-0.6 C
Sandomierz
czwartek, 7 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoZ Ożarowa do Jakubowic. Maszerowali szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego

Z Ożarowa do Jakubowic. Maszerowali szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego

Marsz Szlakiem Legionów już od lat wpisuje się w kalendarz patriotycznych wydarzeń w gminie Ożarów. Z edycji na edycję coraz większym cieszy się również zainteresowaniem wśród jego uczestników. W jubileuszowym XX Marszu Szlakiem Legionów wzięło udział ponad 200 piechurów, którzy pokonując trasę 10 kilometrów chcieli upamiętnić fakt wkroczenia Legionistów do Jakubowic, co miało miejsce 8 października 1914 roku.

Trasa marszu rozpoczyna się przez Pomnikiem Niepodległości w Ożarowie skąd uczestnicy Marszu Szlakiem Legionów pokonują kolejne odcinki trasy, która przebiega przez Zawadę, Janików, Jankowice i Przybysławice. Marsz kończy się w Jakubowicach, gdzie stacjonował marszałek Józef Piłsudski ze swoim sztabem.

REKLAMA
PILKINGTON

W Marszu Szlakiem Legionów tradycyjnie już wzięli udział uczniowie ożarowskich szkół, ale również młodzież z innych szkół w sąsiednich gminach takich jak gmina Tarłów i Wojciechowice. Z młodzieżą marszem pokonują trasę również nauczyciele i strażacy.

Od pierwszej edycji Marsz Szlakiem Legionów pokonuje Łukasz Chmielewski, wnuk komendanta marszu. Jak twierdzi Łukasz warto brać udział w organizowanym marszu, nie tylko po to, aby upamiętnić bohaterów.

REKLAMA

Marsz Szlakiem Legionów zakończył się przed Pomnikiem Legionowym w Jakubowicach, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie marszu, podczas którego nastąpiło wręczenie wyróżnień i podziękowań. Piechurzy złożyli również kwiaty i zapalili znicze przy pomniku w Jakubowicach.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.info
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.infohttps://stv.info/
Redaktor Naczelny STV.INFO. Od kilku lat związana z mediami lokalnymi. Zawsze z pasją realizująca misję dziennikarską i zawsze obecna blisko ludzkich spraw.
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,837PolubieniaLubię to
147ObserwującyObserwuj
873SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
-0.6 ° C
1.2 °
-0.8 °
95 %
1.8kmh
100 %
czw.
-1 °
pt.
-1 °
sob.
-1 °
niedz.
1 °
pon.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE