-3 C
Sandomierz
piątek, 8 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoDawid Baran wykosił konkurencję i zgarnął tytuł „Orła ortografii”

Dawid Baran wykosił konkurencję i zgarnął tytuł „Orła ortografii”

Dawid Baran z II LO w Sandomierzu wygrał II Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla Szkół Ponadpodstawowych „Orzeł ortografii”. We wtorek w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego podsumowano rywalizację, a najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody.

Pierwsza edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy postanowili potyczki z ortografią kontynuować.

REKLAMA
PILKINGTON

Pomysłodawczynią rywalizacji jest dr Monika Kozera-Wierzchoś, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sandomierzu. Pani dyrektor uważa, że takie wydarzenia trzeba kontynuować, bo to rozwijanie i podtrzymywanie kultury języka polskiego.

Janusz Suszyna, kierownik wydziału oświaty w starostwie stwierdził, że podsumowanie, to okazja do pokazania umiejętności posługiwania się językiem polskim i motywacja do nauki pisania bez popełniania błędów.

REKLAMA

Na podsumowaniu nie mogło zabraknąć przedstawiciela kuratorium, które było współorganizatorem wydarzenia. Wspieranie szkolnych konkursów jest jednym z zadań tego rządowego organu.

Pani wizytator stwierdziła, że nawet w dobie wszechobecnych komputerów ludzie mają mózg i rozum, z których trzeba korzystać i trzeba dbać o nasz język ojczysty mimo, że jest on trudny.

Uczestnicy dyktanda wcale nie mieli łatwego zadania, bo tekst sprawdzianu poprawnego pisania, zdaniem Elżbiety Kownackiej, nauczycielki języka polskiego w II LO nie należał do łatwych. Profesor Kownacka stwierdziła, że poziom zmagań był wyrównany.

Potyczkę z polską ortografią i interpunkcją wygrał Dawid Baran i było to zdecydowane zwycięstwo. Uczeń klasy matematyczno-fizycznej II LO w Sandomierzu najlepiej poradził sobie z najeżonym pułapkami tekstem autorstwa Joanny Sarwy, nauczycielki języka polskiego i dziennikarki Radia Leliwa. 

Zwycięzca pierwszej i drugiej edycji przyznał, że największą trudność sprawiała mu interpunkcja.

Krystian Sieczka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu znalazł się wśród piątki wyróżnionych. Uczeń dobrze wspomina styczniowe dyktando i uznał go za niespecjalnie trudne.

Osoby dorosłe, które uczestniczyły w podsumowaniu konkursu, twierdziły, że pisząc nie popełniają zazwyczaj błędów.

Rolę nauczycieli w przygotowaniu społeczeństwa do pisania bez błędów podkreśliła Barbara Majewska, dyrektor II LO w Sandomierzu, dodając, że człowiek rodzi się z taką umiejętnością.

Laureaci i wyróżnieni odebrali nagrody ufundowane przez samorząd powiatowy i burmistrza Sandomierza. Okolicznościowymi dyplomami podziękowano nauczycielom opiekunom uczniów, którzy znaleźli się w finale konkursu.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,841PolubieniaLubię to
147ObserwującyObserwuj
876SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
-3 ° C
-2.2 °
-3 °
95 %
1.8kmh
88 %
pt.
-1 °
sob.
-1 °
niedz.
1 °
pon.
1 °
wt.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE