0.9 C
Sandomierz
niedziela, 10 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaUroczystościŻądali prawdy i wolnej Polski. „Młode Białe Orły” upamiętnione

Żądali prawdy i wolnej Polski. „Młode Białe Orły” upamiętnione

W przeddzień święta Żołnierzy Wyklętych upamiętniono w Sandomierzu innych, także przez lata zapomnianych bohaterów walk z systemem stalinowskim – członków antykomunistycznej organizacji młodzieżowej „Młode Białe Orły”. Uroczyście, w asyście sztandarów odsłonięto pamiątkową tablicę, która z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej zawisła na ścianie frontowej II LO. Do niepodległościowej organizacji należeli uczniowie i uczennice dwóch sandomierskich liceów.

Delegacje instytucji, szkół, służb mundurowych, samorządów złożyły przed tablicą wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

REKLAMA
PILKINGTON

W drugiej części uczestnicy uroczystości wysłuchali okolicznościowych wystąpień. Jedno z nich zostało szczególnie ciepło przyjęte, a wygłosił je szczególny gość, pani Maria Bęc, licealistka i członkini „Młodych Białych Orłów”. Maria Bęc za dążenie do prawdy, sprzeciwianie się totalitaryzmowi komunistycznemu została w dniu rozdania świadectw aresztowana.

Sprzeciwienie się władzy komunistycznej w szczytowym okresie stalinizmu, to był akt wielkiej odwagi, który pokazali uczniowie sandomierskich szkół średnich.

REKLAMA

Dr Robert Piwko z referatu badań historycznych delegatura IPN w Kielcach próbował dociekać, jak to się stało, kto był inspiratorem sprzeciwu młodych ludzi wobec nowej, przyniesionej na bagnetach władzy.

Wśród uczestników spotkania był Marek Łukaszek. Wójt gminy Dwikozy powiedział, że nie mógł nie skorzystać z zaproszenia, bo udział w takim wydarzeniu jest obowiązkiem każdego, kto czuje się choć trochę patriotą. Dla samorządowca była to też okazja na uzupełnienie wiedzy historycznej.

O tych trudnych czasach z Marią Bęc rozmawiał Janusz Suszyna. Zapraszam.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,855PolubieniaLubię to
148ObserwującyObserwuj
880SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
0.9 ° C
1.2 °
0.9 °
89 %
2.8kmh
100 %
niedz.
1 °
pon.
2 °
wt.
3 °
śr.
2 °
czw.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE