9.8 C
Sandomierz
wtorek, 23 kwietnia, 2024
REKLAMA
Strona głównaNASZ PATRONATWystawa "Chotyniec - Wrota do Antycznej Scytii" - PATRONAT STV.INFO

Wystawa „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii” – PATRONAT STV.INFO

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na nową wystawę czasową
pt. „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii”.

REKLAMA
PILKINGTON

Tematyka wystawy dotyczy odkryć archeologicznych dokonanych na terenie województwa podkarpackiego, a także terenów pogranicza polsko-ukraińskiego,
a więc obszaru stanowiącego część Euroregionu Karpackiego.

Na wystawie można będzie zobaczyć głównie artefakty związane z odkryciami dokonanymi podczas prac wykopaliskowych na grodzisku w miejscowości Chotyniec, znajdującej się ok. 30 km na południe od Jarosławia, niedaleko granicy z Ukrainą.

REKLAMA -->

W trakcie badań archeologicznych prowadzonych od 2016 r. przez zespół naukowy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierownictwem
prof. Sylwestra Czopka, rozpoznano wiele imponujących obiektów  wskazujących na silne związki z ludnością o scytyjskim modelu kulturowym.
Jednym z najważniejszych i najcenniejszych artefaktów, który zaprezentowany zostanie na wystawie  jest, odnaleziona  po raz pierwszy w Polsce, zachowana
w całości grecka amfora na wino pochodząca z miejscowości Klazomenai w Grecji (VII w. p.n.e.), która stała się symbolem wykopalisk w Chotyńcu. Oprócz niej na wystawie pojawią się także m.in. ułamki innych amfor, a  także grociki scytyjskich strzał, naszyjniki oraz brązowe i żelazne szpile służące do spinania szat kobiet.
Dla miłośników biżuterii prawdziwą gratką będą repliki złotych i srebrnych przedmiotów, a także replika szaty scytyjskiej księżniczki z kurhanu w Ryżanówce

w Ukrainie, który obok Chotyńca zalicza się do najważniejszych odkryć dokonanych przez polskich archeologów.

Celem wystawy jest pokazanie przez pryzmat odkrytych artefaktów – związków jakie łączyły grodzisko w Chotyńcu z terenami Scytii właściwej, a także zaprezentowanie profesjonalizmu zespołu badawczego, który z całą pewnością był na światowym poziomie najlepszych misji archeologicznych.

Warto zaznaczyć, że Scytowie to wojowniczy lud koczowników, który przybył do Europy ze wschodnich stepów Azji na przełomie VIII/VII wieku p.n.e. Nierozerwalnie związany był z historią Europy Środkowej i Wschodniej, a także Bliskiego Wschodu.

Scytowie stworzyli kulturę, która odcisnęła swoje piętno na wielu innych ludach, zajmując obok Celtów istotne miejsce w historii zaraz za Rzymianami i Grekami.

Kuratorem i autorem scenariusza wystawy jest dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, a także Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego JM prof. dr. hab. Sylwestra Czopka.

Ekspozycja zostanie udostępniona dla zwiedzających w Zamku Królewskim
w Sandomierzu w okresie od 29 października do 2 grudnia 2022 r.

Wystawa będzie również jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”.

Partnerami wystawy są Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Patronat medialny nad wystawą sprawują Archeologia Żywa, TVP Historia, TVP 3 Rzeszów, TVP 3 Kielce, Radio Kielce, Radio Leliwa, STV.Info, Lokalna.TV, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański, Super Nowości, Gazeta Jarosławska.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
REDAKCJA | redakcja@stv.info
REDAKCJA | redakcja@stv.infohttps://stv.info/
STV.INFO - Twój nowy portal informacyjny. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla Ciebie.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

8,975PolubieniaLubię to
180ObserwującyObserwuj
1,690SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie małe
9.8 ° C
13.7 °
9.3 °
56 %
2.2kmh
38 %
wt.
12 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
15 °
sob.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE