem sadownikom wytrwałości. Nie może być tak, że ceny, które są aktualnie na nakłady jakie ponoszą rolnicy, czyli środki ochrony roślin, nawozy są bardzo wysokie, a niestety cena jabłek jest bardzo bardzo niska. Będą problemy ze sprzedażą jabłek nie mówiąc już o cenie energii jeśli chodzi o przechowalnictwo. Za nami jest piękna scena na której są jabłka jako główna ozdoba. Jabłka są przepiękne. Nasi sadownicy potrafią pracować, potrafią produkować. Oby tylko ceny były godziwe. 

Z zaproszenia do udziału w świętowaniu skorzystał były poseł na Sejm RP i były starosta opatowski Kazimierz Kotowski. Honorowy Obywatel Gminy Obrazów podkreślił, że czuje się zaszczycony zaproszeniem na uroczystość dziękowania sadownikom za całoroczną pracę.

To jest bardzo miło, to jest zaszczyt i uhonorowanie i taka wielka radość szczególnie w tym okresie kiedy już się zakończyło swoją czynną pracę zawodową, społeczną, polityczną. To docenienie i pamięć o tych dniach czy miesiącach, latach w których funkcjonowałem, gdzie mogłem wielokrotnie bywać służbowo, kiedy mogłem uczestniczyć w kształtowaniu planów zamierzeń, realizacji tych zadań. Cieszy mnie, że te myśli, założenia zaowocowały, tu w Obrazowie tym pięknym placem, tym amfiteatrem. Stworzeniem nowego obrazu gminy. Cieszy mnie, że gmina i powiat się rozwijają, kontynuują tą tradycję gospodarczą i pokazują się nadal na arenie krajowej i międzynarodowej. Dziękuję bardzo, że mogę tu być razem ze wszystkimi, że mogę cieszyć się 21. świętem. 

Honory starostów Europejskiego Święta Jabłka pełnili Dorota Wydrzyńska i Andrzej Kiliański. 

Starościna, która wraz z mężem od 30 lat prowadzi gospodarstwo sadownicze podkreśliła, że dla niej pełnienie funkcji starościny dożynek jest wyróżnieniem. 

To bardzo duże wyróżnienie, że zostałam starościną dożynek. To zaszczyt. Człowiek jest podniesiony na duchu.

Starościna pokusiła się o ocenę roku dla sadowników. 

Rok jest trudny dla nas. Jabłek jest dużo ale ceny nas nie satysfakcjonują. Nakłady są duże a cen nie ma. 

Starosta Andrzej Kiliański sadownik z Głazowa uważa, że nie powinno się uprawiać tylko jednego owocu. Jego zdaniem produkcję sadowniczą należy dywersyfikować.

Mamy nie tylko jabłonie. Mamy też brzoskwinie, śliwy. Jest zróżnicowanie i któryś owoc „płaci”. Nie mniej czasy są ciężkie. Koszta produkcji, paliwo, energia poszły w górę a ceny owoców nie zmieniły się od 10 lat. W tym roku ja cieszę się z brzoskwiń. Rewelacyjna jest cena.

Gminę Sadowie reprezentowała mocna delegacja: wójt Marzena Urban-Żelazowska i przewodniczący rady gminy Mieczysław Podczasi. Dla nich udział w Jabłkobraniu jest obowiązkiem. 

Corocznie tutaj jestem. Jabłkobranie to taka prestiżowa impreza w powiecie sandomierskim. Gmina Sadowie przyjaźni się z gminą Obrazów, więc nasza obecność jest obowiązkowa. Tutaj zawsze można znaleźć coś ciekawego, coś dla sadowników, coś dla rolników, coś dla dobrego smaku. Kół gospodyń nie brakuje z pysznościami, lokalnymi produktami. Można miło spędzić czas i do tego wspaniałe koncerty. Warto tu przyjeżdżać.

Na licznych stoiskach wyroby oferowały koła gospodyń, promowały się instytucje okołorolnicze. 

Same pyszności przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Chwałowianki” z Chwałek. Joanna Płodowska wiceprezes stowarzyszenia oprowadziła nas po bardzo pysznie prezentującym się stoisku. 

Mamy ciasta własnej roboty. Piekłyśmy od wczoraj od samego rana. Mamy chlebek ze smalczykiem, który pieczemy z własnego przepisu. Mamy kiełbaskę z cebulką, pierożki, gulasz czyli tzw. „chłopski garnek”.  Wszystkie razem pieczemy. Jesteśmy podzielone równo obowiązkami. Każda z nas coś zrobiła. Każdy ma swój wkład.

Creme de la creme „Chwałowianek” to pierożki i chleb ze smalcem. 

To pierożki nasze ruskie, obecnie ukraińskie. Jak kto chce tak nazywa i oczywiście chlebek ze smalczykiem.  

Z podkieleckiego Zagnańska przyjechały panie z KGW w Samsonowie by promować swoją gminę na Ziemi Sandomierskiej. Halina Bałchanowska powiedziała, że Samsonów prezentuje gminę Zagnańsk na wszystkie możliwe sposoby. 

W Obrazowie prezentuje gminę Zagnańsk w jaki sposób tylko może. Naszymi wyrobami, rękodziełem. Częstujemy chlebem ze smalcem, ciastem. Staramy pokazać się z najlepszej strony. To są własnoręcznie robione przez nas koronki. Tak samo te nasze firmowe emblemaciki i kolczyk. To jest wszystko nasza produkcja.

Do degustacji musów i soków owocowych Owolovo produkowanych przez grupę Real S.A. w zakładzie w Bilczy ustawiała się kolejka. Małgorzata Długosz, dyrektor ds. marketingu zaprosiła do współpracy rolników i sadowników, a konsumentów do zakupu pysznych musów, soków marki Owolovo. Pani dyrektor Długosz przekazała też dobrą informację o rozbudowie zakładu w Bilczy. 

Zakład w Bilczy jest naszym kolejnym już 7 zakładem. Mamy w nim produkcję soków pod marką Owolovo, musów. Chcemy współpracować z rolnikami, sadownikami z tego rejonu. Zapraszamy do współpracy. W tym sezonie rozpoczęliśmy już skup. Skupowaliśmy wiśnie, brzoskwinie, morele. Przymierzamy się teraz do jabłka. Cały czas zatrudniamy i myślimy, że będziemy zatrudniać pracowników bo się rozbudowujemy.  

Nie mogło zabraknąć KGW ze Sternalic. Obecność na święcie jabłka w Obrazowie dla koła Sternalice, to już tradycja, podkreśliła Maria Polit.

Jesteśmy tu od paru lat. Zawsze bierzemy tu udział. Jesteśmy znani naszych wyrobów cukierniczych, kulinarnych. Mamy pierożki z mięskiem, kapustą i grzybami. cista różnego kalibru, chleb ze smalcem i ogórkiem.  

O oprawę artystyczną Europejskiego Święta Jabłka w Obrazowie zadbała Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie. Adam Wójcik, jest przekonany, że wykonawcy zostali tak dobrani by zaspokoić gusta wszystkich uczestników święta. 

Staramy się zawsze żeby nasze obrazowskie Jabłkobranie było bardzo bogate w program artystyczny. Przygotowujemy to święto wspólnie z pracownikami urzędu gminy, zespołu gospodarki komunalnej, ośrodka pomocy społecznej. To jest praca nas wszystkich. Wspierają nas nasi mieszkańcy, sponsorzy. Staramy się zaspokoić potrzeby kulturalne różnych grup wiekowych od nastolatków po naszych seniorów. Dzisiaj mamy absolutny top – grupę Piersi. Na scenie wystąpią dzieci ze wszystkich czterech szkół z terenu gminy Obrazów.

W drugim dniu Europejskiego Święta Jabłka publiczność bawiły takie tuzy estrady jak: Piersi, Kapitan Folk i Miły Pan. 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

9,775PolubieniaLubię to
194ObserwującyObserwuj
1,940SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
pochmurnie
29.7 ° C
29.9 °
29.3 °
44 %
1.8kmh
20 %
pon.
31 °
wt.
28 °
śr.
27 °
czw.
25 °
pt.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE