-0.6 C
Sandomierz
czwartek, 7 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaInnePo dwóch aktach samobójczych zorganizowano wsparcie psychologiczne dla uczniów i rodziców

Po dwóch aktach samobójczych zorganizowano wsparcie psychologiczne dla uczniów i rodziców

W pełnym skupieniu, z niemalże kamiennymi twarzami społeczność Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie wysłuchała informacji, jak rozpoznać, że młodzi ludzie borykają się z problemami, które w efekcie mogą doprowadzić do targnięcia się na własne życie. W ostatnich dniach śmiercią samobójczą zmarła uczennica tej szkoły, a uczeń ożarowskiej placówki po próbie samobójczej w ciężkim stanie trafił do szpitala. Tragicznymi zdarzeniami zajmuje się prokuratura, która wyjaśnia, czy ktoś przyczynił się do śmierci uczennicy i próby samobójczej ucznia.

To jest pomoc rodzicom, pomoc też uczniom. To też pomoc rodzicom jak postępować z dzieckiem, gdy zauważamy niepokojące symptomy i aby do takich tragicznych sytuacji nie doszło. Już w zeszłym tygodniu podjęliśmy działania. Były rozmowy z pedagogami, uczniami. Zaangażowaliśmy do tego zespół psychologów, również dzisiaj zespół psychiatrów.

Tomasz Staniek
Starosta Opatowski

Z pomocy trzech jednostek specjalistycznych mogą skorzystać osoby potrzebujące fachowego wsparcia.

Mamy do dyspozycji, trzy jednostki, czyli Powiatową Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną, w szpitalu św. Leona – Centrum Zdrowia Psychicznego oraz Centrum „Bliżej”, które zajmuje się specjalistyczną opieką w zasadzie na trzy powiaty dla dzieci i młodzieży.

Tomasz Staniek
Starosta Opatowski
REKLAMA
PILKINGTON

Jak wspierać młodych ludzi. Jakie ich zachowania mogą być oznaką, że dzieci borykają się z problemami wyjaśniały panie ze specjalistycznych poradni zdrowia.

Ta sytuacja jest wyjątkowa i cieszę się, że wielu rodziców podjęło takie wyzwanie i zgłosiło się na spotkanie, które miało na celu po prostu wesprzeć ich w tej trudnej sytuacji, a jednocześnie też uwrażliwić na wszelkie sygnały werbalne i pozawerbalne, które dzieci wysyłają nam, żeby właśnie rodzice mogli w sposób właściwy zareagować i udzielić im też pomocy.

Joanna Kula
Pedagog
Zespół Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych
w Opatowie

Gdzie w takich sytuacjach szukać pomocy, nie bać się stygmatyzacji oraz jak postępować z własnymi dziećmi wyjaśniła Anna Filipek, psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego przy szpitalu św. Leona w Opatowie

Przede wszystkim rozmawiać. Nie bać się rozmowy, wspierać. Myślę, że też zasugerować to, że gdyby jednak potrzebowali pomocy, to wiedzą gdzie tą pomoc mogą uzyskać. By byli otwarci, żeby z dzieckiem przyjechać do nas.

Anna Filipek
Centrum Zdrowia Psychicznego
w Opatowie
REKLAMA

W przestrzeni wirtualnej pojawiają się informacje, że w ożarowskiej placówce źle się dzieje, że dochodzi do wymuszeń, używania narkotyków.

Dotarły do mnie niepokojące sygnały właśnie z przestrzeni internetowej, że na terenie szkoły działa wręcz grupa przestępcza. Rozumiem, że złożona z uczniów szkoły. No nie, nie proszę państwa. Nie działa żadna grupa, która by wymuszała na innej grupie uczniów jakieś zachowania i w związku z tym muszą się ci uczniowie czuć zagrożeni.

Monika Włodarska
Dyrektor Zespołu Szkół
im. Marii Skłodowskiej – Curie
w Ożarowie

Nie docierały do dyrektor Moniki Włodarskiej i nauczycieli żadne sygnały o tym, że zmarła uczennica miała jakieś problemy. Dla dyrektorki placówki jej samobójstwo było totalnym zaskoczeniem. Podobnie było też w przypadku ucznia, który próbował popełnić samobójstwo.

Przypadku Wiktorii, która popełniła samobójstwo nie było żadnych sygnałów. Uczennica całkowicie normalnie i poprawnie funkcjonowała w środowisku szkolnym.

Monika Włodarska
Dyrektor Zespołu Szkół
im. Marii Skłodowskiej – Curie
w Ożarowie

Pomiędzy samobójstwem uczennicy, a próbą samobójczą ucznia, których nic nie łączyło, oprócz tego, że byli uczniami ZS im. Marii Skłodowskiej –Curie upłynęło kilka dni. Był to czas w którym placówka uruchomiła akcję wspierania uczniów.

Powołaliśmy zespół kryzysowy i wdrożyliśmy działania. Szczególną opieką była objęta klasa zmarłej tragicznie Wiktorii.

Monika Włodarska
Dyrektor Zespołu Szkół
im. Marii Skłodowskiej – Curie
w Ożarowie

Nawet tak tragiczne zdarzenia są wykorzystywane do rywalizacji osobistej, a niektórzy twierdzą, że politycznej.

Są osoby, które źle życzą tej szkole i próbują na zamieszaniu, wprowadzaniu mieszkańców i społeczności w błąd, na wielu insynuacjach ugrać kapitał.

Tomasz Staniek
Starosta Opatowski

Uczniów wspierają policjanci z opatowskiej komendy, wzmocnieni specjalistami od cyberprzestępczości z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach

Młodzież dzisiaj jest narażona szczególnie na ataki cyberprzestępców. Są różne gry, różne fora społecznościowe, gdzie młodzież może zapoznać w przestrzeni wirtualnej znajomych, znajomych których my rodzice niekoniecznie życzylibyśmy sobie.

Tomasz Staniek
Starosta Opatowski

Oba przypadki zostały objęte postępowaniem prokuratorskim. Policja sprawdza czy zmarła Wiktoria nawiązała kontakt z kimś przez Internet i czy ta znajomość przyczyniła się do wykonania przez nią desperackiego kroku. O wynikach śledztw będziemy państwa na bieżąco informować.

Osoby potrzebujące wsparcia mogą kontaktować się:
Szpital Św. Leona w Opatowie
Kontakt: 15 867 04 95
/poniedziałek – piątek 8:00 – 18.00/
email:czp@szpotalopatow.pl
ul. Szpitalna 4 Opatów
Poradnia Zdrowia Psychicznego
Poradnia Psychologiczna
Kontakt rejestracja: 15 868 74 54
/poniedziałek – piątek 7:00 – 15.00/
ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,837PolubieniaLubię to
147ObserwującyObserwuj
873SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
-0.6 ° C
1.2 °
-0.8 °
95 %
1.8kmh
100 %
czw.
-1 °
pt.
-1 °
sob.
-1 °
niedz.
1 °
pon.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE