0.9 C
Sandomierz
niedziela, 10 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaUroczystościPrzy mogile powstańców styczniowych opatowianie oddali hołd poległym bohaterom

Przy mogile powstańców styczniowych opatowianie oddali hołd poległym bohaterom

Nie na rynku przed pomnikiem mjra Zwierzdowskiego, a przy mogile powstańców na placu „Promenada” obchodzono w Opatowie 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W obchodach zorganizowanych przez Powiatowe Centrum Kultury i opatowskie starostwo wzięli udział: młodzież szkół średnich z powiatu opatowskiego, przedstawiciele służb mundurowych, samorządów, stowarzyszeń, leśników.

W pierwszej części uroczystości złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na mogile 6. uczestników powstania, straconych przez aparat ucisku carskiej Rosji. Tradycyjnie już wartę honorową zaciągnęli uczniowie klas mundurowych szkoły „na górce” w Opatowie.

REKLAMA
PILKINGTON

Dlaczego obchody odbyły się przy mogile uczestników powstania, uzasadnił Tomasz Staniek, opatowski starosta.

Uroczystość miała podniosły charakter. Odśpiewano hymn państwowy, a członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Małogoszcza oddali salwę z broni wykorzystywanej czasie powstania styczniowego.

REKLAMA

Starosta Staniek podkreślił, że uroczystość upamiętnienia straconych, to lekcja dla jej uczestników, a w szczególności dla uczniów.

Z zaproszenia organizatorów skorzystała Marzena Urban-Żelazowska. Wójt gminy Sadowie podobnie jak wszyscy uczestnicy uroczystości uznała, że trzeba kultywować pamięć o ludziach i wydarzeniach ważnych w dziejach Polski.

Samorząd Sadowia i nauczyciele szkoły z tej miejscowości dbają i kultywują pamięć o bohaterach walk niepodległościowych.

Obchody uświetnili żołnierze Wojska Polskiego. Zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji mjr Krzysztof Oszczudłowski przyznał, że dla wojskowych udział w tego rodzaju obchodach to obowiązek, który z przyjemnością wypełniają. 

Organizatorzy uroczystości podkreślali, że takie obchody muszą się odbywać by nie zatracić pamięci o tych co walczyli za ojczyznę, w przeciwnym razie naród może przestać być narodem.

Druga część obchodów odbyła się w Domu Muzealnym. Uczestnicy wysłuchali referatu Andrzeja Żychowskiego na temat działań powstańczych jakie rozegrały się w Opatowie oraz obejrzeli prezentację strojów z epoki przygotowaną przez Romana Marchewkę.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,855PolubieniaLubię to
148ObserwującyObserwuj
880SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
0.9 ° C
1.2 °
0.9 °
89 %
2.8kmh
100 %
niedz.
1 °
pon.
2 °
wt.
3 °
śr.
2 °
czw.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE