16.5 C
Sandomierz
niedziela, 23 czerwca, 2024
REKLAMA
Strona głównaPolityka"Dolina Wisły" połączyła 20 gmin i 3 powiaty. To szansa na rozwój...

„Dolina Wisły” połączyła 20 gmin i 3 powiaty. To szansa na rozwój i łatwiejsze pozyskiwanie funduszy

Porozumienie samorządów należących do Obszaru Strategicznej Interwencji „Dolina Wisły” podpisali dziś przedstawiciele powiatów: opatowskiego, staszowskiego i sandomierskiego oraz 20 gmin. Samorządy chcą wspólnie pozyskiwać środki, na razie na rozwój turystyki.

Głównym celem projektu jakim jest Obszar Strategicznej Interwencji „Dolina Wisły” jest zbudowanie wspólnej strategii rozwoju jej członków.

Porozumienie samorządów na rzecz rozwoju lokalnego. „Dolina Wisły” łączy samorządy. Powstaje szlak turystyczno-rekreacyjny w każdej gminie i każdym jednym powiecie. Powstanie jedna dość duża oferta dla tego regionu. 

REKLAMA
PILKINGTON

Robert Paluch, wójt gminy Wilczyce stwierdził, że dzięki pozyskanym środkom jego gmina będzie mogła promować turystykę. Dotychczas wydawała środki na infrastrukturę komunikacyjną. 

Gmina Wilczyce wspólnie z gminą Dwikozy zaproponowała szlak od Ocinka, miejscowości w której urodził się pisarz Wincenty Burek poprzez Dwikozy aż do gminy Zawichost.

Z wójtem Markiem Łukaszkiem doszliśmy do porozumienia i zaproponowaliśmy trasę turystyczną od miejscowości Ocinek od domu pamięci Wincentego Burka do miejscowości Kichary i dalej przez Dwikozy do gminy Zawichost. Na początku ścieżki chcielibyśmy zrobić plac parkingowy, świetlicę. Początek trasy to również zwiedzanie domu pamięci pisarza Wincentego Burka. Jeżeli byłyby większe pieniądze planowaliśmy również tyrolkę, zejścia do rzeki Opatówki, punkty rekreacyjne.

REKLAMA -->

Wątpliwości co do celowości powołania i funkcjonowania Obszaru Strategicznej Informacji „Dolina Wisły” nie miał starosta sandomierski Marcin Piwnik. 

Oczywiście, że tak. Parę lat temu pojawił się pomysł aby powołać OSI „Dolinę Wisły”, czyli obszar który ubiegać się może o środki europejskie z nowej perspektywy. 

Do końca tego roku samorząd Miasta i Gminy Połaniec lideruje temu przedsięwzięciu. Burmistrz Jan Nowak, stwierdził, że potrzebna jest rotacja na stanowisku lidera. 

Chcieliśmy zmobilizować wszystkie samorządy do wspólnego działania, podejmowania decyzji, realizacji zadań, spotkań.  

Starosta sandomierski zaproponował aby dalszą obsługą tej współpracy był Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu.

Jesteśmy po rozmowie z panią prezes. W ciągu miesiąca pani prezes oraz pracownicy przeanalizują dokumenty, które już powstały, które należy dalej wykonać. Czy ta instytucja podejmie się wykonawstwa pod szyldem któregoś z samorządów, czy to będzie powiat sandomierski, czy miasto Sandomierz, za miesiąc zdecydujemy. Należy robić wszystko aby te ważne działania, które już samorządy gminne i powiatowe zgłosiły, były dokończone i aby można było wspólnie sięgnąć po środki europejskie w nowej perspektywie. 

Kolejne porozumienie podpisane. Jeśli będą środki na zaplanowane zadania to powinien powstać naprawdę dobry produkt turystyczny. Jednak część samorządowców wyrażała obawy, że środki będą zbyt małe i z projektu będą przysłowiowe nici.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,521PolubieniaLubię to
190ObserwującyObserwuj
1,820SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie umiarkowane
16.5 ° C
17.7 °
16.5 °
88 %
1.8kmh
67 %
niedz.
25 °
pon.
21 °
wt.
24 °
śr.
29 °
czw.
30 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE