2 C
Sandomierz
środa, 7 grudnia, 2022
REKLAMA
Strona głównaKulturaDom Muzealny od niedzieli nosi imię rodziny Bukowieckich. To wielkie wydarzenie dla...

Dom Muzealny od niedzieli nosi imię rodziny Bukowieckich. To wielkie wydarzenie dla Opatowa i okolic

Rodzina Bukowieckich od niedzieli, 13 listopada oficjalnie patronuje Domowi Muzealnemu w Opatowie. W nadaniu imienia uczestniczyli samorządowcy, parlamentarzyści, mieszkańcy Opatowa i powiatu.

Dom Muzealny tworzą dwie placówki: Muzeum Geodezji i Kartografii i Muzeum Ziemi Opatowskiej. Placówka działa już od 2 lat ale ze względu na pandemię została dopiero w niedzielę uroczyście otwarta i nadano jej imię.

REKLAMA

Po odśpiewaniu hymnu państwowego odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Zofii, Stanisławowi i Ludwikowi Bukowieckim. Dlaczego na patrona muzeum wybrano rodzinę Bukowieckich, wyjaśnił w laudacji kustosz placówki, Andrzej Żychowski.

REKLAMA
PILKINGTON

Nadanie imienia zasłużonej rodziny, opatowskiej instytucji kultury było kolejnym elementem świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie wpisuje się w obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ludwik, Zofia, Stanisław Bukowieccy bardzo mocno angażowali się w działalność niepodległościową. To była niezwykle patriotyczna rodzina, rodzina związana poprzez osobę Ludwika z Opatowem. Był on także powstańcem styczniowym. Ta atmosfera patriotyczna sprawiła, że wielkim patriotą był także jego syn Stanisław, człowiek który przez całe 20 -lecie międzywojenne był prezesem Prokuratorii Generalnej, instytucji która dbała o majątek Skarbu Państwa.

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
REKLAMA

Wielkość wydarzenia podkreślił także poseł Mariusz Gosek. Parlamentarzysta przekazał pozdrowienia od ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, który sprawował patronat honorowy nad wydarzeniem.

Wielkie to wydarzenie, bo i wspaniali byli to ludzie. Żona pana Ludwika Bukowieckiego i cała rodzina tutaj własne w Opatowie bardzo mocno wpisała się w historię tego przepięknego, wspaniałego miejsca. Cieszę się, że Ludwik Bukowiecki, ten wspaniały dobry człowiek, wspólnie ze swoją rodziną, tyle swojego życia, tyle energii, tyle inicjatyw poświęcił na rzecz rozwoju.

Mariusz Gosek, Poseł na Sejm RP

Wkład patronów Domu Muzealnego dla odzyskania niepodległości podkreślił także poseł Marek Kwitek.

Jesteśmy w czasie szczególnym świętowania niepodległości Polski. Ale ta niepodległość byłaby niemożliwa, gdyby nie takie rodziny, polskie rodziny Bukowieckich.

Marek Kwitek, Poseł na Sejm RP

W podobnym tonie wypowiadali się senator Jarosław Rusiecki i członek zarządu województwa Marek Jońca.

Dzisiejsza uroczystość pięknie wpisuje się w okres tego wielkiego patriotycznego święta. Bowiem ta szlachetna, zacna rodzina Bukowieckich ma w okresie walki o polskość, w różnych zrywach patriotycznych; powstańczych miała udział.

Marek Jońca, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego

Wybór rodziny Bukowieckich na patronów był jak najbardziej trafny, powiedział poseł Andrzej Kryj, dodając, że do tych postaci nie można się „doczepić”

Jak najbardziej trafny wybór. Kolokwialnie mówiąc nie ma się czego „doczepić”. My czasem wybieramy patronów do których są różnego rodzaju wątpliwości. Myślę, że tu nikt nie powinien tych wątpliwości zgłaszać, bo postawa tych osób w czasie kiedy żyli, działali, powinna być dla nas wzorem

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP

Uczestnicy uroczystości nie kryli wyrazów uznania dla władz samorządowych za upamiętnienie wielkich dla regionu i kraju ale zapomnianych postaci.

Jestem pełen uznania dla władz Opatowa, powiatu opatowskiego, dla społeczników opatowskich, że sięgają właśnie po takie postaci. Ci ludzie lekarz, pisarka, prawnik pokazują jakich wybitnych synów Ziemia Opatowska wydała. Tu w Opatowie dbałość o tradycje jest bardzo mocna.

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP

Najliczniejszą grupę uczestników uroczystości stanowili przedstawiciele gminy Tarłów, z wójtem Tomaszem Kamińskim na czele.

Zofia Bukowiecka, to jest nasza krajanka wywodząca się z Brzozowej, z rodu Konarskich. Jest zasłużoną poetką 20 -lecia międzywojennego, jak również matką pierwszego prokuratora generalnego.   Tak liczna delegacja związana jest z nadaniem imienia muzeum nazwiska Bukowieckich. Jestem z tego jako gospodarz gminy Tarłów bardzo dumny.
Weszliśmy tutaj z pięknym śpiewem, z uśmiechem, zadowoleniem. Patriotycznie podchodzimy do każdego jednego wydarzenia, które jest organizowane, czy w powiecie, czy w naszej gminie, pięknej małej ojczyźnie – Tarłowie

Tomasz Kamiński – wójt gminy Tarłów

Zauroczony Opatowem był poseł Mariusz Gosek, który w prastarym grodzie nad Opatówką gościł już kilkakrotnie.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ile historii mieści się w Domu Muzealnym w Opatowie, ile historii mieści się w podziemiach opatowskich. Zachęcam wszystkich Polaków żeby odwiedzali Opatów.

Mariusz Gosek, Poseł na Sejm RP

Wydarzenie zwieńczył koncert niepodległościowy „Świecie nasz”.

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

6,300FaniLubię
96ObserwującyObserwuj
399SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
NOVIS24

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
2 ° C
4.9 °
1.5 °
94 %
3.1kmh
100 %
śr.
2 °
czw.
3 °
pt.
3 °
sob.
1 °
niedz.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE