Na dobrej zabawie, ale i poważnych rozmowach upłynęło XXVI Wojewódzkie Święto Pomidora, jakie odbyło się w Dwikozach. Święto dla tej gminy jest jednym z ważnych, o ile nie najważniejszym kulturalno – społecznym wydarzeniem w ciągu całego roku.
Tegoroczne obchody należy zaliczyć do tych, ze wszech miar udanych. Było wszystko co potrzebne do dobrej zabawy, relaksu, spotkań i rozmów.
Wojewódzkie Święto Pomidora rozpoczęło się od mszy świętej w miejscowym kościele parafialnym w intencji ogrodników, sadowników, rolników. Po nabożeństwie barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą z Woli Rzeczyckiej przemaszerował na teren stadionu, gdzie na scenie niedawno wybudowanego amfiteatru odbyła się druga część święta.
Gospodarz gminy Marek Łukaszek dziękował rolnikom za ciężką pracę. Wójt Dwikóz nadmienił, że w jego gminie zmienia się profil produkcji rolnej.
Nieopłacalność uprawy pomidorów zauważył poseł Marek Kwitek. Parlamentarzysta przyznał, że w tym roku cena pomidorów jest stosunkowo wysoka.
Przedstawiciele samorządu powiatu sandomierskiego pospieszyli z życzeniami dla producentów warzyw, owoców, zbóż. Marcin Piwnik, starosta sandomierski uzasadnił przyczyny zmiany profilu produkcji.
Głównym punktem 2. części uroczystości było przekazanie przez gospodarzy święta, poświęconego podczas mszy kosza z warzywami, wójtowi Markowi Łukaszkowi. Funkcję starostów uroczystości pełnili Ewelina Burkowska z Romanówki i Łukasz Zimnicki z Gierlachowa. Powierzenie im pełnienia tej zaszczytnej funkcji było dla nich wyróżnieniem.
Władze gminy nagrodziły laureatów konkursu na Sołtysa Roku. Nagrody otrzymali Elżbieta Ślusarz ze Szczytnik i Robert Kaczmarski z Romanówki
Wśród gości byli przedstawiciele zaprzyjaźnionej wielkopolskiej gminy Kotlin, która podobnie jak Dwikozy znana jest z uprawy pomidora, z tym, że jest to pomidor przemysłowy.
Można było degustować potrawy z pomidorem w roli głównej przygotowane przez stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Dwikozy.
W części artystycznej zaprezentowały się zespoły i soliści z terenu gminy Dwikozy. Gwiazdami były znane i lubiane zespoły Zbóje, Camasutra, a włoskie przeboje zaśpiewał Andrea Lattari.
Spotkanie zakończyła zabawa taneczna.





















