-2.4 C
Sandomierz
wtorek, 28 listopada, 2023
REKLAMA
Strona głównaUroczystościSalwa honorowa i apel pamięci. Podniosłe obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w...

Salwa honorowa i apel pamięci. Podniosłe obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Zawichoście

Obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Zawichoście jak co roku były zorganizowane niezwykle uroczyście. Uroczystość w Zawichoście odbyła się w wojskowej asyście żołnierzy 3. Batalionu Radiotechnicznego z Sandomierza i Wojsk Obrony Terytorialnej. Uświetniły ją poczty sztandarowe WOT-u, OSP i miejscowej szkoły oraz liczne delegacje instytucji, stowarzyszeń.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów na grobie braci Ludwika i Kazimierza Nurowskich na miejscowym cmentarzu św. Leonarda.

REKLAMA
PILKINGTON

Następnie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny i za tych co oddali życie w jej obronie. Ksiądz proboszcz Piotr Szpyt w homilii przypomniał sylwetki powstańców wywodzących się z Zawichostu i okolic. Kapłan zaapelował, aby kontynuować tradycję niepodległościową i uczyć się miłości do ojczyzny.

Kolejna część obchodów odbyła się na placu kościoła parafialnego. W okolicznościowym przemówieniu poseł na Sejm RP Marek Kwitek zaznaczył, że Zawichost to wyjątkowa i ważna miejscowość na mapie powstania styczniowego. 

REKLAMA

Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu podkreśliła, że gmina już kolejny raz czci pamięć o bohaterach powstania styczniowego, szczególnie tych pochodzących z ziemi zawichojskiej.

W obchodach wzięli udział zarówno dorośli jaki i młodzież szkolna. Dla burmistrz Zawichostu jest to powód do dumy i zadowolenia.

Nie mogło zabraknąć delegacji powiatu sandomierskiego. Paweł Niedźwiedź, sandomierski wicestarosta stwierdził, że pamięć o powstańcach styczniowych to obowiązek każdego obywatela.

Odczytano okolicznościowe adresy od: Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, poseł Agaty Wojtyszek i wojewody Zbigniewa Koniusza.

Podniosłym elementem wydarzenia był apel poległych i salwa honorowa.

Po złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy pod pamiątkowymi tablicami poświęconymi powstaniu, uczestnicy uroczystości przemaszerowali do remizy OSP, gdzie poseł Kwitek wygłosił referat pt. „Powstańczy sukces Zawichostu 1863”.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,795PolubieniaLubię to
146ObserwującyObserwuj
854SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
słabe opady śniegu
-2.4 ° C
-1.9 °
-2.4 °
95 %
0.9kmh
100 %
wt.
-3 °
śr.
-1 °
czw.
-0 °
pt.
-1 °
sob.
-0 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE