20.4 C
Sandomierz
wtorek, 3 października, 2023
REKLAMA
Strona głównaUroczystościPatriotyczna uroczystość w Górach Wysokich. Oddano hołd pomordowanym

Patriotyczna uroczystość w Górach Wysokich. Oddano hołd pomordowanym

Teren Gminy Dwikozy jest przesiąknięty krwią, które oddały życie walcząc w powstaniach niepodległościowych, w wojnach światowych ale także tych w bestialski sposób pomordowanych przez najeźdźców i okupantów.

W 1940 roku z sandomierskiego Zamku, z którego Niemcy hitlerowskie zrobiły więzienie, do lasku w Górach Wysokich hitlerowscy przewieźli około 100 osób. Byli to głównie młodzi z Sandomierszczyzny ale także osoby z różnych stron Polski, którzy w tym czasie zostali osadzeni na Zamku w Sandomierzu. Właśnie tym bestialsko zamordowanym 83 lata temu oddano pamięć i cześć. W intencji zabitych odprawiona została przez ks. Sławomira Świstaka w kościele w Górach Wysokich msza święta.

REKLAMA

Po nabożeństwie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dwikozach Zdzisław Stępień przedstawił rys historyczny aktu ludobójstwa do jakiego doszło w lesie w Górach Wysokich w 1940 roku.

REKLAMA
PILKINGTON

Poseł na Sejm RP Marek Kwitek, podziękował uczniom i nauczycielom za patriotyczną postawę. Parlamentarzysta przypomniał, że zbrodnia w Górach Wysokich jak i wiele innych nigdy nie zostały osądzone, a sprawcy nie ponieśli kary.

Żołnierze III Rzeszy postępowali wobec Polaków w myśl rozkazu Hitlera.

Do podziękowań dla młodzieży i organizatorów uroczystości dołączyli Paweł Niedźwiedź wicestarosta sandomierski i wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek.

Kultywowanie pamięci i modlitwa są należne pomordowanym w lesie garbowskim, podkreślił Tomasz Huk, przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego.

Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej w Garbowie oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywni Dla Słupczy”.

spot_img
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

7,478PolubieniaLubię to
136ObserwującyObserwuj
778SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie małe
20.4 ° C
21.5 °
20.1 °
70 %
6.3kmh
35 %
wt.
20 °
śr.
19 °
czw.
19 °
pt.
18 °
sob.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE