2 C
Sandomierz
środa, 7 grudnia, 2022
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoParlamentarzyści spotkali się w Sandomierzu z przedstawicielami kół gospodyń wiejskich

Parlamentarzyści spotkali się w Sandomierzu z przedstawicielami kół gospodyń wiejskich

Ta niedziela w Sandomierzu należała do kół gospodyń wiejskich z całego powiatu. Przedstawiciele KGW z regionu spotkali się w sandomierskim Muzeum Zamkowym ze świętokrzyskimi parlamentarzystami, aby poruszyć ważne kwestie związane z działalnością takich organizacji.

W spotkaniu udział wzięła wiceminister w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka, która podkreśliła, że obecna działalność KGW jest bardzo istotna. Jak dodała w takich organizacjach tkwi olbrzymi potencjał, a najczęściej ważne wydarzenia dla lokalnych społeczności nie mogłyby się odbyć bez ich udziału.

REKLAMA

W całym województwie świętokrzyskim na ten moment w rejestrze ARiMR zarejestrowanych jest  723 KGW z czego aż 96 stanowią koła z powiatu sandomierskiego. Jak przyznał dyrektor oddziału regionalnego ARiMR w Kielcach, Józef Cepil spotkania z przedstawicielami KGW są bardzo istotne, ponieważ popularyzują ich działalność w terenie. Jak dodał model działalności KGW na przestrzeni lat przeszedł istotne zmiany.

REKLAMA
PILKINGTON

Waldemar Maruszczak, kierownik biura powiatowego ARiMR w Sandomierzu natomiast zwrócił uwagę na to, że koła gospodyń wiejskich powstają coraz częściej w małych miejscowościach.

REKLAMA

Senator Jarosław Rusiecki przyznał, że cieszy się z tego, że organizacje integrujące lokalną społeczność po latach zaniku swojej działalności ponownie się odrodziły, po to, aby spełniać swoją funkcję.

Przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z regionu zgodnie podkreślały, że zewnętrzne środki do ich działalności są bardzo potrzebne, ponieważ z własnych pieniędzy nie byłyby w stanie tak prężnie działać. Jak podkreślają dzisiejsze KGW to nie tylko gotowanie i udział w festynach, ale również pomoc osobom potrzebującym wsparcia.

W trakcie niedzielnego spotkania nie zabrakło również okazji do przedstawienia aktualnych programów Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wspólne dyskusje dotyczyły oczekiwań stowarzyszeń w sprawie zmian w ustawach, które mogłyby pomóc działalności KGW oraz problemów z jakimi obecnie koła gospodyń wiejskich się borykają. Wśród których najczęściej poruszaną kwestią były problemy lokalowe.

Spotkanie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu uświetnił występ zespołu działającego przy KGW Gorzyczany.

spot_img
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.info
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.infohttps://stv.info/
Redaktor Naczelny STV.INFO. Od kilku lat związana z mediami lokalnymi. Zawsze z pasją realizująca misję dziennikarską i zawsze obecna blisko ludzkich spraw.
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

6,300FaniLubię
96ObserwującyObserwuj
399SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
NOVIS24

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
2 ° C
4.9 °
1.5 °
94 %
3.1kmh
100 %
śr.
2 °
czw.
3 °
pt.
3 °
sob.
1 °
niedz.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE