-2.4 C
Sandomierz
wtorek, 28 listopada, 2023
REKLAMA
Strona głównaKulturaPorcelana jest jak pył Disneya. Konferencja w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach

Porcelana jest jak pył Disneya. Konferencja w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach

Ostrowieckie Spotkania Historyczne zostały zainaugurowane w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach sesją popularno – naukową pn. Rozmowy nie tylko o porcelanie, czyli ceramika między Wisłą a Pilicą. Wybór zagadnień”.

Wybór bohatera pierwszych spotkań historycznych nie był przypadkowy.

REKLAMA
PILKINGTON

Publiczność z uwagą przysłuchiwała się wykładom. Fachowcy mówili o wzornictwie, ćmielowskich serwisach, wybitnych projektantach kształtów i dekoracji ćmielowskich wyrobów.

Na widowni nie mogło zabraknąć pochodzącego z ziemi ćmielowskiej Mariusza Pasternaka. Przewodniczący rady powiatu ostrowieckiego podkreślił, że sesja to dobra inicjatywa muzeum, a i jej tematyka też jest trafiona.

REKLAMA

Konferencja, to pierwszy krok pogłębiający badania nad ceramiką związaną z kielecczyzną. Konieczne są następne, uznał Tomasz Wysocki, historyk sztuki, kolekcjoner o prelegent konferencji.

Porcelana, szczególnie ta z Ćmielowa, ma w sobie coś magicznego, coś podobnego do pyłu Disneya. Jest po porostu swoistym fenomenem.

Porcelana ćmielowska przeżyła wojny, oparła się komunizmowi, Balcerowiczowi i nadal ma odbiorców na całym świecie.

Dyrektor Przychodni chciałby aby wykłady, wystąpienia, referaty wygłoszone podczas sesji zostały opracowane i wydane w formie pisanej. Na razie będzie tylko jej zapis filmowy, dostępny w Internecie.

Okazuje się, że tematyka porcelany budzi zainteresowanie. Muzeum w Częstocicach zdecydowało o przedłużeniu czasu wystawy „Ćmielowska porcelana 1920 – 1945. Art. deco i nie tylko”.

Ćmielowską porcelanę w swoich domowych zbiorach mają nie tylko kolekcjonerzy.

Dyrektor ostrowieckiego muzeum zapewnia, że spotkania historyczne będą kontynuowane. Jesienna ich odsłona prawdopodobnie poświęcona będzie metalurgii.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,795PolubieniaLubię to
146ObserwującyObserwuj
854SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
słabe opady śniegu
-2.4 ° C
-1.9 °
-2.4 °
95 %
0.9kmh
100 %
wt.
-3 °
śr.
-1 °
czw.
-0 °
pt.
-1 °
sob.
-0 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE