24.8 C
Sandomierz
wtorek, 26 września, 2023
REKLAMA
Strona głównaInwestycjeRuszyła modernizacja budynku pod Centrum Templariuszy. Inwestycja będzie gotowa wiosną 2023 roku

Ruszyła modernizacja budynku pod Centrum Templariuszy. Inwestycja będzie gotowa wiosną 2023 roku

Dziś rozpoczęła się modernizacja budynku byłego więzienia pod potrzeby Europejskiego Centrum Templariuszy. Zadanie którego koszt to około 13,5 mln zł zostanie wykonane do lata następnego roku. Jeśli wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z planem to centrum Opatowa wzbogaci się o ultranowoczesną placówkę turystyczną.

REKLAMA

Budynek po byłym więzieniu został przekazany firmie, która zmodernizuje go pod potrzeby muzeum. Burmistrz Grzegorz Gajewski z entuzjazmem mówi o rozpoczęciu inwestycji i o jej dosyć dużym zakresie.

Po przetargu i przekwaterowaniu wszystkich 9. rodzin z budynku dawnego więzienia możemy w końcu przystąpić do jego modernizacji, prac budowlanych, które będą przygotowywać go do wyposażenia w elementy związane bezpośrednio z samym Centrum Templariuszy. Mówimy tutaj o wyburzeniu wszystkich ścian wewnętrznych, o adaptacji dziedzińca, o zmianie połaci dachowej i pokrycia dachowego, oczywiście mówimy też o instalacjach. Będzie to więc generalna przebudowa budynku.

REKLAMA
PILKINGTON

Kamienica przez dziesięciolecia zamieszkiwali mieszkańcy, którzy zostali przekwaterowani do lokali z zasobów gminy.

Przygotowywaliśmy się do tej operacji praktycznie od 2 lat. Mieszkańcy otrzymali zwalniające się mieszkania na terenie gminy Opatów. Ostatnia rodzina została przeniesiona w ubiegłym tygodniu.

Gmina Opatów na modernizację budynku pozyskała z Unii Europejskiej kwotę 2.5 mln zł. Remont i przystosowanie budynku potrwa najprawdopodobniej do wiosny przyszłego roku. Być może pod koniec modernizacji będą razem pracowały firma budowlana z firmą instalującą wyposażenie muzeum.

To są pieniądze które Opatów pozyskał w ramach rewitalizacji. Remont potrwa najprawdopodobniej do wiosny przyszłego roku. Być może uda się to wcześniej skończyć. Prace te będą się nakładały na prace związane z wyposażeniem. Dwie ekipy będą ze sobą współpracować

Opatów na wyposażenie budynku pozyskał dużą kwotę, bo 10 mln zł z Polskiego Ładu. Do tego samorząd musi dołożyć z własnego budżetu 1 mln zł. Dzięki tym środkom za pomocą multimediów eksponowane będą urokliwe zakątki rynku wraz z Bramą Warszawską.

Na wyposażenie mamy pieniądze z Polskiego Ładu. To jest kwota 10 mln zł plus 1 mln zł który musimy znaleźć we własnym budżecie, bo dofinansowanie ma stanowić 90 procent całej wartości inwestycji. Czyli mamy 11 mln na wyposażanie. Ale nie mówimy tylko o wyposażeniu samego budynku. Moim marzeniem jest i taki jest zamiar żeby rynek opatowski i wszystkie istotne miejsca na terenie Opatowa żyły tym Centrum Templariuszy.

Nie chcę zamknąć tylko turystów w budynku dawnego wiezienia. Chciałbym aby to co zrobimy za te 11 mln rozproszyło turystów po całej gminie Opatów, po całym mieście i żeby pokazywało te najbardziej urokliwe zakątki za pomocą multimediów, za pomocą postaci Templariuszy którzy za pomocą QR kodów na telefony komórkowe, na smartfony będą przekazywać informacje które są związane z konkretnymi miejscami w naszym mieście. W ten projekt chcę włączyć Bramę Warszawską. 11 mln to kwota adekwatna aby zmienić wizerunek turystyczny naszego miasta.

Budynek i jego otoczenie po modernizacji będzie nie do poznania. Oprócz sal wystawienniczych nowy wygląd zyska dziedziniec od strony Wąskiej. Będą tam ławeczki, latarnie, a nawet punkt gastronomiczny z kawą, herbatą i pamiątkami z Opatowa.

Z tej strony na która patrzymy będzie zmieniony podjazd, zmieniona kolorystka budynku, będzie zmieniony dach będzie dach z blachy nie z papy. Budynek zewnętrznie zmieni się od strony ulicy Wąskiej. Tam będzie zupełnie inaczej wyglądała przestrzeń miejska. Będzie to nowoczesne wejście do muzeum z ławeczkami i z latarniami. Na terenie starego miasta będzie ultranowoczesny kawałek budynku. Od strony ulicy Wąskiej planujemy jakieś miejsce typu kafejka, kawiarnia.

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

7,448PolubieniaLubię to
135ObserwującyObserwuj
767SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
bezchmurnie
24.8 ° C
24.8 °
24.8 °
34 %
5kmh
0 %
wt.
25 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
26 °
sob.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE