-3.3 C
Sandomierz
niedziela, 3 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaOświataŚlubowanie z piękną oprawą na opatowskim rynku. Przed przysięgą modlitwa i podpisanie...

Ślubowanie z piękną oprawą na opatowskim rynku. Przed przysięgą modlitwa i podpisanie umowy o współpracy z Caritasem

Utworzenie Regionalnego Centrum Szkolnych Kół Caritas i ślubowanie klas pierwszych, to dzisiejsze dwa bardzo ważne wydarzenia dla Technikum ZDZ im. gen. Andersa w Opatowie. Wspólnie z uczniami z Opatowa ślubowanie złożyli ich koledzy i koleżanki z Buska Zdroju. Wydarzenia miały bardzo uroczystą oprawę.

Uroczystości rozpoczęły się do mszy świętej odprawionej w opatowskiej kolegiacie. Podczas nabożeństwa został podpisany akt utworzenia Regionalnego Centrum Szkolnych Kół Caritas w opatowskiej szkole ZDZ. Ze strony Caritas Diecezji Sandomierskiej dokument podpisał jej dyrektor ks. Bogusław Pitucha, a technikum ZDZ w Opatowie reprezentowała dyrektor placówki Joanna Młynarska.

REKLAMA
PILKINGTON

W ceremonii złożenia podpisów na dokumencie powołującym do życia centrum, uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej pochwalił młodych ludzi za zaangażowanie i pomysły w niesieniu pomocy. Hierarcha dodał, że uczniów trzeba wspierać.

Niecodzienne wydarzenie było okazją do uhonorowania wolontariuszy z opatowskiej szkoły. Tytuł wolontariusza roku przypadł Karolowi Dąbrowskiemu, głównie za udział w zbiórkach dla potrzebujących.

REKLAMA

Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali na centralny plac Opatowa. Tam przed pomnikiem mjr. Zwierzdowskiego odbyło się ślubowanie klas pierwszych mundurowych i nieundurowych z techników ZDZ w Opatowie i Buska Zdroju w asyście uczniów ze szkół ZDZ z: Kielc, Starachowic, Ostrowca, Nowego Miasta nad Pilicą, Radomia. Uczniowska przysięga na sztandar miała wyjątkowo podniosły przebieg.

Było wciągniecie flagi na maszt, odśpiewano hymn państwowy. Uczniowie z ZDZ Kielce dali pokaz musztry paradnej.

Dla opatowskiej szkoły ślubowanie w takich okolicznościach, w takiej oprawie, to akt patriotyzmu XXI wieku.

Patriotyczne wydarzenie obecnością uświetnili parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, Wojska Polskiego, szkół, a nawet Służby Więziennej.

Pod wrażeniem rozmachu ceremonii był Tomasz Staniek, opatowski starosta.

Razem z klasą mundurową ślubowali na sztandar także pozostali pierwszoklasiści. Dla nich był to równie ważny dzień. Dla Karoliny Wójcik, uczennicy technikum ZDZ w Opatowie, możliwość podziękowania za pięknie zorganizowaną uroczystość było wyróżnieniem za aktywność w życiu szkoły.

Karolinie w ważnym dla niej wydarzeniu towarzyszyli rodzice, których do uczestnictwa nie musiała specjalnie zapraszać.

Uroczystość zwieńczył wspólny taniec wolontariuszy.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,818PolubieniaLubię to
147ObserwującyObserwuj
864SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
słabe opady śniegu
-3.3 ° C
-1.6 °
-3.5 °
95 %
2.7kmh
100 %
niedz.
-1 °
pon.
-5 °
wt.
0 °
śr.
-4 °
czw.
-2 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE