29.7 C
Sandomierz
poniedziałek, 22 lipca, 2024
REKLAMA
Strona głównaKultura„Żurawianki” piekły chleb z przepisu wójta Krzysztofa Tworka

„Żurawianki” piekły chleb z przepisu wójta Krzysztofa Tworka

Koło Gospodyń Wiejskich „Żurawianki” z Żurawicy powstało wiosną 2019 roku. Mimo, że działa stosunkowo krótko jest pełne inwencji. Ostatnim przejawem aktywności „Żurawianek” były warsztaty z pieczenia chleba, podczas których mistrzem piekarstwa był wójt gminy Obrazów Krzysztof Tworek.

Dlaczego wybrano wójta wyjaśniła Zuzanna Sieradzka z KGW „Żurawianki”.

Ostatnio chwalił się, że piecze chleb, dlatego zaprosiliśmy go.

Zuzanna Sieradzka
KGW „Żurawianki”
REKLAMA
PILKINGTON

Warsztaty zaczęły się standardowo. Prowadzący omówił przepis na udany i pyszny chleb. Uczestniczki spotkania skrzętnie wszystko zanotowały. Po części teoretycznej przyszła pora na o wiele ciekawszą część praktyczną. Na przygotowanym przez wójta Tworka zakwasie wyrobione zostało ciasto z różnego rodzaju dodatkami. Następnie trafiło do rozgrzanych i wysmarowanych masłem blach, a te do piekarnika na półtorej godziny.

W tym czasie rozmawialiśmy o powstaniu, dokonaniach i potrzebach koła „Żurawianki”.

REKLAMA -->

To, że stowarzyszenia są potrzebne żadnych wątpliwości nie ma Krzysztof Tworek. W gminie Obrazów funkcjonuje 3 koła gospodyń i 15 innych stowarzyszeń.

Kół na terenie gminy mamy tylko trzy, ale mamy ponad 15 stowarzyszeń, głównie skupiających kobiety, które zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym mają więcej czasu, spotykają się. W zależności od sołectwa jedne pieką chleb, drugie robią wspaniałe pączki.
Głównie one są potrzebne samym mieszkankom i mieszkańcom. Bo one jednoczą, potrafią zagospodarować czas.Żurawica jest to jedno z ostatnich założonych Kół Gospodyń Wiejskich. Mają przed sobą przyszłość. Są utalentowane.

Krzysztof Tworek
Wójt Gminy Obrazów

Wiosną 2019 roku 13 pań przy wsparciu radnego Wiesława Stępnia i sołtysa Żurawicy Zbigniewa Łuszcza zostało założone koło o wdzięcznej nazwie „Żurawianki”. Na dziś stowarzyszenie skupia 31 osób w wieku od 30 do 80 lat, w tym trzech panów. KGW ma siedzibę w budynku po remizie.

W naszej remizie nie było nic. W tej chwili jest wyposażona.
Przez minione trzy lata remizę doprowadzono do użytku. Powstał aneks kuchenny, ubikacja, jest stół bilardowy, stół do tenisa stołowego. Obok remizy altanka, plac zabaw dla dzieci.

Ewelina Ziółek
Prezes KGW „Żurawianki”

Zuzanna Sieradzka, mieszkanka Żurawicy, która w kole „Żurawianki” jest specjalistką od wypieków, potwierdziła, słuszność decyzji o zawiązaniu koła gospodyń, dodając, że działalność w KGW jest dla niej ważnym elementem jej życia.

Tu jest taka miła atmosfera. Dużo się uczymy. Ja z racji swojego wieku też nie wszystko umiem, i też nie wszystko wiem. Chętnie się uczę i chętnie z młodymi dzielimy tutaj zabawę, przepisy, wyjścia do innych grup.

Zuzanna Sieradzka
KGW „Żurawianki”

Same plusy w powstaniu i działalności koła widzi Weronika Nagórna.

Staramy się wspólnie czas spędzać, poznaliśmy siebie, poznaliśmy mieszkańców. To wszystko wychodzi na plus.

Zuzanna Sieradzka
KGW „Żurawianki”

Koło jest aktywne. Stara się integrować środowisko.

Odbyły się już w Żurawicy 3 pikniki rodzinne. Na rozpoczęcie wakacji, na zakończenie wakacji. Atrakcji było dużo. W jednym pikniku była policja, straż pożarna dzieci były bardzo zadowolone. Można było się wozem strażackim przewieźć, można było przymierzyć mundur policyjny, wszystkie kamizelki. Dla dzieci była to duża niespodzianka. W Żurawicy nigdy nic takiego wcześniej nie było organizowane. Na ostatni piknik zaprosiliśmy Wojsko Polskie.

Ewelina Ziółek
Prezes KGW „Żurawianki”

Stowarzyszenie bardzo chętnie uczestnicy wydarzeniach organizowanych w bliższych i dalszych miejscowościach. Panie z sentymentem wspominają dożynki i staropolskie żniwa w Sandomierzu, charytatywne akcje dla Bartusia Przychodzkiego, zajęcia sportowe.

Jak już minęła pandemia, to zaczęliśmy od sportu. Zaczęliśmy chodzić na nordic walking z instruktorem Piotrem Statuchem. Była to fajna przygoda. Żałuję, że troszeczkę teraz to ucichło. Dwa razy w tygodniu po 14 km robiłyśmy. Bardzo się podobało. To była taka pierwsza przygoda. Pierwszy wyjazd, to był zjazd pasjonatów fotografii w Obrazowie Wojtasówce. Tam charytatywnie w akcji pomocy Bartusiowi Przygodzkiemu wystawiałyśmy nasze produkty. Cały dochód z tego przedsięwzięcia został przeznaczony właśnie Bartusiowi.

Ewelina Ziółek
Prezes KGW „Żurawianki”

Pierwszym dużym wyzwaniem artystycznym przed jakim stanęły „Żurawianki” było przygotowanie wieńca dożynkowego. Potężnych rozmiarów konstrukcję w formie korony zwieńczonej krzyżem uwiła z pomocą koleżanek Weronika Nagórna. Prawdziwe dzieło sztuki, które dziś stoi w centralnym miejscu siedziby „Żurawianek” powstawało przez trzy tygodnie w garażu specjalistki od florystyki.

W granicach dwóch trzech tygodni samego plecenia. Wiadomo, że jeszcze do tego dochodzi etap zbierania, pozyskiwania zboża, suszenie zboża, a potem już skrupulatne splątanie każdego źdźbła aby powstała taka konstrukcja.

Weronika Nagórna
KGW „Żurawianki”

Koło z Żurawicy korzysta ze wsparcia samorządu gminnego i jego jednostek.

Wspólnie w 2022 roku zorganizowaliśmy kilka imprez środowiskowych dla mieszkańców gminy. Żurwianki wzięły czynny udział w Europejskim Święcie Jabłka. ”Żurawianki” jak i każde stowarzyszenie z naszej gminy może liczyć na pomoc w organizacji swoich imprez środowiskowych. Mogą też liczyć na naszą pomoc w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych.

Adam Wójcik
Dyrektor Samorządowego
Centrum Kultury w Obrazowie

Specjalny dzwonek poinformował uczestników spotkania, że pora wyjąć chleb piekarnika.

Zgodnie z sugestią mistrza piekarnictwa chleb był degustowany chwilę po wyjęciu go z piekarnika i … wszystkim smakował.

Bardzo smaczny. Super przepis i super smak. A już w połączeniu ze smalcami, czy smalczykiem z fasoli, z kiełbaski, super, świetna spraw, polecam. Choć w domu robię, to myślę, że wypróbuję ten. Który będzie smaczniejszy, ten będzie pieczony.

Edyta Trznadel
KGW „Żurawianki”
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

9,775PolubieniaLubię to
194ObserwującyObserwuj
1,940SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
pochmurnie
29.7 ° C
29.9 °
29.3 °
44 %
1.8kmh
20 %
pon.
31 °
wt.
28 °
śr.
27 °
czw.
25 °
pt.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE