22.7 C
Sandomierz
niedziela, 14 kwietnia, 2024
REKLAMA
Strona głównaKulturaDzień Języka Ojczystego. Sandomierscy pisarze opowiadali o swoich dziełach

Dzień Języka Ojczystego. Sandomierscy pisarze opowiadali o swoich dziełach

W dniu 20 lutego (niedziela) w Sali Zegarowej sandomierskiego Ratusza odbyło się wydarzenie pod hasłem „Dzień Języka Ojczystego z sandomierskimi pisarzami”. Z powodu istniejących obostrzeń spotkanie miało charakter zdalny – widzowie mogli uczestniczyć w nim za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. Inicjatywa ta miała miejsce już po raz drugi, zmieniła się jedynie formuła wydarzenia – w ubiegłym roku spotkanie skupione było głównie na premierach książkowych, a tegoroczna edycja koncentrowała się na autorach książek, które ukazały się niedawno lub stanowią ważny zasób literacki Sandomierza.

REKLAMA
PILKINGTON

O swoich dziełach i opisywanych w nich sandomierskich wątkach opowiadali sandomierzanie – historyk dr Roman Chyła oraz Michał Śmielak. Gościem specjalnym był Andrzej Sarwa – autor ponad 250 publikacji książkowych z literatury pięknej, religioznawstwa, teologii i literatury popularnej, uhonorowany w ostatnim czasie wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami polskimi i zagranicznymi.

Na początku spotkania głos zabrał Janusz Stasiak zastępca gospodarza miasta Sandomierza, mówiąc o tym, jak ważni są pisarze nie tylko dla lokalnej społeczności oraz że samorząd jest dumny z tego, jak wiele osób – mieszkańców Sandomierza lub osób związanych z nim zajmuje się pracą naukową i literacką, dzięki czemu powstają niezwykle wartościowe dzieła, stanowiące kolejny element atrakcyjności miasta i jego potencjału kulturalnego. Wydarzenie poprowadziła pani Grażyna Szlęzak-Wójcik.

REKLAMA -->

Jako pierwszy zaprezentował dr Roman Chyła – redaktor i współautor dzieła pt. „Sandomierskie żywoty średniowiecznych władców Polski”. Doktor mówił o swojej współpracy z profesorem Feliksem Kirykiem oraz o bardzo szerokim odbiorze tej książki w Polsce i za granicą. Prezentowana książka, licząca ponad 900 stron, łączy w sobie zalety dwóch rodzajów publikacji: typowej książki historycznej, co dzięki lekkości pióra profesora Kiryka i dra Romana Chyły, czyni ją łatwą i przyjemną w czytaniu oraz książki dokumentalnej, zawierającej mnóstwo faktów, bardzo przydatnych zwłaszcza dla tych, którzy są zainteresowani szczegółami dotyczącymi konkretnego władcy, czy określonego okresu historycznego.

Następnie prowadząca zwróciła się do Michała Śmielaka, sandomierzanina, który z kolei opowiedział o trzech swoich kryminałach, mających premiery w czasie tego ostatniego roku. Pisarz zaznaczył, że jego praca to nie jedynie prosty etap składający się z przelania swoich myśli na papier, ale jest to proces wymagający wielu lat dogłębnego, rzetelnego poszukiwania, nawet w przypadku fikcji – by powieść była jak najbardziej realistyczna, a czytelnik nie był wprowadzany w błąd.

Gość specjalny Andrzej Sarwa zaznaczył w swojej wypowiedzi jak ważne miejsce w jego działach zajmuje Sandomierz oraz że literatura piękna to jedynie wycinek w jego twórczości. Pisarz zaintrygował słuchaczy swoim zainteresowaniem eschatologią, która jako jeden z niezwykle ważnych dla autora tematów, miała duży wpływ na jego twórczość, przez co często pojawia się w wydanych przez niego dziełach. Pan Andrzej skromnie zaznaczył, że wyróżnienia, których ma na swoim koncie bardzo wiele, są dla niego przyjemnym momentem w życiu, ale główną motywację do pisania stanowi pasja i misja.

Po głównych wypowiedziach artystów prowadząca spotkanie zapytała sandomierskich pisarzy o ich zdanie na temat języka polskiego, o to czy z ich perspektywy język się rozwija oraz czy współczesne zapożyczenia, szczególnie z języka angielskiego nie zdominują w przyszłości naszej ojczystej mowy, na co mistrzowie słowa jednogłośnie stwierdzili, że w obszarze tworzenia dzieł język polski zawsze jest schludny i utrzymany na wysokim poziomie. Twórcy zwrócili także uwagę na fakt, iż jest to bardzo ważne, by polszczyzna i dbałość o nią w wydawanych dziełach, stanowiła walor edukacyjny.

Na koniec spotkania Janusz Stasiak podziękował pisarzom za uczestnictwo w tej inicjatywie oraz za to, że podzielili się swoim doświadczeniem i relacją z procesu pisania tych dzieł. Burmistrz podkreślił także ponownie jak ważni są twórcy dla kultury miasta Sandomierza oraz pielęgnowanie poprawnego języka ojczystego, który jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

źródło: sandomierz.eu / UM Sandomierz

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
REDAKCJA | redakcja@stv.info
REDAKCJA | redakcja@stv.infohttps://stv.info/
STV.INFO - Twój nowy portal informacyjny. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla Ciebie.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

8,818PolubieniaLubię to
175ObserwującyObserwuj
1,660SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
22.7 ° C
23.2 °
22.6 °
55 %
4.5kmh
100 %
niedz.
22 °
pon.
11 °
wt.
11 °
śr.
8 °
czw.
9 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE