-4.6 C
Sandomierz
środa, 29 listopada, 2023
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoZawichost świętował 10-lecie ustanowienia błogosławionej Salomei patronką miasta

Zawichost świętował 10-lecie ustanowienia błogosławionej Salomei patronką miasta

Wielkie święto Zawichostu już za nami. Miasto od 10 lat ma swoją patronkę, na którą została wybrana błogosławiona Salomea.

Dwudniowe obchody w Zawichoście w piątek rozpoczęła msza święta i nowenna do błogosławionej Salomei w kościele pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Zawichoście, po której wszyscy zgromadzeni udali się do zabytkowej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości, w której licznie wzięli udział mieszkańcy Zawichostu. Burmistrz Katarzyna Kondziołka przyznała, że błogosławiona Salomea to wyjątkowa patronka Zawichostu a obchodzony jubileusz jest ważny dla wszystkich, którzy pojawili się w takcie dwudniowych uroczystości.

REKLAMA
PILKINGTON

Ksiądz Piotr Szpyt Proboszcz Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zawichoście przypomniał, że drogę do tego, aby błogosławiona Salomea została patronką Zawichostu rozpoczęli jego poprzednicy.

Wśród przybyłych gości znalazła się poseł Agata Wojtyszek, która również przyznała, że to ważne wydarzenie dla całej społeczności.

REKLAMA

Podczas piątkowego spotkania można było wysłuchać niezwykle ciekawego wykładu dr Adama Wójcika, który przybliżył postać błogosławionej Salomei. Jak przyznał podczas swojego wykładu dr Wójcik Zawichost może poszczyć się tak naprawdę dwoma wyjątkowymi kobietami, które zasługują na przypomnienie. Oprócz Salomei wspominał również jej matkę Grzymisławę.

Pierwszy dzień jubileuszowych obchodów zakończyło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod tytułem „Błogosławiona Salomea – patronka miasta Zawichost”, który wśród dzieci i młodzieży cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Drugi dzień natomiast rozpoczął się od pokazu tańca dworskiego w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, po którym wszyscy w uroczystym przemarszem udali się do kościoła pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się msza święta pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który w swojej homilii podkreślił religijne i historyczne znaczenie patronki miasta.

Dwa dni obchodów 10. rocznicy  ustanowienia błogosławioną Salomeę patronką Zawichostu zakończył koncert muzyki dawnej w wykonaniu muzyków Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Salomea była piastowską księżniczką, córką księcia krakowsko-sandomierskiego Leszka Białego i księżnej Grzymisławy oraz siostrą księcia Bolesława V Wstydliwego. Już w dziewczęcym wieku została zaręczona z księciem węgierskim Kolomanem, którego poślubiła mając 13 lat. Małżonkowie złożyli śluby dozgonnej czystości. Po śmierci męża, który zginął w bitwie z Tatarami w 1241 roku, Salomea wróciła do Polski. Sprowadziła z Pragi czeskiej siostry klaryski i w Sandomierzu utworzyła pierwszą wspólnotę polskich klarysek. Razem ze swoim bratem Bolesławem Wstydliwym ufundowała klasztor klarysek w Zawichoście. W roku 1245, jako 33-letnia wdowa wstąpiła w Zawichoście do zakonu klarysek. Z powodu zagrożenia najazdami tatarskimi, klasztor ten w roku 1257 przeniesiono do Skały-Grodziska koło Ojcowa. Salomea zmarła 17 listopada 1268 roku.  Papież Klemens X beatyfikował ją w roku 1673.
ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.info
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.infohttps://stv.info/
Redaktor Naczelny STV.INFO. Od kilku lat związana z mediami lokalnymi. Zawsze z pasją realizująca misję dziennikarską i zawsze obecna blisko ludzkich spraw.
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,808PolubieniaLubię to
147ObserwującyObserwuj
859SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
pochmurnie
-4.6 ° C
-3.5 °
-5 °
86 %
0.9kmh
13 %
śr.
-5 °
czw.
-0 °
pt.
-0 °
sob.
-1 °
niedz.
-3 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE