9.8 C
Sandomierz
wtorek, 23 kwietnia, 2024
REKLAMA
Strona głównaInneSandomierz rozpoczyna sezon grzewczy. Są zapewnienia, że węgla i gazu nie zabraknie

Sandomierz rozpoczyna sezon grzewczy. Są zapewnienia, że węgla i gazu nie zabraknie

Za oknami coraz chłodniej, więc Sandomierz rozpoczyna sezon grzewczy. Mimo powszechnie panującego niepokoju o dostawy węgla czy gazu, to burmistrz Królewskiego Miasta Marcin Marzec, zapewnia, że dla mieszkańców ciepła nie zabraknie.

Dziś na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sandomierzu, podczas konferencji dla mediów, prezes spółki poinformował o rozpoczęciu sezonu grzewczego.  O uruchomienie ogrzewania poprosiła jedna ze spółdzielni mieszkaniowych po lewej stronie Wisły. Prezes Rafał Binięda zapewnił, że PEC jest w pełni przygotowany do zimy. Dodał, że do produkcji ciepła wykorzystują w 80 procentach miał węglowy, a w 20% gaz.

REKLAMA
PILKINGTON

Binięda zwrócił uwagę na fakt, że im wcześniejsze uruchomienie ogrzewania, tym dłuższy cały sezon. A to może wiązać się z większymi opłatami dla mieszkańców.

Zaciągnąć pasa muszą mieszkańcy tych domostw, gdzie ciepło dostarczane jest z kotłowni węglowych. Od 1 sierpnia tego roku ceny ciepła wzrosły o 28%. Rafał Binięda wyjaśnił, że to przez obowiązujące prawo, które segreguje gospodarstwa domowe w zależności od źródła ogrzewania.

REKLAMA -->

W kwestii dostaw węgla, PEC twierdzi, że ma zabezpieczone dostawy i gwarantowane ceny. Ponad dwa razy wzrosła jego cena od maja tego roku, stąd również 28% podwyżka dla mieszkańców. Już teraz na placu przy ulicy Polnej zmagazynowano 2500 ton tego surowca. Całkowite zużycie w sezonie grzewczym wynosi 7000 ton.

Teraz miał do Sandomierza dostarcza spółka PGG. „Wentylem bezpieczeństwa” nazwał prezes PECu fakt, że alternatywnym źródłem, w przypadku niewywiązywania się z umowy przez PGG ma być państwowa spółka PGE Paliwa. Ta umowa zapewnia alternatywne dostawy węgla z Ameryki Południowej i Australii, ale jego koszt jest dwukrotnie wyższy.

Rozwiązaniem problemów energetycznych, choć w części ma być nowa inwestycja sandomierskiego PECu. To układ kogeneracyjny, którego najważniejszym elementem jest ekologiczny silnik gazowy. Ten został zamontowany w czerwcu tego roku, a teraz trwają jego końcowe odbiory. Inwestycja za ponad 5 500 000 złotych ma zmniejszyć zużycie węgla o 1/4, a także pozwolić na produkcję energii elektrycznej na poziomie 1mW. PEC obecnie oczekuje na wydanie koncesji na jego produkcję.

Do 2026 roku Sandomierz będzie chciał zrezygnował całkowicie z ogrzewania węglem. Motywacją do tego, ma być konflikt na wschodzie. Prezes Binięda zapewnił, że ma koncepcję przejścia na inne paliwo w kotłowni w prawobrzeżnym Sandomierzu, lecz teraz nie ma na to funduszy.  Mają to być paliwa odnawialne i OZE.

Obecnie z ciepła dostarczanego przez PEC w Sandomierzu korzystają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej i niektóre prywatne przedsiębiorstwa.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Pomysłodawca i współtwórca STV.INFO. Dziennikarz, fotoreporter, operator i realizator telewizyjny. Z mediami związany od 2017 roku.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

8,975PolubieniaLubię to
180ObserwującyObserwuj
1,690SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie małe
9.8 ° C
13.7 °
9.3 °
56 %
2.2kmh
38 %
wt.
12 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
15 °
sob.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE