18.2 C
Sandomierz
środa, 27 września, 2023
REKLAMA
Strona głównaOświataUczniowie II LO w Sandomierzu wysłuchali wykładu doktora Artura Lisa o bł....

Uczniowie II LO w Sandomierzu wysłuchali wykładu doktora Artura Lisa o bł. Wincentym Kadłubku

Uczniowie i kadra nauczycielska II LO im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu wysłuchała wykładu doktora Artura Lisa na temat Wincentego Kadłubka, postaci niezwykłej, bardzo mocno związanej z Sandomierzem. Wykładowca akademicki w przystępny sposób zaprezentował osobę pierwszego polskiego uczonego i historyka, autora dziejów Polski, okraszając wystąpienie prezentacją multimedialną i mnóstwem anegdot.

Niecodzienna lekcja historii to ważne wydarzenie dla społeczności sandomierskiego liceum, podkreśliła Barbara Majewska, dyrektor placówki, dodając, że nie było to pierwszy wykład dr. Lisa w kierowanej przez nią szkole.

W tamtym roku odbyło się pierwsze spotkanie i było ono w mniejszym gronie. W tym roku postanowiliśmy zaprosić uczniów wszystkich klas, aby dowiedzieli się o błogosławionym Wincentym Kadłubku. Pan doktor ma ogromną wiedzę w tej dziedzinie, o tej błogosławionej osobie. Warto abyśmy poznawali historię osób związanych z naszym regionem. Nasi nauczyciele starają się wszechstronnie rozwijać zainteresowania naszych uczniów. Mamy bardzo zdolną młodzież i staramy się odnaleźć perełki i rozwijać ich zainteresowania.

REKLAMA

Czwartkowa lekcja była jednym z elementów nawiązania współpracy sandomierskiego liceum z KUL.

Reprezentuję Katolicki Uniwersytet Lubelski, zaprosiłem panią dyrektor i młodzież liceum sandomierskiego do ścisłej współpracy z KUL –em i w ramach tej nawiązanej współpracy dzisiaj odbyła się otwarta lekcja na temat patrona Sandomierza i diecezji sandomierskiej Wincentego Kadłubka. Bardzo cieszę się, że mogłem przybliżyć młodzieży postać niegdysiejszego biskupa, powiedzieć troszeczkę o jego pochodzeniu, o jego studiach. Był to, jeżeli nie pierwszy, to jeden z pierwszych Polaków, który wyjechał za granicę by zdobyć wykształcenie. To wreszcie autor słynnej kroniki Polaków, pierwszego dzieła napisanego ręką Polaka, bo jak wiemy Gall Anonim był cudzoziemcem.

REKLAMA
PILKINGTON

Artur Lis starał się pokazywać związki mistrza Wincentego z Ziemią Sandomierską.

Starałem się przedstawić młodzieży związki Wincentego Kadłubka z Sandomierzem. To tutaj był scholastykiem w obecnej bazylice Najświętszej Maryi Panny. To tutaj był wychowawcą po śmierci Kazimierza Sprawiedliwego jego małoletnich synów: Leszka Białego i Konrada Mazowieckiego. Być może to tutaj także pisał część swojej kroniki

Sylwia Radzimowska-Zasuwa, nauczycielka języka polskiego nie miała wątpliwości, że wybór bohatera wykładu i wykładowcy był trafiony.

Kadłubek dlatego, że jest patronem Sandomierza. Już niedługo będziemy obchodzili uroczyście jego odpust. Nasza szkoła bierze udział w przedsięwzięciu „Żywe witryny historii” i chcieliśmy dzieciom przybliżyć sylwetkę tej osoby. A jeśli Wincenty Kadłubek to nie może zabraknąć dra Lisa, który jest bardzo znanym specjalistą w tej dziedzinie i chyba o Kadłubku wie wszystko, co można ciekawego powiedzieć uczniom.

Pomysłodawczyni i organizatorka spotkania uczniów z wykładowcą akademickim jest przekonana, że takie lekcje są atrakcyjne, a wiedza przekazywana w sposób nietuzinkowy jest przez młodzież łatwiej przyswajana.

Myślę, że pokazywanie jej w taki nietuzinkowy sposób, tak jak „Żywe witryny historii”, czyli angażowanie dzieci w historię, angażowanie dzieci w przedsięwzięcia ogólnomiejskie, ogólnospołeczne aby wiedza nie była tylko w zeszycie, książce. W takim użytku codziennym.

Julii Stępień uczennicy klasy maturalnej II LO im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu taka lekcja historii podobała się.

Jak najbardziej. Myślę, że wszyscy byli bardzo zaciekawieni i zainteresowani. Pan dr bardzo ciekawie opowiadał o Wincentym Kadłubku, który jest ściśle związany z naszym regionem. Warto było wziąć udział w takim wydarzeniu.

Dyrekcja szkoły zapewniła, że zajęcia w takiej formule będą kontynuowane.

REKLAMA
SOK
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

7,454PolubieniaLubię to
135ObserwującyObserwuj
768SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
bezchmurnie
18.2 ° C
19.5 °
18.1 °
72 %
3.4kmh
7 %
śr.
17 °
czw.
27 °
pt.
26 °
sob.
20 °
niedz.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE