9.3 C
Sandomierz
sobota, 3 czerwca, 2023
REKLAMA
Strona głównaInneCo z Lidlem w Sandomierzu? Sąd uchylił decyzję wojewody, inwestor bliżej realizacji

Co z Lidlem w Sandomierzu? Sąd uchylił decyzję wojewody, inwestor bliżej realizacji

Jedni wyczekują tej inwestycji, drudzy są kategorycznie przeciwni. Kwestie związane z budową sklepu LIDL na skrzyżowaniu ulicy Adama Mickiewicza z ulicą Ożarowską w Sandomierzu od początku budzą wiele emocji. Kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody Świętokrzyskiego, który nakazał Staroście Sandomierskiemu ponowne przeprowadzenie postępowania.

Warto przypomnieć, że o budowę pawilonu handlowego na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza z Ożarowską w Sandomierzu stara się prywatny inwestor, który pod koniec 2020 roku wystąpił do Starostwa Powiatowego w Sandomierzu z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Właśnie wtedy plany inwestora z Kielc rozpoczęły dyskusje wśród mieszkańców Sandomierza. Takim planom sprzeciwili się mieszkańcy osiedla przy ulicy Mickiewicza, którzy mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie działek, gdzie ma powstać market oraz właściciele okolicznych sklepów. Przedsiębiorcy obawiają się o przyszłość swoich biznesów.

REKLAMA

Po przejściu całej administracyjnej ścieżki w marcu 2021 roku starosta sandomierski Marcin Piwnik poinformował o wydaniu pozytywnej decyzji na budowę pawilonu handlowego w Sandomierzu. Na skutek odwołania się stron postępowania do Wojewody Świętokrzyskiego, uchylił on decyzję starosty, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy. Wówczas starosta Marcin Piwnik wyjaśniał, że decyzja wojewody spowodowana była głównie brakami formalnymi.

REKLAMA
PILKINGTON

Inwestor zainteresowany budową sklepu w Sandomierzu, jako strona w postępowaniu zaskarżył pismo wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Na posiedzeniu 30 listopada 2022 roku, WSA w sprawie II SA/Ke 522/22 wydał wyrok uchylający decyzję wojewody. Wspomnianym wyrokiem sąd przychylił się do postępowania sandomierskiego starostwa, które zatwierdziło projekt budowlany i udzieliło pozwolenia na budowę Lidla. Tym samym sąd uznał, że postępowanie Starosty Sandomierskiego było przeprowadzone właściwie, a wojewodzie nakazał wydanie decyzji merytorycznej, udzielającej lub odmawiającej udzielenia pozwolenia na budowę.

Postępowanie w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę Lidla toczy się od grudnia 2020 roku, w oparciu o ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego przez Radę Miasta Sandomierza w 1999 r. Przez 23 lata obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zmieniła się sytuacja społeczno-gospodarcza Sandomierza. Zmienił się krajobraz naszego miasta, potrzeby jego mieszkańców. Osoby które urodziły się w 1999 roku, są już dorosłe – często pozakładały rodziny. A miejscowy plan – zupełnie nieprzystający do dzisiejszej rzeczywistości wciąż obowiązuje. W oparciu o jego ustalenia wciąż wydawane są decyzje administracyjne – decydujące o tym, czy można zbudować dom, czy można otworzyć swój biznes.

– komentuje obrót spraw Marcin Piwnik, starosta sandomierski
REKLAMA
MOKOSZYN

Starosta Marcin Piwnik zwrócił uwagę, że burmistrzowie i rada miasta Sandomierza przez wiele lat byli bierni w kwestii aktualizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Do dziś nie dzieje się nic w kwestii zmian w dokumentacji.

Panie Burmistrzu, szanowni Radni Rady Miasta Sandomierza – może czas najwyższy podjąć temat, przestać udawać, że nie istnieje – i na serio zająć się problemem? Może trzeba przestać przerzucać się odpowiedzialnością i chować głowę w piasek? Może już najwyższy czas zapytać się mieszkańców Sandomierza jak chcą żeby wyglądało ich najbliższe otoczenie oraz jak ma wyglądać rozwój miasta?.

– zaapelował starosta Marcin Piwnik

Obecnie strony postępowania toczącego się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Kielcach oczekują na wydanie uzasadnienia wyroku. Na jego dostarczenie sąd ma dwa tygodnie. Wyrok nie jest prawomocny. Każda ze stron w ciągu 30 dni od otrzymania uzasadnienia będzie mogła złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeżeli jednak tak się nie stanie i protestujący przed budową marketu przystaną na tym wyroku sądu, to po trzydziestu dniach od otrzymania uzasadnienia przez strony, wyrok stanie się prawomocny.

spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany kilka lat, realizujący swój zawód z wielkim zaangażowaniem i pasją.
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

6,343PolubieniaLubię to
124ObserwującyObserwuj
625SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
NOVIS24

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
bezchmurnie
9.3 ° C
9.3 °
7.8 °
83 %
2.4kmh
8 %
sob.
16 °
niedz.
20 °
pon.
21 °
wt.
23 °
śr.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE